Oddział A - Przy zastosowaniu taryfy celnej polskiej. - Czechosłowacja-Polska. IV Protokół dodatkowy do konwencji handlowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką z dnia 23 kwietnia 1925 r. Warszawa.1928.06.26.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.55.446

Akt utracił moc
Wersja od: 12 stycznia 1931 r.

A.

Przy zastosowaniu taryfy celnej polskiej.

Do poz. 5 p. 6 b). - Butelek zalepionych błoną nie zalicza się do hermetycznie zamkniętych.

Do poz. 35 p. 3. - Serki ołomunieckie są to chude serki, mało sfermentowane, okrągłe, o małej średnicy i specjalnym zapachu.

Do poz. 53. - Do tej pozycji należą knoty do świec, nasycone.

Do poz. 61 p. 1. - Do tej pozycji i punktu zalicza się deski do rysowania i kreślenia (rajsbrety).

Do poz. 62 p. 11 b) i c). - Pod nazwą "dziczki" z poz. 62 p. 11 lit. b) rozumie się dziczki drzew owocowych.

Do poz. 66 p. 1. - Do tej pozycji i punktu zalicza się kamień wapienny.

Do poz. 66 p. 3 d). - Kostki brukowe zaliczają się do tej pozycji i punktu, nawet gdy mają formę równoległościanów.

Do poz. 69 p. 5. - Do tej pozycji i punktu zalicza się uszczelniacze azbestowe, nawet w połączeniu z innemi materjałami.

Do poz. 72 p. 5. - Do tej pozycji i punktu zalicza się rury szamotowe.

Do poz. 72 p. 6. - Do tej pozycji i punktu zalicza się cegły i płyty z klinkieru, o grubości 40 mm i więcej.

Do poz. 73 p. 4. - Do tej pozycji i punktu zalicza się cegły i płyty z klinkieru, o grubości mniej niż 40 mm.

Do poz. 74 p. 5. - Do tej pozycji i punktu zalicza się wyroby garncarskie, objęte tym punktem, według charakteru modeli, deponowanych w urzędach celnych w Krakowie i Dziedzicach oraz w ministerstwie Skarbu. Załatwienie odprawy celnej tych wyrobów zastrzega się dla następujących urzędów celnych: Dziedzice, Kraków.

Do poz. 74 p. 5. - Do tej pozycji i punktu zalicza się również żłoby, koryta i zlewy - nieogniotrwałe.

Do poz. 74 p. 5 lit. c). - Do tej pozycji i punktu zalicza się również półrury i spody kamionkowe.

Do poz. 77 p. 1. - Do tej pozycji i punktu zalicza się butelki z dziobkiem do lekarstw.

Do poz. 77 p. 2 lit. a). - Do tej pozycji i punktu zalicza się szkła soczewkowate do lamp elektrycznych kieszonkowych, wyciskane lub lane, nieszlifowane, ewentualnie z brzegami oszlifowanemi lub wyrównemi.

Do poz. 77 p. 2 lit. a). - Do tej pozycji i punktu zalicza się także litery lane, o spodzie bronzowanym.

Do poz. 77 p. 3. - Do tej pozycji i punktu zalicza się szkła soczewkowate do lamp elektrycznych kieszonkowych, szlifowane lub polerowane z obu stron, chociażby matowane z jednej strony.

Do poz. 77 p. 8. - Do tej pozycji i punktu zalicza się szyby ciągnione.

Do poz. 78 p. 2. - Szkło taflowe, maszynowe, ciągnione, nieobrobione innym sposobem, grubości powyżej 5 mm jest clone według pozycji 78 p. 2. W razie wątpliwości przy cleniu, urzędy mogą przyjmować pod uwagę zaświadczenia odpowiednich izb handlowych, że chodzi o szyby ciągnione maszynowe.

Do poz. 154 p. 4. - Do tej pozycji i punktu zalicza się zatrzaski z blachy żelaznej.

Do poz. 163 p. 4. - Do tej pozycji i punktu zalicza się zatrzaski z blachy cynkowej.

Do poz. 152 i poz. 167. - Maszyny i aparaty rozłożone cli się podług odnośnych pozycyj dla maszyn i aparatów złożonych, nawet gdyby różne ich części wysyłane były jednocześnie lub stopniowo jako oddzielne przesyłki.

