Rozdział 2 - Magazynowanie. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach gazyfikacji bezprzewodowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.23.216

Akt utracił moc
Wersja od: 21 września 1971 r.

Rozdział  2.

Magazynowanie.

§  10.
1.
Do magazynowania gazu można używać tylko specjalnie do tego celu przeznaczonych metalowych naczyń ciśnieniowych (zbiorników, butli), wykonanych i dopuszczonych do użytku w myśl przepisów dozoru technicznego.
2.
Butli nie wolno rzucać, przewracać, toczyć, uderzać o nie przedmiotami oraz używać ich do celów niezgodnych z ich przeznaczeniem.
3.
Butli nie wolno przechowywać w warunkach wpływających ujemnie na ich wytrzymałość, np. w otoczeniu, w którym zachodzi możliwość działania substancji korodujących.
§  11.
Pojedynczy zbiornik lub zespół zbiorników, zwane dalej "parkiem zbiornikowym", powinien znajdować się na terenie ogrodzonym w sposób zapewniający przewiew powietrza, a także posiadać łatwy dojazd utwardzoną nawierzchnią do instalacji i urządzeń przeciwpożarowych.
§  12.
Teren w promieniu 10 m od parku zbiornikowego powinien być utwardzony i wolny od wszelkich przedmiotów i materiałów, zwłaszcza łatwo zapalnych.
§  13.
Zbiorniki stacjonarne, znajdujące się nad powierzchnią terenu, powinny być pomalowane na kolor ochronny (jasny), odbijający promienie słoneczne, lub posiadać osłonę ocieniającą, pomalowaną również na kolor ochronny.
§  14.
Wyposażenie zbiorników, jak armatura, osprzęt itp., powinno być łatwo dostępne.
§  15.
Park zbiornikowy o pojemności wodnej powyżej 200 m3 powinien posiadać stałą ochronę wodną przeciwpożarową.
§  16.
Park zbiornikowy powinien być usytuowany w odległości większej niż 50 m od wszelkich włazów instalacji podziemnych. W razie mniejszej odległości włazy powinny wystawać 70 cm ponad teren i być uszczelnione, a wpusty i studzienki kanalizacyjne powinny być wyposażone w syfony.
§  17.
Zabrania się magazynowania gazu w zbiornikach:
1)
z przedawnioną datą badania dozoru technicznego,
2)
powyżej określonego poziomu napełniania.
§  18.
Wszelkie prace w parku zbiornikowym powinny być określone szczegółową instrukcją zakładową, przy czym:
1)
prace naprawcze i remontowe mogą być przeprowadzane po uprzednim ich zgłoszeniu właściwym organom,
2)
prace związane z naprawą i remontem zbiorników mogą wykonywać tylko pracownicy odpowiednio przeszkoleni i po uzyskaniu pozytywnych wyników badań lekarskich,
3)
prace związane z oczyszczaniem wnętrza zbiornika należy powierzać brygadzie składającej się z co najmniej trzech osób, z których dwie stanowią ubezpieczenie trzeciej, przebywającej wewnątrz; nieprzerwane jednorazowe przebywanie we wnętrzu zbiornika jednej osoby nie może trwać dłużej niż 15 minut; prace te należy wykonywać w ciągu dnia.
§  19.
Zabrania się przekraczania temperatury roboczej, określonej dla danego zbiornika z gazem.
§  20.
Elektryczne oświetlenie manipulacyjne w parku zbiornikowym może być stosowane tylko w wykonaniu przeciwwybuchowym i przy napięciu nie większym niż 24 V.
§  21.
Zbiorniki powinny posiadać uziemienie i instalację odgromową, przy czym kontrola stanu uziemienia i instalacji odgromowej powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  22.
Zabrania się:
1)
przeprowadzania przez strefę zagrożenia wybuchem napowietrznych linii elektrycznych (zasilanie powinno odbywać się kablami ziemnymi),
2)
składowania i instalowania zbiorników poniżej otaczającego terenu (nie dotyczy to zbiorników podziemnych),
3)
umieszczania w pomieszczeniach zamkniętych wszelkiego rodzaju zbiorników stacjonarnych oraz ciśnieniowego wyposażenia regulacyjnego pierwszego stopnia.
§  23.
1.
Butle z gazem powinny być składowane w pomieszczeniach jednokondygnacyjnych, nie podpiwniczonych oraz wyposażonych w instalację i urządzenia przeciwpożarowe.
2.
Składy butli na wolnym powietrzu powinny być wyposażone w instalacje i urządzenia przeciwpożarowe oraz odgromowe.
§  24.
W składach butli z gazem w bazach dystrybucyjnych w każdym pomieszczeniu (segmencie) nie powinno być składowanych więcej niż 500 butli (w przeliczeniu na butle 40-litrowe).
§  25.
Przy magazynowaniu butli należy stosować zasadę oddzielnego magazynowania butli pełnych i pustych, stosując odpowiednie oznakowania miejsc.
§  26.
W pomieszczeniach przeznaczonych do magazynowania gazu zabrania się przechowywania innych gazów, płynów i materiałów łatwo zapalnych.
§  27.
Butle z gazem powinny być składowane w pozycji stojącej. Dopuszcza się możliwość składowania butli z gazem w 2-3 warstwach pod warunkiem zastosowania przekładek pomiędzy warstwami.
§  28.
Zabrania się magazynowania butli z gazem w pomieszczeniach do tego celu nie przeznaczonych, jak np.:
1)
pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu terenu, np. w suterenach, piwnicach,
2)
pomieszczeniach do przechowywania produktów żywnościowych,
3)
składach materiałów wybuchowych i łatwo zapalnych,
4)
kotłowniach i innych centralach cieplnych,
5)
pomieszczeniach ze stałą temperaturą powyżej +35o C,
6)
garażach i innych miejscach, w których znajdują się pojazdy samochodowe.
§  29.
Przed złomowaniem butle powinny być opróżnione z resztek gazu.