Rozdział 4 - Wniosek i dokumenty wymagane w procesie certyfikacji - Certyfikacja działalności w lotnictwie cywilnym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.1103 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 25 czerwca 2020 r.

Rozdział  4

Wniosek i dokumenty wymagane w procesie certyfikacji

§  15. 
1. 
Podmiot wnioskujący o wydanie certyfikatu, przedłużenie ważności certyfikatu albo o wznowienie ważności certyfikatu składa wniosek zawierający następujące informacje:
1)
imię i nazwisko i adres do korespondencji, firmę albo nazwę, siedzibę i adres do korespondencji podmiotu wnioskującego;
2)
nazwisko, stanowisko służbowe, numer telefonu, numer faksu oraz adres poczty elektronicznej osoby upoważnionej do złożenia wniosku;
3)
rodzaj certyfikatu, o którego wydanie ubiega się podmiot;
4)
nazwy poszczególnych rodzajów i form działalności w lotnictwie cywilnym, jakie podmiot wnioskujący o wydanie certyfikatu zamierza poddać procesowi certyfikacji;
5)
planowany termin rozpoczęcia wnioskowanej działalności w lotnictwie cywilnym;
6)
opis i zakres planowanej albo prowadzonej działalności;
7)
ogólną charakterystykę zasobów z uwzględnieniem:
a)
opisu potrzeb wynikających z zakresu wskazanej we wniosku działalności,
b)
środków, urządzeń i infrastruktury, jakie będą wykorzystane do prowadzenia wskazanej we wniosku działalności;
8)
miejsce, zakres i obszar prowadzenia wskazanej we wniosku działalności;
9)
imiona i nazwiska osób wchodzących w skład personelu kierowniczego wymaganego właściwymi przepisami, o których mowa w rozdziale 5, podejmujących decyzje wpływające na stan bezpieczeństwa wskazanej we wniosku działalności, wraz z informacją o ich kwalifikacjach i doświadczeniu;
10)
informacje wymagane na podstawie przepisów, o których mowa w rozdziale 5.
2. 
Jeżeli podmiot wnioskujący o wydanie certyfikatu złoży wniosek o wydanie certyfikatu na różne zakresy działalności, o których mowa w § 4, procesy certyfikacji prowadzi się odrębnie dla każdego zakresu działalności i wydaje się odrębne certyfikaty, z zastrzeżeniem certyfikatu, o którym mowa w § 4 pkt 14, dla którego prowadzi się jeden proces certyfikacji i wydaje się jeden certyfikat.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, instrukcje wykonawcze dla różnych zakresów działalności mogą mieć formę wspólnego dokumentu, z uwzględnieniem przepisów, o których mowa w rozdziale 5.
§  16. 
1. 
Do wniosku, o którym mowa w § 15, dołącza się następujące dokumenty:
1)
kopię wypisu z właściwego rejestru albo ewidencji, określającego status prawny podmiotu wnioskującego o wydanie certyfikatu, wskazującego zakres wskazanej we wniosku działalności, o ile podmiot ten podlega obowiązkowemu wpisowi do takiego rejestru albo takiej ewidencji;
2)
kopię dowodu wniesienia opłaty lotniczej, jeżeli opłata lotnicza jest wymagana;
3)
oświadczenie podmiotu wnioskującego o wydanie certyfikatu w zakresie dostosowania wielkości organizacji do skali i zakresu prowadzenia operacji, jeżeli takie oświadczenie jest wymagane;
4)
kopię dokumentacji potwierdzającej kwalifikacje i doświadczenie osób, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 9;
5)
szczegółowy wykaz zasobów, w tym personelu oraz urządzeń technicznych, jakie będą wykorzystane do prowadzenia wskazanej we wniosku działalności;
6)
opis systemu zarządzania i struktury organizacyjnej podmiotu wnioskującego o wydanie certyfikatu;
7)
projekt szczegółowego programu testów praktycznych, o ile są wymagane;
8)
egzemplarz instrukcji wykonawczych wymaganych na podstawie przepisów, o których mowa w rozdziale 5;
9)
wykaz umów z podwykonawcami na świadczenie usług w zakresie działalności będącej przedmiotem certyfikacji na rzecz podmiotu wnioskującego o wydanie certyfikatu;
10)
inne dokumenty, wymagane na podstawie przepisów, o których mowa w rozdziale 5.
2. 
