Część 2 - POMOC PRAWNA W SPRAWACH CYWILNYCH, RODZINNYCH I KARNYCH - Bułgaria-Polska. Umowa o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych. Warszawa.1961.12.04.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.17.88

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 czerwca 1996 r.

CZĘŚĆ DRUGA

POMOC PRAWNA W SPRAWACH CYWILNYCH, RODZINNYCH I KARNYCH

Udzielanie pomocy prawnej i jej zakres.

1.
Organy wymiaru sprawiedliwości Umawiających się Stron udzielają sobie wzajemnie pomocy prawnej w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych.
2.
Pomoc prawna obejmuje wykonanie poszczególnych czynności, jak dokonywanie rewizji, zatrzymanie rzeczy, przesyłanie i wydawanie dowodów rzeczowych, dokonywanie ekspertyz, przesłuchiwanie oskarżonych, świadków, biegłych, przesłuchiwanie stron i innych osób, dokonywanie oględzin sądowych, a także sporządzanie, przesyłanie i doręczanie pism i dokumentów.
3. 1
 Pomoc prawna obejmuje również ustalenie na terytorium jednej z Umawiających się Stron miejsca pobytu osób, przeciwko którym osoby mające swoje miejsce zamieszkania lub pobytu na terytorium drugiej Umawiającej się Strony zgłaszają roszczenia z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, a ponadto ustalenie miejsca pracy i wysokości dochodów osób, przeciwko którym zostaną zgłoszone roszczenia alimentacyjne. W celu ułatwienia załatwienia tego rodzaju wniosków wzywająca Umawiająca się Strona przekazuje wszystkie posiadane informacje.
4.
  2  Organy wymiaru sprawiedliwości udzielają pomocy prawnej również innym organom w sprawach objętych niniejszą Umową.

Wniosek o udzielenie pomocy prawnej.

1.
Wniosek o udzielenie pomocy prawnej powinien zawierać:
1)
oznaczenie organu wzywającego;
2)
oznaczenie organu wezwanego;
3)
określenie sprawy, w której żąda się udzielenia pomocy prawnej;
4)
imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania lub pobytu, obywatelstwo i zawód uczestników sprawy, a w karnych sprawach nadto w miarę możności miejsce i datę urodzenia oskarżonych;
5)
imiona i nazwiska oraz adresy przedstawicieli lub obrońców;
6)
przedmiot wniosku i dane niezbędne do jego wykonania, a w sprawach karnych również wskazanie zarzucanego czynu.
2.
Wniosek o doręczenie oprócz oznaczenia organu wzywającego i organu wezwanego powinien zawierać adres odbiorcy i oznaczenie pisma, które ma być doręczone.
3.
Do wniosków o udzielenie pomocy prawnej Umawiające się Strony będą używać w miarę potrzeby dwujęzycznych formularzy, których teksty przekażą sobie wzajemnie.
4.
Na wnioskach przesyłanych na podstawie niniejszej Umowy konieczne jest umieszczenie podpisu i pieczęci urzędowej.

Sposób wykonania.

1.
Przy wykonaniu wniosku o udzielenie pomocy prawnej organ wezwany stosuje prawo swego Państwa. Jednakże na prośbę organu wzywającego organ wezwany może zastosować normy procesowe Umawiającej się Strony, od której wniosek pochodzi, o ile nie są one sprzeczne z prawem wezwanej Umawiającej się Strony.
2.
Jeżeli organ wezwany nie jest właściwy do wykonania wniosku, przesyła go z urzędu organowi właściwemu i zawiadamia o tym organ wzywający.
3.
Organ wezwany na żądanie organu wzywającego zwiadamia za jego pośrednictwem uczestników sprawy o czasie i miejscu wykonania wniosku.
4.
Jeżeli dokładny adres osoby, której dotyczy wniosek o udzielenie pomocy prawnej, nie jest znany, albo jeżeli adres wskazany okazał się błędny, wówczas organ wezwany podejmie odpowiednie kroki w celu ustalenia adresu.
5.
Organ wezwany zwraca akta organowi wzywającemu po wykonaniu wniosku. Akta zwraca się również w razie niemożności wykonania wniosku, z dołączeniem stosownych wyjaśnień.

