Rozdział 2 - Przepisy ogólne. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach energetycznych oraz w innych zakładach przy urządzeniach elektroenergetycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.14.125

Akt utracił moc
Wersja od: 3 kwietnia 1974 r.

Rozdział  2.

Przepisy ogólne.

§  3.
1.
Trasy ruchu kołowego, przejścia dla pieszych oraz drogi pożarowe na terenie zakładu powinny być oznaczone, zabezpieczone i należycie utrzymane, a ruch pojazdów zorganizowany w sposób nie powodujący kolizji.
2.
Przy rozbudowie zakładu należy oddzielić ogrodzeniem część zakładu znajdującego się w eksploatacji od części nowo budowanej.
§  4.
1.
Otwarte kanały, studzienki, zbiorniki, wykopy lub inne podobne wgłębienia w miejscach dostępnych dla ludzi na terenie zakładu powinny być w sposób widoczny oznaczone znakami ostrzegawczymi, a miejsca szczególnie niebezpieczne - ogrodzone.
2.
Znaki ostrzegawcze i ogrodzenia (ust. 1) powinny być od zmierzchu do świtu i w razie ograniczonej widoczności oświetlone lampami ostrzegawczymi.
3.
Otwarte kanały i zbiorniki wodne powinny być wyposażone w odpowiedni sprzęt i urządzenia ratunkowe (koła ratunkowe klamry i poręcze chwytowe, zejścia) w miejscach wymagających takich zabezpieczeń.
§  5.
1.
Komory podziemne, studzienki rewizyjne, kanały kablowe, wentylacyjne i inne pomieszczenia podziemne powinny być należycie zabezpieczone przed zalaniem wodą opadową i gruntową oraz powinny mieć zapewnioną należytą wentylację.
2.
Pokrywy i włazy do pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, powinny mieć odpowiednie zamknięcia, uniemożliwiające dostęp do tych pomieszczeń osobom nie upoważnionym.
§  6.
1.
Przed przystąpieniem do robót ziemnych powinny być rozpoznane i oznaczone na terenie przyszłych robót przewody i urządzenia uzbrojenia podziemnego, a w szczególności sieci elektroenergetyczne, cieplne, gazowe, wodne i inne.
2.
Prace w wykopach ziemnych powinny być odpowiednio zabezpieczone.
§  7.
Urządzenia pracujące przy temperaturze czynnika wyższej od 60oC powinny mieć izolację tak utrzymaną, aby ich temperatura zewnętrzna w miejscach dostępnych nie przekraczała 60oC.
§  8.
1.
Obiekty z zainstalowanymi urządzeniami, których ruch stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, powinny być oznaczone znakami ostrzegawczymi i tablicami z zakazem wstępu osobom nie upoważnionym.
2.
Pomieszczenia ruchu elektrycznego powinny być zamknięte i dostępne tylko dla upoważnionych pracowników.
§  9.
1.
Urządzenia powinny być uruchamiane tylko przez upoważnionych pracowników z zachowaniem kolejności czynności określonych w instrukcji o eksploatacji.
2.
Urządzenia, których ruch stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, można uruchamiać dopiero po uprzednim ostrzeżeniu osób znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie o zamierzonym uruchomieniu urządzeń.
§  10.
Prace na wysokości mogą być wykonywane tylko przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń (rusztowania, pomosty, podnośniki) lub innych właściwych dla tego rodzaju pracy ochron, zabezpieczeń oraz sprzętu.
§  11.
Miejsca pracy powinny być oznaczone i odpowiednio zabezpieczone.
§  12.
1.
Urządzenia lub ich części, które mają być poddane pracom konserwacyjnym lub remontowym, powinny być wyłączone z ruchu oraz skutecznie zabezpieczone przed nieprzewidzianym ich włączeniem do ruchu.
2.
Urządzenie, które znajduje się w pobliżu miejsca wykonywania prac określonych w ust. 1, a którego ruch może zagrażać bezpieczeństwu wykonywania prac, powinno być wyłączone z ruchu.