W przypadku wniosku o wydanie certyfikatu organizacji lub ośrodka szkolenia lotniczego podmiot wnioskujący o wydanie certyfikatu może złożyć zamiast kopii wypisu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, kopię aktu założycielskiego szkoły lub placówki publicznej albo wyciąg z rejestru szkół i placówek oświatowych.
§  17. 
Podmiot wnioskujący o rozszerzenie zakresu posiadanego certyfikatu lub wprowadzenia innej zmiany w certyfikacie we wniosku przedstawia informacje, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 1-3 i 10, dane dotyczące zakresu wnioskowanej zmiany oraz dołącza dokumenty, o których mowa w § 16, w zakresie tej zmiany.
§  18. 
Zespół certyfikujący przystępuje do etapu praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań po pozytywnym zakończeniu etapu oceny dokumentacji oraz otrzymaniu od podmiotu wnioskującego o wydanie certyfikatu pisemnego oświadczenia o gotowości do poddania się praktycznej weryfikacji, z uwzględnieniem § 9 ust. 4.
§  19. 
Zakres praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań przez podmiot wnioskujący o wydanie certyfikatu określają przepisy rozdziału 5.
§  20. 
1. 
W przypadku procesów certyfikacji w zakresie certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate), certyfikatu usług lotniczych (AWC - Aerial Works Certificate), certyfikatu organizacji szkolącej personel służb informacji powietrznej (FISP TO - Flight Information Service Personnel Training Organisation) testy praktyczne, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3, są realizowane zgodnie z warunkami i ograniczeniami określonymi w programie testów praktycznych, uwzględniającym warunki i ograniczenia eksploatacyjne użytego sprzętu lub wyposażenia, zatwierdzonym przez Prezesa Urzędu, oraz z uwzględnieniem instrukcji użytkowania sprzętu lub wyposażenia wydanych przez producentów tego sprzętu lub wyposażenia.
2. 
Warunkiem przystąpienia do testów praktycznych jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania sprzętem lub wyposażeniem, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku statku powietrznego również ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, o którym mowa w art. 209 ust. 1 ustawy.
3. 
Nie jest dopuszczalne zwolnienie z wykonania testów praktycznych w procesie wydania certyfikatu po raz pierwszy lub podczas wprowadzania nowego typu statku powietrznego, chyba że przepisy prawa Unii Europejskiej stanowią inaczej.
§  21. 
Jeżeli w trakcie realizacji etapu praktycznej weryfikacji spełnienia wymagań, o której mowa w § 9 ust. 1 pkt 3, zostanie stwierdzone, że podmiot wnioskujący o wydanie certyfikatu nie spełnia wymagań mających zastosowanie w odniesieniu do działalności lotniczej podlegającej certyfikacji, Prezes Urzędu wskazuje pisemnie zakres niespełniania wymagań.
§  22. 
Przed wydaniem certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC - Air Operator Certificate), certyfikatu usług lotniczych (AWC - Aerial Works Certificate) i certyfikatu dla zatwierdzonej organizacji szkolenia (ATO - Approved Training Organization) podmiot wnioskujący o wydanie certyfikatu dostarcza dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania statkami powietrznymi, które będą wykorzystywane do prowadzenia wskazanej we wniosku działalności.
§  23. 
Przedłużenia ważności certyfikatu dokonuje się na czas nie dłuższy niż:
1)
24 miesiące, jeżeli w procesie certyfikacji lub podczas doraźnych i okresowych kontroli, o których mowa w art. 162 ust. 1 ustawy, stwierdzono, że niezgodności inne niż niezgodności poziomu 1 lub kategorii 4 oceny stanu ochrony, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 189 ust. 2 ustawy, nie zostały skutecznie usunięte w terminie uzgodnionym w zatwierdzonym programie działań naprawczych;
2)
36 miesięcy, jeżeli w procesie certyfikacji lub podczas doraźnych i okresowych kontroli, o których mowa w art. 162 ust. 1 ustawy, nie stwierdzono niezgodności albo po usunięciu wszystkich niezgodności stwierdzonych podczas tych kontroli.