Rozdział 3 - Tryb prowadzenia procesu certyfikacji - Certyfikacja działalności w lotnictwie cywilnym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.874 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 maja 2023 r.

Rozdział  3

Tryb prowadzenia procesu certyfikacji

§  9. 
1. 
Do przeprowadzenia procesu certyfikacji podejmowanej i wykonywanej działalności w lotnictwie cywilnym Prezes Urzędu powołuje każdorazowo zespół certyfikujący.
2. 
W skład zespołu certyfikującego mogą wchodzić eksperci niebędący pracownikami Urzędu upoważnieni przez Prezesa Urzędu do wykonywania czynności w procesie certyfikacji, posiadający kwalifikacje, umiejętności i praktykę oraz potwierdzone uprawnienia zawodowe w określonej specjalności, właściwi do prowadzenia określonego procesu certyfikacji.
§  10. 
1. 
Proces certyfikacji składa się z etapów:
1)
złożenia wniosku - polegającego na ocenie, czy wniosek spełnia wymogi formalne, o których mowa w § 22-24;
2)
oceny dokumentacji - polegającego na weryfikacji adekwatności złożonych dokumentów i informacji do zakresu działalności wskazanej we wniosku i jej zgodności z wymaganiami, o których mowa w rozdziale 5;
3)
praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań - polegającego na przeprowadzeniu czynności sprawdzających w podmiocie wnioskującym o przeprowadzenie procesu certyfikacji i u jego podwykonawców, jeżeli są wskazani we wniosku oraz jeżeli wymagają tego odrębne przepisy, w ich rzeczywistym środowisku, w tym niezbędnych testów praktycznych, prowadzących do wykazania przez podmiot wnioskujący o przeprowadzenie procesu certyfikacji, że:
a)
posiada on zdolność wykonywania działalności w lotnictwie cywilnym,
b)
spełnia wymagania, o których mowa w rozdziale 5, stanowiące podstawę certyfikacji,
c)
zapewnia wykonywanie działalności wskazanej we wniosku zgodnie z instrukcjami wykonawczymi lub innymi dokumentami pozytywnie zweryfikowanymi przez Prezesa Urzędu na etapie oceny dokumentacji;
4)
akceptacji, w tym zatwierdzeń wymaganych do prowadzenia certyfikowanej działalności w lotnictwie cywilnym, na podstawie przepisów, o których mowa w rozdziale 5.
2. 
W przypadku przedłużania ważności certyfikatu praktyczna weryfikacja spełnienia wymagań jest realizowana w oparciu o wyniki czynności, o których mowa w art. 162 ust. 1 ustawy.
3. 
W przypadku procesu certyfikacji w zakresie certyfikatu lotniska (ADRC - Aerodrome Certificate) etapy, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, mogą być prowadzone równocześnie.
4. 
Podmiot wnioskujący o przeprowadzenie procesu certyfikacji po raz pierwszy może przed etapem złożenia wniosku wystąpić do Prezesa Urzędu o przeprowadzenie etapu informacyjnego, który polega na zapoznaniu tego podmiotu z obowiązującymi przepisami prawa regulującymi szczegółowe warunki, tryb dokonywania, zakres i kryteria oceny oraz praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań i procedury prowadzenia procesów certyfikacji.
§  11. 
1. 
Wniosek o wydanie certyfikatu innego niż certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate) albo o wznowienie ważności takiego certyfikatu, którego ważność wygasła albo była zawieszona dłużej niż przez 12 miesięcy, składa się nie później niż 120 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności wskazanej we wniosku.
2. 
Wniosek o wydanie certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate) albo o wznowienie ważności takiego certyfikatu, którego ważność wygasła albo była zawieszona dłużej niż przez 12 miesięcy, składa się nie później niż 90 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności wskazanej we wniosku z tym, że instrukcja operacyjna przewoźnika lotniczego może zostać złożona nie później niż 60 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności wskazanej we wniosku pod warunkiem przedłożenia harmonogramu procesu certyfikacji przy złożeniu wniosku o wydanie certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate) albo o wznowienie ważności takiego certyfikatu.
