Rozdział 6 - Zagrożenie wodne - Bezpieczeństwo i higiena pracy, prowadzenie ruchu oraz specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.67.342

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 2001 r.

Rozdział  6

Zagrożenie wodne

§  417.
1.
W zakładzie górniczym należy wykonywać, nie mniej niż dwa razy w roku, pomiary dopływu wód do wyrobisk, a co najmniej raz w roku - analizę chemiczną tych wód.
2.
Zakład górniczy powinien posiadać odpowiedni do przewidywanego dopływu wód system odwadniania, zabezpieczający wyrobiska przed zatopieniem.
3.
W zakładzie górniczym, w którym występują zagrożenia wodne, powinny być prowadzone obserwacje hydrogeologiczne w zakresie ustalonym przez geologa górniczego.
§  418.
1.
Przy prowadzeniu robót górniczych w zakładzie górniczym lub jego częściach zaliczonych do drugiego stopnia zagrożenia wodnego należy:
1)
wyrobiska wybierkowe prowadzić tylko w partiach rozpoznanych wyrobiskami korytarzowymi lub badawczymi otworami wiertniczymi,
2)
wyrobiska wybierkowe prowadzone do pola wyprzedzać wyrobiskami korytarzowymi lub otworami badawczymi,
3)
stanowiska pracy określone przez kierownika ruchu zakładu górniczego wyposażyć w sygnalizację alarmową oraz wyznaczyć dla nich drogi ucieczkowe.
2.
Przy prowadzeniu robót górniczych w zakładzie górniczym lub jego części (złożu), zaliczonych do trzeciego stopnia zagrożenia wodnego, oprócz wymagań określonych w ust. 1, należy:
1)
w miejscu stałych stanowisk pracy zainstalować sygnalizację alarmową oraz wyznaczyć drogi ucieczkowe,
2)
opracować plan akcji ratowniczej, wraz z instalacją sygnalizacji alarmowej, na wypadek wdarcia się wody do wyrobisk górniczych.
3.
Szczegółowy zakres i sposób prowadzenia robót górniczych w warunkach, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala kierownik ruchu zakładu górniczego.
§  419.
1.
Drogi ucieczkowe, o których mowa w § 418, powinny być odpowiednio oznakowane, oświetlone stałym światłem elektrycznym oraz wyposażone w środki łączności w zakresie ustalonym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Aktualne schematy dróg ucieczkowych z zagrożonych wyrobisk powinny być umieszczone w miejscach podziału pracy.
§  420.
Osoby kierownictwa i dozoru ruchu wyznaczone przez kierownika ruchu zakładu górniczego obowiązane są okresowo przeprowadzać pouczenia pracowników o zagrożeniu wodnym, w tym o znajomości dróg ucieczkowych, o sposobie i kierunku wycofywania się w wypadku wdarcia się wody lub mieszaniny wody z luźnym materiałem skalnym oraz sygnalizacji alarmowej.
§  421.
Drążenie wyrobiska przez strefę, z której może nastąpić wdarcie wody lub mieszaniny wody z luźnym materiałem, powinno być wykonane na podstawie technologii bezpiecznego prowadzenia robót, zaopiniowanej przez zespół do spraw zagrożeń wodnych i zatwierdzonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  422.
Zabrania się tworzenia zbiornika wodnego w wyrobisku górniczym, zrobach lub w górotworze, jeżeli mógłby on stanowić zagrożenie dla innych istniejących wyrobisk górniczych.
§  423.
1.
Wprowadzanie wód do wyrobiska górniczego lub zrobów wymaga opracowania odpowiedniej dokumentacji technicznej określającej warunki gromadzenia się wody w zrobach lub jej odprowadzania i kontroli bilansu wodnego, zaopiniowanej przez zespół do spraw zagrożeń wodnych i zatwierdzonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Przepisy ust. 1 odnoszą się również do wtłaczania wód do górotworu.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie naruszają przepisów prawa wodnego.
§  424.
1.