Doręczanie pism.

Organ wezwany dokonywa doręczenia zgodnie z obowiązującym w jego Państwie trybem doręczania pism, jeżeli doręczane pismo sporządzono w jego języku albo dołączono do niego uwierzytelnione tłumaczenie. W przeciwnym razie doręcza się pismo odbiorcy, jeżeli zgodzi się je dobrowolnie przyjąć.

Potwierdzenie doręczenia pism.

Potwierdzenie doręczenia pism sporządza się zgodnie z przepisami o doręczeniu obowiązującymi na obszarze wezwanej Umawiającej się Strony. W każdym razie w potwierdzeniu powinny być wskazane sposób, data i miejsce doręczenia.

Doręczanie pism własnym obywatelom.

Umawiające się Strony mają prawo doręczać pisma własnym obywatelom przez swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne lub urzędy konsularne.

Nietykalność świadków i biegłych wezwanych za granicę.

1.
Jeżeli w toku postępowania przed organem jednej Umawiającej się Strony zajdzie potrzeba osobistego stawiennictwa świadka lub biegłego, przebywającego na obszarze drugiej Umawiającej się Strony, można zwrócić się do właściwego organu tej Strony o doręczenie wezwania.
2.
W przypadku określonym w ustępie 1 wezwanie nie może zawierać zagrożenia grzywną lub innymi środkami przymusu na wypadek niestawiennictwa.
3.
Świadek lub biegły, który stawił się na wezwanie przed organem drugiej Umawiającej się Strony, nie może być na obszarze tej Strony bez względu na posiadane obywatelstwo ścigany ani pozbawiony wolności w związku z jakimkolwiek czynem karalnym popełnionym przed przekroczeniem granicy Państwa wzywającego, jak również nie może być ścigany ani pozbawiony wolności w związku ze złożeniem zeznania bądź też z powodu czynu przestępnego będącego przedmiotem postępowania karnego.
4.
Z ochrony określonej w ustępie 3 nie korzysta świadek lub biegły, który w ciągu tygodnia od dnia zawiadomienia go przez przesłuchujący organ o tym, że obecność jego stała się zbędna, nie opuści obszaru Strony wzywającej, chociaż mógł to uczynić.
5. 3
 Świadek lub biegły, który stawił się na wezwanie na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, otrzyma od organu wzywającego zwrot kosztów podróży i pobytu oraz równowartość utraconego zarobku, a biegły ponadto - wynagrodzenie. O powyższym, jak również o prawie ubiegania się o zaliczkę, świadek i biegły powinien być pouczony przy doręczaniu wezwania.

Koszty pomocy prawnej.

1.
Umawiające się Strony ponoszą wszystkie koszty powstałe przy udzielaniu pomocy prawnej na ich obszarze. Wezwana Umawiająca się Strona nie może żądać zwrotu kosztów związanych z udzieleniem pomocy prawnej.
2.
Organ wezwany zawiadamia organ wzywający o poniesionych kosztach. Jeżeli organ wzywający ściągnie te koszty od osoby obowiązanej do ich uiszczenia, to sumy te wpływają na rzecz Umawiającej się Strony, która je ściągnęła.

Przesłuchiwanie własnych obywateli.

Umawiające się Strony mogą, jeśli ich prawo to przewiduje, przesłuchiwać na obszarze drugiej Umawiającej się Strony obywateli własnych w charakterze stron, świadków i biegłych przez swoje przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urzędy konsularne. Przy wzywaniu w celu przesłuchania nie można stosować środków przymusu.

1 Art. 7 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 1 protokołu z dnia 27 czerwca 1980 r. (Dz.U.81.10.43) zmieniającego nin. umowę z dniem 25 lutego 1981 r.
2 Art. 7 ust. 4 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 1 protokołu z dnia 27 czerwca 1980 r. (Dz.U.81.10.43) zmieniającego nin. umowę z dniem 25 lutego 1981 r.
3 Art. 13 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 2 protokołu z dnia 27 czerwca 1980 r. (Dz.U.81.10.43) zmieniającego nin. umowę z dniem 25 lutego 1981 r.