Oddział B - Przy zastosowaniu taryfy celnej czeskosłowackiej. - Czechosłowacja-Polska. IV Protokół dodatkowy do konwencji handlowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką z dnia 23 kwietnia 1925 r. Warszawa.1928.06.26.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.55.446

Akt utracił moc
Wersja od: 12 stycznia 1931 r.

B.

Przy zastosowaniu taryfy celnej czeskosłowackiej.

Stawki czeskosłowackiej taryfy celnej, ustalone w liście "C", załączonej do IV protokółu dodatkowego, rozumieć należy w koronach czeskosłowackich, których stosunek do obcych pełnowartościowych walut w zlocie określony został w ustawie (art. III ustawy z dnia 23 kwietnia 1925, Nr. 102 Sb. z. a. n.).

W wypadku, gdyby ten ustawą określony stosunek uległ zmianie w taki sposób, że kurs korony czeskosłowackiej w stosunku do dolara lub do funta szterlingów względnie do przeciętnego kursu miesięcznego tych walut przesunąłby się najmniej o 10 od sta, Rząd Czeskosłowacki będzie wprowadzał zamienniki tak, żeby przez nie zostało wyrównane to przesunięcie stosunku obecnego przez ustawę ustalonego kursu korony czeskosłowackiej do przeciętnego kursu wymienionych walut.

W tym wypadku Rząd Czeskosłowacki będzie zmieniał zamienniki co najmniej raz na miesiąc według stosunku kursów, ustalanego regularnie przez Narodní banka Československá.

Podstawą do ustalania kursów walut będą notowania giełdy praskiej lub nowojorskiej względnie londyńskiej.

Do uwagi 1-ej do klasy XXI.-Opłaty za zezwolenia na import półfabrykatów olejów mineralnych z poz. 177 i 178 jak również pozostałości destylacji z poz. 179 taryfy celnej czeskosłowackiej, będą mogły być zastąpione całkowicie lub częściowo przez cła, przyczem rozumie się, że nowe cło albo suma nowego cła i nowej opłaty za zezwolenie przywozu nie będzie mogła w żadnym wypadku przekraczać następujących stawek, które zostają ustalone na cały okres trwania konwencji handlowej:

Pozycja czeskosłowackiej taryfy celnejNazwa towarówOpłata za pozwolenie przywozu kcz za 100 kg netto
z 177.Benzyna surowa20.-
Destylat naftowy15.-
Olej parafinowy7.-
z 178.Destylaty olejów smarowych20.-
Olej parafinowy7.-
z 179.Pozostałości destylacji olejów mineralnych7.-

Z drugiej strony jednakże przy wywozie wymienionych półproduktów olejów mineralnych nie będą pobierane w Polsce żadne opłaty lub cła wywozowe.

Do poz. 96. - Cła konwencyjne mają zastosowanie tylko do parafiny i do wosku mineralnego.

Do poz. 228. - Do poz. 228 należy sukno na siermięgi zw. "Halina" koloru białego lub naturalnego. Jest wyrabiane z wełny grubej, o szerokości najwyżej 140 cm, a o wadze 800 gr lub więcej w 1 m kw. Służy do różnych celów (jako na okrycia ludowe, do przykrywania podłogi i t. d.).

W razie wątpliwości należy zwrócić się o ekspertyzę do "Státní zkušebný pro průmysl textilní při státní odborné škale textilní v Ústí nad Orlicí".

Do poz. 488. - Pył cynkowy należy według wyjaśnień do czeskosłowackiej taryfy celnej do p. 488 c).

Do poz. 600. - W razie podniesienia cła p. 600 m. (cjanamid wapnia) nie przekroczy nowa stawka celna Kcz. 21.60 za 100 kg.

Do poz. 613. - Krochmal ziemniaczany lub krochmalowa mączka ziemniaczana będą clone podług cła konwencyjnego Kcz. 149.50 tylko wtedy, jeżeli do transportu będzie dołączone świadectwo urzędu polskiego, należycie w tym celu upoważnionego, stwierdzające, że chodzi o krochmal ziemniaczany lub o krochmalową mączkę ziemniaczaną.

Czeskosłowackiemu zarządowi celnemu przysługuje prawo zbadać dokładność świadectwa.

Do poz. 621. - Dwutlenek siarki będzie clony według cła konwencyjnego Kcz. 39.- tylko wtedy, jeżeli do transportu będzie dołączone świadectwo urzędu właściwego województwa, potwierdzające zawartość naczyń, w których towar zostanie przywieziony.