Rozdział 1 - POSTANOWIENIA OGÓLNE - Chiny-Polska. Umowa o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych. Warszawa.1987.06.05.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.9.65

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 lutego 1988 r.

Rozdział  1

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Ochrona prawna

Obywatele jednej z Umawiających się Stron korzystają na terytorium drugiej Umawiającej się Strony z takiej samej ochrony prawnej, jaka przysługuje obywatelom tej Umawiającej się Strony. Mają oni prawo wytaczać powództwo i składać wnioski do sądów i innych organów drugiej Umawiającej się Strony na takich samych warunkach jak obywatele drugiej Umawiającej się Strony.

Zwolnienie od zabezpieczenia kosztów procesu

Sądy i inne organy jednej z Umawiających się Stron, właściwe w sprawach cywilnych, nie będą żądać zabezpieczenia kosztów procesu od obywateli drugiej Umawiającej się Strony, mających miejsce zamieszkania lub pobytu na terytorium drugiej Umawiającej się Strony.

Zaliczka na koszty postępowania

Obywatele jednej z Umawiających się Stron są zobowiązani do wpłacenia zaliczki na koszty postępowania cywilnego toczącego się na terytorium drugiej Umawiającej się Strony na tych samych warunkach i w tym samym zakresie jak obywatele drugiej Umawiającej się Strony.

Osoby prawne

Postanowienia artykułów 1-3 stosuje się odpowiednio do osób prawnych.

Zwolnienie od kosztów postępowania

Obywatele jednej z Umawiających się Stron korzystają na tych samych warunkach i w tym samym zakresie jak obywatele drugiej Umawiającej się Strony z całkowitego lub częściowego zwolnienia od kosztów postępowania cywilnego na terytorium drugiej Umawiającej się Strony. Obywatele jednej z Umawiających się Stron, składający wniosek o całkowite lub częściowe zwolnienie od kosztów postępowania, powinni przedłożyć zaświadczenie wydane przez właściwy organ ich miejsca zamieszkania lub pobytu. Jeżeli wnioskodawca nie ma miejsca zamieszkania ani pobytu na terytorium żadnej z Umawiających się Stron, takie zaświadczenie może wydać przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny państwa, którego obywatelem jest ta osoba.

Tryb udzielania pomocy prawnej

1.
Sądy i inne organy Umawiających się Stron udzielają sobie pomocy prawnej za pośrednictwem organów centralnych, które komunikują się bezpośrednio.
2.
Organy centralne, o których mowa w ustępie 1, zostaną wskazane przez każdą z Umawiających się Stron w drodze dyplomatycznej.

Wniosek o udzielenie pomocy prawnej

1.
Pomocy prawnej udziela się na wniosek. Wniosek o udzielenie pomocy prawnej powinien zawierać oznaczenie organu wzywającego i wezwanego, nazwiska i imiona stron, ich obywatelstwo, zawód i miejsce zamieszkania lub pobytu, nazwiska, imiona i adresy przedstawicieli, określenie sprawy, w której wnosi się o udzielenie pomocy prawnej. We wniosku należy podać również inne informacje niezbędne do jego wykonania.
2.
Wniosek o udzielenie pomocy prawnej w sprawach karnych powinien ponadto zawierać opis i kwalifikację prawną popełnionego czynu.
3.
Na wnioskach o udzielenie pomocy prawnej i innych dokumentach konieczne jest umieszczenie podpisu i pieczęci urzędowej organu wzywającej Umawiającej się Strony.

Język

Wymieniane pisma i dokumenty przesyłane w ramach pomocy prawnej będą sporządzane we własnym języku z załączonym tłumaczeniem na język drugiej Umawiającej się Strony lub na język angielski.

Koszty pomocy prawnej

1.
Umawiające się Strony udzielają sobie wzajemnie bezpłatnej pomocy prawnej.
2.
Wzywająca Umawiająca się Strona ponosi koszty podróży i pobytu świadka lub biegłego przebywającego na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, wezwanego do stawiennictwa przed sądem wzywającej Umawiającej się Strony. Na wniosek osoby wezwanej właściwy organ wzywającej Umawiającej się Strony wypłaci zaliczkę na te koszty.

Odmowa udzielenia pomocy prawnej

Można odmawiać udzielenia pomocy prawnej, jeżeli według stanowiska wezwanej Umawiającej się Strony jej udzielenie mogłoby zagrozić suwerenności, bezpieczeństwu lub porządkowi publicznemu tej Strony. Wezwana Umawiająca się Strona zawiadomi wzywającą Umawiającą się Stronę o przyczynach odmowy udzielenia pomocy prawnej.

Prawo stosowane przy udzielaniu pomocy prawnej

1.
Przy udzielaniu pomocy prawnej organ wezwany stosuje prawo swego państwa.
2.
Organ wezwany może przy udzielaniu pomocy prawnej w sprawach cywilnych, na wniosek wzywającej Umawiającej się Strony, zastosować prawo tej Strony, o ile nie jest ono sprzeczne z podstawowymi zasadami prawa wezwanej Umawiającej się Strony.

Definicja

W rozumieniu niniejszej umowy wyrażenie "sprawy cywilne" obejmuje również sprawy dotyczące praw osobistych i majątkowych z zakresu prawa handlowego, rodzinnego i prawa pracy.