Wszelkie przesyłki częściowe muszą być zgłoszone w jednym i tym samym urzędzie celnym w terminie, który nie powinien przekraczać 4 miesięcy od czasu pierwszego zgłoszenia.

Deklarując pierwszą przesyłkę częściową, importer składa w urzędzie celnym podanie w tej sprawie z planem lub rysunkiem konstrukcji, z wyszczególnieniem części głównych, ich rodzaju i przybliżonej wagi każdej z nich. Wyszczególnienie to powinno również wykazywać w przybliżeniu ogólną wagę części składowych.

Do poz. 167 p. 1, 7, 9, 11, 14, 33. - Przy zastosowaniu stawek konwencyjnych do maszyn i aparatów, wymienionych w liście tych stawek, jeśli do zastosowania ich zastrzeżone są warunki specjalne w tejże liście, należy złożyć w urzędzie celnym deklarację fabrykanta, stwierdzającą, że chodzi o produkty, przeznaczone do użytku wskazanego, oraz odpowiednią deklarację odbiorcy.

Oclenie maszyn i aparatów, dla których stawki są obniżone, a których import jest uregulowany warunkami specjalnemi wyżej wspomnianemi, należy wyłącznie do urzędów celnych następujących: Bielsko, Cieszyn, Dziedzice, Gdańsk, Kraków, Lwów, Poznań, Warszawa, Wilno.

Do poz. 177 p. 2 c). - Do tej pozycji i punktu zalicza się również t. zw. wojłok izolacyjny (tektura z odpadków konopi, wymoczona w gudronie).

Do poz. 177 p. 10. - Papiery pergaminowe posiadają prawie taką samą przezroczystość, jak pergaminy roślinne i pod względem wyglądu nie wiele różnią się od tych ostatnich, są jednak od nich przeważnie cieńsze.

Od pergaminów roślinnych różnią się tem, że w miejscu przedarcia włókno jest widoczne, szczególnie wtedy, jeżeli papier poprzednio był zanurzony w wodzie. Papier pergaminowy po dłuższem gotowaniu zamienia się w papkę.

Pergaminy roślinne różnią się tem jeszcze od papierów pergaminowych, że po 20-to minutowem gotowaniu w rozcieńczonej (3%) sodzie gryzącej i przy intensywnem poruszaniu mogą być wyjęte w całości, t. j. w kawałku takim, w jakim były przed gotowaniem.

Do poz. 177 p. 17. - Do tej pozycji i punktu zalicza się również rurki z papieru do nawijania przędzy, chociażby klejone.

Do poz. 191 p. 2 i 3 oraz 192 p. 4. - Do poz. 192 p. 4 zalicza się dywany z włosem niestrzyżonym lub strzyżonym i dywany szenilowe. W dywanach szenilowych dopuszczalny jest mały dodatek bawełny (3%).

Inne dywany należą do p. 2 i 3 poz. 191.

Uwagi: 4, 5 i 6 z uwag ogólnych do pozycji 183-209.

Chustki (na głowę) i szale z. frendzlami, przytwierdzonemi przez szycie, o ile frendzle są zrobione z tego samego materjału co chustki lub szale, będą clone podług uwagi 5.

Szale i chustki na głowę z innych włókienniczych materjałów niż jedwabne lub półjedwabne, z frendzlami jedwabnemi wszelkiego gatunku, są clone podług uwagi 6.

Chustki, bielizna stołowa i pościelowa, ręczniki i t. d., obrębione, nawet ażurowane (mereżkowane) są clone według uwagi 5.

Do poz. 212 p. 2, 3. - Guziki clone są według pozycji 212 p. 2, względnie 3, nawet gdy są pokryte materjałami wyszczególnionemi w p. 3 poz. 215.

Do poz. 215 p. 3. - Wyroby galanteryjne i toaletowe jabłonieckie z żelaza lub innych metali i ich stopów, zlekka pozłacane lub posrebrzane, w połączeniu z niedrogocennemi kamieniami lub niedrogocennemi imitacjami kamieni drogocennych lub innemi materjałami, wymienionemi w poz. 215 p. 3 - będą clone według pozycji 215 p. 3 pod warunkiem stwierdzenia w odnośnem świadectwie pochodzenia, że wzmiankowany wyrób należy do kategorji wyrobów, zwanych "biżuterją jabłoniecką".