3.
W uzasadnionych wypadkach prace, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być zabezpieczone innymi środkami, przy zastosowaniu jednak trybu postępowania przewidzianego w § 17.
§  13.
1.
Zabrania się wykonywania przez osoby nie upoważnione zmian osłon, ochron i innych istniejących zabezpieczeń urządzeń.
2.
W czasie ruchu urządzenia zabrania się zdejmowania osłon z części ruchomych.
§  14. 1
Sprzęt oświetleniowy i narzędzia z napędem elektrycznym używane przy wykonywaniu prac powinny spełniać wymagania dotyczące ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach elektroenergetycznych.
§  15.
1.
Prace w kotłach oraz w komorach i kanałach sieci cieplnych mogą być wykonywane po usunięciu znajdujących się w nich gazów.
2.
Zabrania się sprawadzania obecności gazów w pomieszczeniach, o których mowa w ust. 1, za pomocą otwartego ognia.
3.
Przy wykonywaniu prac spawalniczych w pomieszczeniach, o których mowa w ust. 1, butle z acetylenem i tlenem nie mogą się znajdować wewnątrz tych pomieszczeń.
§  16.
1.
Prace w pomieszczeniach, o których mowa w § 15 ust. 1, nie mogą być wykonywane w temperaturze powyżej 30oC.
2.
Wykonywanie prac, o których mowa w ust. 1, w temperaturze do 50oC jest dozwolone pod warunkiem zastosowania:
1)
środków chłodzących i obniżających temperaturę powietrza otaczającego bezpośrednio pracownika,
2)
ubioru ochronnego,
3)
przerw w pracy i odpoczynku na zewnątrz pomieszczenia.
§  17.
1.
Prace w warunkach szczególnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego mogą być wykonywane przy zastosowaniu odpowiednich środków całkowicie zabezpieczających zdrowie i życie ludzkie oraz na podstawie polecenia pisemnego, wydanego przez osobę kierownictwa lub dozoru, upoważnioną przez kierownika zakładu.
2.
Polecenie pisemne, o którym mowa w ust. 1, powinno określać:
1)
zakres, rodzaj, miejsce i termin wykonania pracy,
2)
środki, za pomocą których praca ma być wykonana,
3)
pracowników wyznaczonych do przygotowania miejsca pracy i dopuszczenia do pracy,
4)
pracowników wyznaczonych do kierowania pracami lub do nadzorowania pracy.
3. 2
Nie wymagają polecenia pisemnego, o którym mowa w ust. 1, czynności związane z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego oraz prace określone w instrukcjach i wykonywane przez wyznaczonych pracowników.
§  18.
Do prac wykonywanych w warunkach szczególnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego (§ 17) zalicza się w szczególności prace:
1)
wewnątrz komór paleniskowych kotłów, kanałów spalin, elektrofiltrów i walczaków kotłów,
2)
wewnątrz zasobników węgla, pyłu węglowego, żużla i popiołu oraz innych zbiorników i pomieszczeń, w których mogą znajdować się gazy lub ciecze trujące, żrące, duszące, palne lub wybuchowe,
3)
w obiegach przygotowywania pyłu węglowego, wewnątrz młynów węglowych, przy wentylatorach młynowych, cyklonach i separatorach,
4)
wymagające odkrycia kadłubów turbin, wyjęcia wirników turbiny i generatora oraz naprawy i wyważania tych wirników,
5)
w obiegach wody w elektrowniach parowych i wodnych, wymagające wejścia do kanałów, rurociągów, rur ssawnych i zbiorników, jak również prace na ujęciach i zrzutach wody wykonywane z pomostów, łodzi lub barek oraz prace prowadzone pod powierzchnią wody,
6)
przy zastosowaniu spawania oraz inne prace wymagające posługiwania się otwartym źródłem ognia, wykonywane w pomieszczeniach zagrożonych niebezpieczeństwem pożaru lub zagrożone wybuchem,
7)
konserwacyjne lub remontowe przy urządzeniach elektroenergetycznych znajdujących się całkowicie lub częściowo pod napięciem, z wyjątkiem prac polegających na wymianie w obwodach o napięciu do 1 kV bezpieczników i żarówek (świetlówek) o nie uszkodzonej obudowie i oprawach.
