Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji i przetwarzaniu cynku oraz ołowiu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.3.38

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 stycznia 2000 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 30 grudnia 1999 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i przetwarzaniu cynku oraz ołowiu.

Na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i przetwarzaniu materiałów zawierających cynk, ołów lub ich związki, zwanych dalej "materiałami".
Załadunek, wyładunek, składowanie oraz transport materiałów przeznaczonych do dalszego przetwarzania należy przeprowadzać w sposób zmechanizowany i zapobiegający ich pyleniu.
1.
Procesy technologiczne, w trakcie których występuje emisja pyłów do środowiska pracy, w szczególności podczas rozdrabniania, mieszania, mielenia, suszenia i przesiewania materiałów, należy stosować w sposób zapobiegający wydzielaniu się pyłów i w miarę technicznych możliwości w urządzeniach szczelnie zamkniętych lub w pomieszczeniach wyposażonych w wentylację odpylającą.
2.
W przypadku wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, w urządzeniach otwartych lub przy ręcznym mieszaniu, materiały należy systematycznie zraszać.
3.
Niedopuszczalne jest:
1)
wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1, bez użycia środków ochrony dróg oddechowych,
2)
stosowanie środków transportu kołowego w stanie zagrażającym zanieczyszczeniu środowiska.
Szlamy, ścieki i opary oraz gazy i pyły wydzielające się w procesie produkcji i przetwarzania materiałów należy niezwłocznie usuwać z pomieszczeń, a następnie unieszkodliwiać w sposób określony przez pracodawcę w instrukcji opracowanej dla danego stanowiska pracy.
1.
W pomieszczeniach, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia lżejsze od powietrza podczas przygotowywania i przetwarzania materiałów, należy poza wyciągami miejscowymi stosować wentylację ogólną górnej strefy tych pomieszczeń.
2.
W przypadku częstego i długotrwałego otwierania drzwi do pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, należy zastosować środki techniczne zapobiegające gwałtownemu dopływowi zimnego powietrza.
1.
W pomieszczeniach, o których mowa w § 5 ust. 1, szczególnie narażonych na gromadzenie się pyłów i zanieczyszczeń powstałych przy produkcji i przetwarzaniu materiałów, należy zainstalować urządzenia z przewodami wodnymi do bieżącego zmywania lub zraszania podłogi; podłogi i ściany powinny być wykonane z materiałów umożliwiających ich zmywanie lub mechaniczne odpylanie.
2.
We wszystkich pomieszczeniach, w których produkuje się i przetwarza materiały, poza zmywaniem podłóg należy często czyścić miejsca, w których mogą gromadzić się pyły cynku, ołowiu i ich związków.
3.
Zmywanie lub mechaniczne odpylanie podłogi należy wykonywać przynajmniej jeden raz podczas zmiany roboczej.
4.
Ściany pomieszczeń należy co najmniej jeden raz w roku bielić lub malować farbami olejnymi w jasnych kolorach, jeżeli ze względów techniczno-technologicznych nie mogą być zmywane wodą.
1.
Materiały w stanie rozdrobnionym i pylistym należy składować w zamkniętych pomieszczeniach, zbiornikach lub silosach; dopuszcza się składowanie materiałów w workach, gdy potrzeby składowania dotyczą niewielkich ilości tych materiałów.
2.
Dopuszcza się czasowe składowanie materiałów, o których mowa w ust. 1, w stosach niezabezpieczonych przed pyleniem, pod warunkiem częstego ich zraszania wodą lub zabezpieczenia w inny sposób przed wystąpieniem wtórnego pylenia cynku, ołowiu i ich związków.
3.
Opakowania po rozdrobnionych lub pylistych materiałach należy odpylać w wydzielonych pomieszczeniach w sposób nie narażający zdrowia pracowników.
Narzędzia używane w procesie odlewania cynku i ołowiu oraz formy stosowane do formowania ciekłego metalu powinny być suche i przed użyciem wstępnie podgrzane.
Dopuszczalne jest dodawanie do ciekłego cynku i ołowiu rozdrobnionego metalu tych pierwiastków pod warunkiem uprzedniego ich wysuszenia i przygotowania pod względem wymiaru, ciężaru i czystości.
1.
Nawierzchnie: dróg na terenie zakładu pracy, placów manewrowych, postojowych i składowych powinny być utwardzone i przystosowane do czyszczenia metodą zmywania lub mechanicznego odpylania.
2.
Zmywanie i mechaniczne odpylanie dróg i placów, o których mowa w ust. 1, należy przeprowadzać systematycznie, w sposób eliminujący wtórne pylenie cynku, ołowiu i ich związków.
Pracownikom narażonym na działanie pyłu zawierającego ołów oraz jego związki pracodawca zapewnia codzienne spożywanie na terenie zakładu pracy 300 mg witaminy C.
1.
Wodę do picia i napoje dostarcza się w sposób chroniący je przed zanieczyszczeniami szkodliwymi dla zdrowia.
2.
Niedopuszczalne jest:
1)
spożywanie posiłków na stanowiskach pracy,
2)
picie napojów z pojemników trwale otwartych,
3)
palenie tytoniu poza miejscami do tego celu wyznaczonymi,
4)
przechowywanie środków higieny osobistej - ręcznika, mydła, szczotki do rąk, szczoteczki do czyszczenia zębów i innych, w miejscach, w których będą narażone na zanieczyszczenia.
1.
Pracodawca zapewnia czyszczenie i pranie odzieży roboczej i ochronnej zanieczyszczonej materiałami.
2.
Transport odzieży roboczej i ochronnej do wyspecjalizowanych pralni odbywa się w zamkniętych pojemnikach.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministrów: Pracy i Opieki Społecznej, Zdrowia oraz Przemysłu i Handlu z dnia 21 kwietnia 1949 r. o higienie pracy w zakładach, wytwarzających przedmioty z ołowiu lub stosujących przy produkcji ołów, oraz w drukarniach (Dz. U. Nr 36, poz. 260 i Nr 54, poz. 431),
2)
rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 30 lipca 1953 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w hutach ołowiu (Dz. U. Nr 46, poz. 227),
3)
rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 3 września 1953 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w hutach cynku (Dz. U. Nr 42, poz. 209).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 5 ust. 2 i § 6 ust. 1, które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.