§  12. 
1. 
Wniosek o wznowienie ważności certyfikatu innego niż certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate), którego ważność wygasła albo była zawieszona nie dłużej niż przez 12 miesięcy, składa się nie później niż 80 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności wskazanej we wniosku.
2. 
Wniosek o wznowienie ważności certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate), którego ważność wygasła albo była zawieszona nie dłużej niż przez 12 miesięcy, składa się nie później niż 90 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności wskazanej we wniosku z tym, że instrukcja operacyjna przewoźnika lotniczego może zostać złożona nie później niż 60 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności wskazanej we wniosku pod warunkiem przedłożenia harmonogramu procesu certyfikacji przy złożeniu wniosku o wznowienie ważności certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate).
§  13. 
1. 
Wniosek o przedłużenie ważności certyfikatu składa się nie później niż 40 dni przed dniem upływu terminu ważności certyfikatu.
2. 
Jeżeli zakres złożonego wniosku nie wykracza poza zakres aktualnie posiadanego certyfikatu, specyfikacji, zakresów, warunków zatwierdzenia, warunków certyfikatów albo warunków zapewniania służb w zakresie dotyczącym ATM / ANS Provider - Air Traffic Management / Air Navigation Services Provider, podmiot wnioskujący składa wyłącznie wniosek o przedłużenie ważności certyfikatu, chyba że dokumenty wymagane do złożenia wniosku, będące w posiadaniu Urzędu, są nieaktualne.
§  14. 
1. 
Wniosek o rozszerzenie zakresu lub inną zmianę posiadanego certyfikatu innego niż certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate) składa się nie później niż 40 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności wskazanej we wniosku, z wyjątkiem wniosku o ograniczenie zakresu posiadanego certyfikatu.
2. 
Wniosek o rozszerzenie zakresu lub inną zmianę posiadanego certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate) składa się nie później niż 30 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności wskazanej we wniosku, z wyjątkiem wniosku o ograniczenie zakresu posiadanego certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate).
3. 
Jeżeli z zakresu zmiany, o której mowa w ust. 1, nie wynika konieczność przeprowadzenia praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań, Prezes Urzędu może odstąpić od tego etapu procesu certyfikacji, kierując się w szczególności posiadanymi dokumentami oraz wynikami przeprowadzonych kontroli, o których mowa w dziale II w rozdziale 3 ustawy.
4. 
Wniosek o zmianę certyfikatu w zakresie:
1)
zmiany nazwy, siedziby lub adresu do korespondencji lub nieprzewidzianej zmiany dotyczącej podmiotu wnioskującego, składa się niezwłocznie po zaistnieniu zmiany;
2)
informacji dotyczącej operacyjnego punktu kontaktowego w zakresie certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate), składa się nie później niż 20 dni przed dokonaniem zmiany.
5. 
W przypadku złożenia wniosku o zmianę nazwy, siedziby lub adresu do korespondencji lub informacji dotyczącej operacyjnego punktu kontaktowego proces certyfikacji nie obejmuje etapu praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań.
§  15. 
1. 
Jeżeli ze złożoności przeprowadzanego procesu certyfikacji wynika konieczność przeprowadzenia długotrwałego postępowania dowodowego albo dokonania przez podmiot wnioskujący o przeprowadzenie procesu certyfikacji istotnych zmian organizacyjnych lub kadrowych w przedsiębiorstwie, przeszkolenia znacznej liczby personelu lub nabycia przez ten podmiot niezbędnego doświadczenia w prowadzeniu działalności wskazanej we wniosku, terminy dla dokonania tych czynności i termin zakończenia procesu certyfikacji są ustalane wspólnie przez Prezesa Urzędu i podmiot wnioskujący o przeprowadzenie procesu certyfikacji.
