Rozdział 5 - Materiały wybuchowe. - Broń, amunicja i materiały wybuchowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.6.43

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2001 r.

Rozdział  V.

Materiały wybuchowe.

.................................................
1.
Nabywanie, przechowywanie i używanie materiałów wybuchowych dla celów przemysłowych oraz eksploatacji rolnej i leśnej może nastąpić tylko na podstawie pozwolenia:
1)
ministra (kierownika urzędu centralnego), któremu podlega zakład gospodarki uspołecznionej,
2)
kierownika organu administracji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wyznaczonego przez to prezydium - w stosunku do pozostałych zakładów położonych na terenie jej działania.
2.
Uprawnienia do wydawania pozwoleń, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być przekazane kierownikom jednostek organizacyjnych, w stosunku do zakładów, nad którymi sprawują bezpośredni nadzór.
3.
Pozwolenie (ust. 1 i 2) wydaje się na nazwisko kierownika zakładu (głównego inżyniera, kierownika robót) lub osób uprawnionych do ich zastępowania.
4.
Osoby posiadające pozwolenie na broń myśliwską lub sportową mogą na podstawie tego pozwolenia nabywać proch strzelniczy na warunkach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministra Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
5.
Poza przypadkami objętymi ust. 1, 2 i 4 nabywanie, przechowywanie i używanie materiałów wybuchowych jest zakazane. Jedynie w przypadkach zasługujących na wyjątkowe uwzględnienie wojewódzka komenda Milicji Obywatelskiej (równorzędna) może zezwolić na nabycie i użycie materiałów wybuchowych na warunkach określonych w pozwoleniu.
1.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) określą, każdy w swoim zakresie działania, w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych warunki przeładunku, przechowywania i używania materiałów wybuchowych przez zakłady im podległe lub przez nich nadzorowane.
2.
Prezesi zarządów głównych właściwych central spółdzielni uregulują, każdy w swoim zakresie działania, w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych sprawy, o których mowa w ust. 1, co do materiałów wybuchowych nabywanych przez zakłady nadzorowane przez centrale spółdzielni.
3. 3
(uchylony).
4.
Przesyłanie materiałów wybuchowych pocztą jest zakazane.
5.
Ministrowie nadzorujący produkcję artykułów wyrabianych przy użyciu materiałów wybuchowych oraz Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości określą w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Handlu Wewnętrznego warunki magazynowania, przeładunku oraz sposób obchodzenia się z tymi artykułami.
1.
Organy Milicji Obywatelskiej uprawnione są do kontrolowania przewozu materiałów wybuchowych pod względem zachowania środków bezpieczeństwa oraz do kontrolowania składów materiałów wybuchowych co do zgodności przechowywanych w nich materiałów wybuchowych z prowadzoną ewidencją tych materiałów.
2.
O spostrzeżonych uchybieniach organy Milicji Obywatelskiej powinny bezzwłocznie zawiadamiać nadrzędny organ dysponenta kontrolowanych materiałów wybuchowych.
3. 4
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą materiałów wybuchowych, będących w dyspozycji wojska, w tym również wojska państwa obcego przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy międzynarodowej, której Rzeczpospolita Polska jest stroną.
3 Art. 25 ust. 3 uchylony przez art. 95 pkt 2 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.83.6.35) z dniem 1 stycznia 1984 r.
4 Art. 26 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. (Dz.U.97.6.31) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 1997 r.