Rozdział 2 - Budynki i pomieszczenia pracy. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w młynach, wytwórniach pasz i w spichrzach zbożowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.3.19

Akt utracił moc
Wersja od: 22 marca 1965 r.

Rozdział II.

Budynki i pomieszczenia pracy.

§  2.
1.
Ściany pomieszczeń produkcyjnych, magazynowych i pomieszczeń pomocniczych powinny być gładkie i dawać się łatwo oczyszczać z pyłu.
2. 1
Ściany w pomieszczeniach płuczek, jeżeli odległość płuczki od ścian wynosi mniej niż 2,5 m, powinny być pokryte do wysokości co najmniej 2 m od poziomu podłogi materiałem nienasiąkliwym.
§  3.
Jeżeli względy techniczne nie pozwalają na ułożenie podłogi na całej powierzchni stropu, należy w odległości 0,1 m od krawędzi podłogi ustawić na całej długości poręcz ochronną o wysokości 1,10 m z listwą poziomą w połowie wysokości oraz listwę krawężnikową nad podłogą o szerokości 0,15 m.
§  4.
Zabrania się układania blach na podłodze w pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych
§  5.
Dla ochrony podłogi przed zniszczeniem wózki używane do transportu powinny posiadać koła ogumione.
§  6.
1.
Drzwi pomiędzy pomieszczeniami produkcyjnymi lub magazynowymi powinny zamykać się samoczynnie. Drzwi te powinny być wykonane z materiału ognioodpornego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zakładów znajdujących się w budynkach drewnianych.
§  7.
W pomieszczeniach, w których znajdują się pracownicy, zabrania się zamykania drzwi z zewnątrz w sposób uniemożliwiający ich otwarcie od wewnątrz.
§  8.
W pomieszczeniach produkcyjnych oraz na klatkach schodowych i parapetach okien zabrania się układania, przechowywania lub gromadzenia jakichkolwiek przedmiotów, surowców i produktów.
§  9.
Wejście na pomost powinno odbywać się po schodach lub przy użyciu stałych drabin.
§  10.
Szerokość pomostu stałego służącego do obsługi urządzeń technicznych nie powinna być mniejsza niż 0,75 m.
§  11.
Zagłębienia i otwory w stropach, jak np. przy koszach zasypowych, stopach przenośników, studzienkach itp., powinny być przykryte dostatecznie mocnymi rusztami ochronnymi lub pokrywami, a jeżeli warunki techniczne na to nie pozwalają, należy przy tych zagłębieniach ustawić poręcze ochronne.

Ogrzewanie pomieszczeń.

§  12.
Pomieszczenia w zakładzie pracy powinny być tak wykonane i uszczelnione, aby nie następowało zbyt raptowne lub nadmierne oziębienie tych pomieszczeń.
§  13.
1.
Pomieszczenia pracy w młynie i wytwórni pasz mogą być ogrzewane tylko przy pomocy centralnego ogrzewania.
2.
W zakładach nie posiadających centralnego ogrzewania należy wydzielić przynajmniej jedno pomieszczenie ogrzewane w porze zimowej do temperatury 180C, w którym pracownicy mogliby się ogrzać w czasie mrozów. W pomieszczeniu tym powinno znajdować się urządzenie do podgrzewania posiłków.

Wentylacja.

§  14.
Stężenie pyłu zbożowego lub mącznego w powietrzu pomieszczeń pracy nie powinno przekraczać dopuszczalnych norm.
§  15.
1.
Oczyszczanie worków powinno odbywać się mechanicznie w specjalnych pomieszczeniach oddzielonych od pomieszczeń produkcyjnych.
2.
Pomieszczenia przeznaczone do czyszczenia worków powinny posiadać urządzenia wentylacyjne do usuwania pyłu z miejsca jego powstawania.
3.
Naprawa worków powinna się odbywać w oddzielnym pomieszczeniu.
4.
Worki przeznaczone do naprawy powinny być uprzednio oczyszczone z pyłu. Worki, które były poddawane dezynsekcji środkami chemicznymi, powinny być uprzednio dokładnie przewietrzone.

Oświetlenie sztuczne.

§  16.
Jeżeli względy produkcyjne wymagają zamalowania szyb dla zmniejszenia intensywności promieniowania naturalnego, wówczas w czasie pracy w tym pomieszczeniu oświetlenie naturalne należy uzupełnić oświetleniem sztucznym.
§  17.
1.
Żarówki w pomieszczeniach produkcyjnych powinny być umieszczone w oprawkach wykonanych z masy izolacyjnej, np. porcelany itp.
2.
Żarówki powinny być osłonięte pyłoszczelnie kloszami ochronnymi, a w siłowniach gazogeneratorowych gazoszczelnie.
3.
W miejscach, w których zachodzi niebezpieczeństwo tłuczenia, klosz należy ochronić siatką ochronną.
§  18.
1.
Punkty świetlne powinny być stale utrzymywane w czystości.
2.
Czyszczenie żarówek i kloszy powinno odbywać się po wyłączeniu prądu.
§  19.
W punktach świetlnych, w których na skutek drgań i wstrząsów następuje częste przepalanie się żarówek, zawieszenie punktu świetlnego powinno być wykonane w sposób elastyczny.
§  20.
1.
W zakładach posiadających własne źródło energii napędowej powinna być zainstalowana prądnica dla zapasowego zasilania sieci oświetleniowej na wypadek wyłączenia dopływu prądu ze źródła obcego.
2.
W zakładach posiadajćych własne źródło energii elektrycznej dla światła należy zainstalować urządzenie do automatycznego przełączania oświetlenia ze źródła obcego.
§  21.
1. 2
Do oświetlania komór zbożowych, mącznych i otrębowych oraz komór silosowych w wytwórniach pasz dopuszcza się stosowanie:
1)
lamp stałych umieszczonych na zewnątrz komory w hermetycznym oszkleniu,
2)
lamp przenośnych umieszczonych na zewnątrz komory i tak skonstruowanych, aby nie zachodziła możliwość wpuszczenia ich do komory; lampy te powinny być zasilane prądem o napięciu nie przekraczającym 23 V oraz pyłoszczelne i zabezpieczone przed mechanicznym uszkodzeniem klosza,
3)
indywidualnych elektrycznych lamp górniczych.
2.
Zabrania się używania w komorach elektrycznych lamp przenośnych.
3.
Do czasu zainstalowania oświetlenia, o którym mowa w ust. 1, dopuszczalne jest używanie w komorach kieszonkowych lamp elektrycznych o napięciu do 6 V.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
2 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.