Oddział 6 - Uiszczanie przewoźnego (art. 12). - Bezpośrednia komunikacja towarowa pomiędzy Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem z jednej strony, a Rumunją z drugiej strony.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.53.494

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1922 r.

Uiszczanie przewoźnego (art. 12).

a)
Przesyłki podlegają w obu kierunkach na przestrzeni do granicy polsko-rumuńskiej obowiązkowemu ofrankowaniu, które obejmuje opłaty przewozowe, należności dodatkowe oraz koszta formalności celnych i wydatki w gotowiźnie. W tym celu mają stacje nadawcze zażądać od nadawczy złożenia kaucji (odpowiedni depozyt), niezależnie od opłaty przewozowej za przestrzeń do granicy polsko-rumuńskiej.
b)
Powstałe na przestrzeni od granicy polsko- rumuńskiej opłaty przewozowe i dodatkowe, celne oraz wydatki w gotowiźnie winny być przekazywane na odbiorcę,.
c)
W zależności od powyższego wydatki w gotowiźnie poczynione w drodze do granicy polsko-rumuńskiej, jak również opłaty celne i inne dodatkowe obciążają nadawcę.; takież opłaty powstałe na przestrzeni od granicy polsko-rumuńskiej pobiera się od odbiorcy.
d)
Opłaty przewozowe i inne należności dodatkowe w komunikacji gdańsko-rumuńskiej tranzytem przez Polskę pobiera się w obu kierunkach za przestrzeń, gdańską i polską na stacjach W. M. Gdańska w walucie gdańskiej, przeliczając należności polskie według kursu, ustalanego co pewien czas. Na życzenie płacącego pobiera kolej należności za linje polskie w walucie polskiej.