Badawcze otwory wiertnicze dla rozpoznawania warunków wodnych należy wykonywać z powierzchni lub z wyrobisk w następujących wypadkach:
1)
przy prowadzeniu robót górniczych w partiach zagrożonych i nie zbadanych,
2)
przy drążeniu wyrobiska w kierunku powierzchniowego lub podziemnego zbiornika wodnego,
3)
przy drążeniu wyrobiska w złożu w odległości mniejszej niż 50 m od nadkładu lub wychodni złoża,
4)
w innych sytuacjach uzasadnionych lokalnymi warunkami geologiczno-górniczymi i stanem zagrożenia wodnego.
2.
Badawcze otwory wiertnicze, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, powinny być wykonywane w odstępach nie większych niż 50 m, przy czym długość otworów powinna być równa co najmniej 8-krotnej wysokości wyrobiska, lecz nie mniejsza niż 25 m.
3.
Każdy otwór badawczy wiercony z wyrobiska górniczego dla rozpoznania warunków wodnych powinien być wyposażony w rurę obsadową z zasuwą i manometrem, której szczelność i wytrzymałość należy sprawdzić na ciśnienie co najmniej 50% wyższe od maksymalnego spodziewanego.
4.
Otwory badawcze, o których mowa w ust. 3, po odwierceniu i wykonaniu badań należy zlikwidować lub pozostawić dla drenażu.
5.
Decyzję o pozostawieniu otworów dla drenażu wydaje kierownik ruchu zakładu górniczego.
§  425.
Kierownik ruchu zakładu górniczego na wniosek geologa górniczego określa wyrobiska, w których należy wykonywać wyprzedzające otwory wiertnicze, rozpoznające górotwór na odległość nie mniejszą niż 4 m.
§  426.
Prace związane z odwadnianiem powinny być wykonywane zgodnie z projektem zatwierdzonym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  427.
1.
Przed rozpoczęciem prowadzenia robót górniczych w kierunku lub w sąsiedztwie zatopionych wyrobisk lub innych zbiorników wodnych, uskoków wodonośnych, zawodnionych warstw nadkładu należy odprowadzić nagromadzone wody, a w razie braku takiej możliwości, należy wyznaczyć filar bezpieczeństwa.
2.
Filar bezpieczeństwa nie może być naruszony robotami górniczymi.
§  428.
1.
Wyrobiska zagrożone wdarciem wody lub mieszaniny wody z luźnym materiałem należy wyposażyć w odpowiednie tamy wodne.
2.
O konieczności budowy i rodzaju tam wodnych decyduje kierownik ruchu zakładu górniczego, ustalając równocześnie sposoby ich obsługi i kontroli.
3.
Tama wodna powinna być wykonana na podstawie projektu technicznego zatwierdzonego przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  429.
1.
Przed każdą tamą wodną z drzwiami powinien się znajdować telefon oraz urządzenie nadawcze do sygnalizacji alarmowej, odbieranej we wszystkich czynnych wyrobiskach za tamą.
2.
Ludzie przebywający w zagrożonych wyrobiskach powinni być pouczeni o sposobie zamykania tam.
§  430.
1.
Powierzchniowe i podziemne zbiorniki wodne, uskoki wodonośne i otwory wiertnicze oraz wyznaczone dla nich filary bezpieczeństwa i filary ochronne powinny być naniesione na mapach pokładów i poziomów, dla których to pokładów i poziomów mogą stanowić zagrożenie.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy warstw wodonośnych.
§  431.
1.
Osoby kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego obowiązane są dokumentować informacje i uwagi o stanie zagrożenia wodnego oraz powiadamiać geologa górniczego.
2.
Każde wdarcie wody lub mieszaniny wody z luźnym materiałem geolog górniczy obowiązany jest udokumentować.
§  432.
Wody mogą być odprowadzane do wyrobiska lub zrobów sąsiednich zakładów górniczych po dokonaniu uzgodnienia pomiędzy zainteresowanymi zakładami górniczymi i po uzyskaniu zezwolenia właściwego organu państwowego nadzoru górniczego.