8)
wykonywane w pobliżu nie osłoniętych urządzeń elektroenergetycznych lub ich części, znajdujących się pod napięciem,
9)
przy wyłączonym spod napięcia torze dwutorowej elektroenergetycznej linii napowietrznej o napięciu 1 kV i powyżej, jeżeli drugi tor linii pozostaje pod napięciem,
10)
przy wyłączonych spod napięcia elektroenergetycznych liniach napowietrznych, które krzyżują się z liniami znajdującymi się pod napięciem,
11)
przy wykonywaniu prób i pomiarów z wyłączeniem prac wykonywanych stale przez wyznaczonych pracowników w ustalonych miejscach pracy (laboratoria, stacje prób),
12)
przy jonizatorach radioaktywnych i wysokonapięciowych stosowanych do neutralizacji ładunków elektrostatycznych.
§  19.
1.
Wykonywanie prac może być powierzone tylko pracownikom, którzy posiadają wymagane kwalifikacje.
2.
Prace w zakresie dozoru, obsługi oraz samodzielnych napraw i konserwacji urządzeń energetycznych mogą wykonywać tylko pracownicy, którzy posiadają wymagane zaświadczenia kwalifikacyjne.
3. 3
Prace w warunkach szczególnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego powinny być wykonywane co najmniej przez dwie osoby.
§  20.
W każdym miejscu pracy, w którym zatrudniony jest zespół złożony co najmniej z dwóch pracowników, powinien być wyznaczony spośród nich pracownik kierujący zespołem.
§  21.
Zabrania się powierzania pracownikowi o zmniejszonej sprawności fizycznej lub psychicznej wykonywania prac w warunkach szczególnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, jak również prac, w których wyniku mogłoby powstać takie zagrożenie (czynności łączeniowe).
§  22.
Zakład powinien wyposażyć pracowników w niezbędne narzędzia pracy, sprzęt ochrony osobistej i odzież ochronną, dostosowane do warunków i rodzaju wykonywanych robót.
§  23.
Narzędzia pracy i sprzęt ochrony osobistej należy przechowywać w miejscach do tego celu przeznaczonych oraz wydawać po sprawdzeniu ich stanu technicznego.
§  24.
1.
Urządzenia kontrolno-pomiarowe i sygnalizacyjne oraz narzędzia pracy i sprzęt ochrony osobistej powinny być utrzymane w należytym stanie technicznym gwaratującym pełne bezpieczeństwo zdrowia i życia ludzkiego.
2.
Zabrania się używania uszkodzonych lub niesprawnych urządzeń i sprzętu, o których mowa w ust. 1.
§  25.
Wskaźniki aparatury kontrolno-pomiarowej powinny być oświetlone i utrzymane w stanie umożliwiającym odczytywanie ich wskazań.
§  26.
Osoby dozoru technicznego powinny okresowo sprawdzać:
1)
posiadanie i używanie sprawnych narzędzi pracy i sprzętu ochrony osobistej oraz
2)
stan techniczny urządzeń zainstalowanych dla ochrony zdrowia i życia ludzkiego.
§  27.
1.
Szczegółowe wskazówki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla poszczególnych stanowisk roboczych powinny być doręczone pracownikom za pokwitowaniem.
2.
W miejscach widocznych i dostępnych należy wywiesić informację zawierającą wskazówki w sprawie postępowania w razie wypadku (awarii, pożaru, wybuchu, porażenia prądem elektrycznym) oraz wyciągi z odpowiednich przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy określających podstawowe zasady bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
1 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 marca 1974 r. (Dz.U.74.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 kwietnia 1974 r.
2 § 17 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 marca 1974 r. (Dz.U.74.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 kwietnia 1974 r.
3 § 19 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 marca 1974 r. (Dz.U.74.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 kwietnia 1974 r.