Rozdział 4 - Przepisy dodatkowe dla urządzeń elektroenergetycznych. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach energetycznych oraz w innych zakładach przy urządzeniach elektroenergetycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.14.125

Akt utracił moc
Wersja od: 3 kwietnia 1974 r.

Rozdział  4.

Przepisy dodatkowe dla urządzeń elektroenergetycznych.

§  49.
1.
Prace przy urządzeniach elektroenergetycznych należy wykonywać po wyłączeniu urządzeń spod napięcia.
2.
Bez wyłączenia napięcia zezwala się na wykonywanie prac:
1)
polegających na wymianie w obwodach o napięciu do 1 kV wkładek bezpiecznikowych i żarówek (świetlówek) o nie uszkodzonej obudowie i oprawie,
2)
przy wykonywaniu prób i pomiarów w sposób określony w instrukcjach o eksploatacji,
3)
w innych wypadkach nie określonych w pkt 1 i 2 wyłącznie przy zastosowaniu specjalnych środków przewidzianych w instrukcjach o eksploatacji, które zapewnią bezpieczne wykonanie pracy.
§  50.
1.
Wyłączenia urządzeń spod napięcia należy dokonać w taki sposób, aby uzyskać widoczną przerwę w obwodach zasilających urządzenia. Nie jest konieczne, aby przerwa ta była widoczna z miejsca wykonywania prac.
2.
Za widoczną przerwę izolacyjną uważa się:
1)
widoczne otwarcie zestyków łącznika na odległość bezpieczną,
2)
wyjęcie wkładek bezpiecznikowych,
3)
zdemontowanie części obwodu zasilającego.
§  51.
1.
Przed rozpoczęciem prac przy urządzeniach wyłączonych spod napięcia należy:
1)
zastosować odpowiednie zabezpieczenia przed przypadkowym załączeniem napięcia,
2)
sprawdzić brak napięcia w wyłączonym obwodzie,
3)
uziemić wyłączone urządzenie,
4)
wywiesić odpowiednie tablice ostrzegawcze.
2.
Odpowiednim zabezpieczeniem przed przypadkowym załączeniem napięcia (ust. 1 pkt 1) jest w szczególności:
1)
w urządzeniach o napięciu do 1 kV - wstawienie wkładek izolujących między otwarte styki łączników; nie jest konieczne stosowanie wkładek izolujących w razie dokonania wyłączenia przez wyjęcie wkładek bezpiecznikowych,
2)
w urządzeniach o napięciu powyżej 1 kV - unieruchomienie (zablokowanie) łącznika.
3.
Jeżeli spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, jest niemożliwe, należy wyznaczyć pracownika zobowiązanego do nieprzerwanego czuwania, aby nie dopuścić do załączenia łącznika.
4.
Uziemienia (ust. 1 pkt 3) należy wykonać po obu stronach miejsca pracy, przy czym co najmniej jedno uziemienie powinno być widoczne z miejsca pracy.
5.
Dopuszcza się odstępstwa od wymagań przewidzianych w ust. 1 pkt 3, jeżeli zastosuje się inne skuteczne środki ochrony przeciwpożarowej, które zapewnią bezpieczne wykonanie pracy.
§  52.
Przed rozpoczęciem prac przy elektroenergetycznych liniach napowietrznych, które krzyżują się z liniami znajdującymi się pod napięciem lub które znajdują się w pobliżu takich linii, należy sąsiednie linie wyłączyć spod napięcia i uziemić, jeżeli jest to niezbędne dla bezpiecznego wykonywania pracy.
§  53.
Zabrania się wykonywania czynności łączeniowych, jeżeli w pobliżu miejsca łączenia urządzeń przebywają osoby do tych czynności nie upoważnione.
§  54.
1.
Prace porządkowe w pomieszczeniach ruchu elektrycznego mogą być wykonywane przez osoby nie należące do stałej obsługi w tych pomieszczeniach tylko pod stałym nadzorem upoważnionych pracowników.
2.
Oględziny czynnych urządzeń elektroenergetycznych w pomieszczeniach ruchu elektrycznego powinny być dokonywane w obecności pracowników obsługi tych urządzeń. Kierownik zakładu może upoważnić osobę kierownictwa lub dozoru do jednoosobowego przeprowadzenia oględzin.
§  55.
1.
Porażonego prądem elektrycznym należy natychmiast uwolnić spod działania prądu.
2.
Uwolnienia porażonego spod działania prądu elektrycznego należy dokonać w sposób bezpieczny, zależny od warunków, w których nastąpiło porażenie:
1)
przez spowodowanie wyłączenia napięcia właściwego obwodu elektrycznego albo
2)
przez odciągnięcie porażonego od urządzeń znajdujących się pod napięciem, a
3)
w razie porażenia prądem elektrycznym o napięciu do 1 kV - przez odizolowanie porażonego, uniemożliwiające przepływ prądu przez jego ciało.
3.
Po uwolnieniu porażonego spod działania prądu elektrycznego należy zapewnić udzielenie porażonemu pomocy lekarskiej, a do czasu przybycia lekarza prowadzić wszelką dostępną akcję ratowniczą.