2. 
Jeżeli przeprowadzany proces certyfikacji zostanie zakończony przed datą określoną przez podmiot wnioskujący o przeprowadzenie procesu certyfikacji we wnioskach, o których mowa w § 11-14, jako data rozpoczęcia działalności wskazanej we wniosku, Prezes Urzędu wydaje certyfikat przed tą datą.
3. 
Wnioski o przeprowadzenie procesu certyfikacji złożone po terminie, o którym mowa odpowiednio w § 11-14, pozostawia się bez rozpoznania.
§  16. 
Zespół certyfikujący przystępuje do etapu praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań po pozytywnym zakończeniu etapu oceny dokumentacji oraz otrzymaniu od podmiotu wnioskującego o przeprowadzenie procesu certyfikacji pisemnego oświadczenia o gotowości do poddania się praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań, z uwzględnieniem § 10 ust. 4.
§  17. 
Zakres praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań określają przepisy rozdziału 5.
§  18. 
1. 
W przypadku procesów certyfikacji w zakresie certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate) i certyfikatu organizacji szkolącej personel służb informacji powietrznej (FISP TO - Flight Information Service Personnel Training Organisation), testy praktyczne, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 3, są realizowane zgodnie z warunkami i ograniczeniami określonymi w programie testów praktycznych, uwzględniającym warunki i ograniczenia eksploatacyjne użytego sprzętu lub wyposażenia, zatwierdzonym przez Prezesa Urzędu, oraz z uwzględnieniem instrukcji użytkowania sprzętu lub wyposażenia wydanych przez producentów tego sprzętu lub wyposażenia.
2. 
Warunkiem przystąpienia do testów praktycznych jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania sprzętem lub wyposażeniem, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku statku powietrznego - polisy lub innego dokumentu ubezpieczenia, potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, o której mowa w art. 209 ust. 1 ustawy.
3. 
Nie jest dopuszczalne odstąpienie od wykonania testów praktycznych w procesie wydania certyfikatu po raz pierwszy lub podczas wprowadzania nowego typu statku powietrznego, chyba że przepisy prawa Unii Europejskiej stanowią inaczej.
§  19. 
Jeżeli na etapie praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań zostanie stwierdzone, że podmiot wnioskujący o przeprowadzenie procesu certyfikacji nie spełnia wymagań mających zastosowanie do działalności w lotnictwie cywilnym podlegającej certyfikacji, Prezes Urzędu wskazuje pisemnie zakres niespełniania wymagań.
§  20. 
Przed wydaniem certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate) i certyfikatu dla zatwierdzonej organizacji szkolenia (ATO - Approved Training Organisation) podmiot wnioskujący o przeprowadzenie procesu certyfikacji dostarcza dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania statkami powietrznymi, które będą wykorzystywane do prowadzenia wskazanej we wniosku działalności, oraz oświadcza, że złożył wniosek o zmianę danych rejestrowych zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy.
§  21. 
Przedłużenia ważności certyfikatu dokonuje się na czas nie dłuższy niż:
1)
24 miesiące, jeżeli w procesie certyfikacji lub podczas czynności, o których mowa w art. 162 ust. 1 ustawy, nie stwierdzono niezgodności poziomu 1 lub kategorii 4 oceny stanu ochrony, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 189 ust. 2 ustawy, a dla niezgodności innych niż niezgodności poziomu 1 lub kategorii 4 oceny stanu ochrony, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 189 ust. 2 ustawy, nie zostały przekroczone terminy określone w zatwierdzonym przez Prezesa Urzędu programie naprawczym albo w protokole kontroli;
2)
36 miesięcy, jeżeli w procesie certyfikacji lub podczas czynności, o których mowa w art. 162 ust. 1 ustawy, nie stwierdzono niezgodności albo po usunięciu wszystkich niezgodności stwierdzonych podczas tych kontroli.