Rozdział 1 - Postanowieni ogólne - Bezpieczeństwo i higiena pracy, prowadzenie ruchu oraz specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.67.342

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 2001 r.

Rozdział  1

Postanowieni ogólne

§  272.
1.
Występujące w zakładzie górniczym zagrożenia naturalne należy rozpoznawać i zwalczać zasięgając opinii zespołów i komisji, o których mowa w § 273 i 274.
2.
Opinie powinny obejmować zasadnicze zagadnienia z zakresu zagrożeń występujących w zakładzie górniczym.
§  273.
Kierownik ruchu zakładu górniczego powołuje zespoły opiniodawcze w sprawach rozpoznawania i zwalczania zagrożeń naturalnych występujących w zakładzie górniczym.
§  274.
Dla kompleksowego opiniowania stanu rozpoznawania i zwalczania zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych Prezes Wyższego Urzędu Górniczego powołuje specjalne komisje i określa szczegółowo ich zadania i tryb pracy oraz wskazuje placówkę naukowo-badawczą dla obsługi prac komisji. Wskazanie placówki naukowo-badawczej następuje na wniosek tej placówki.
§  275.
Pracownicy zatrudnieni w ruchu zakładu górniczego powinni być zapoznani z aktualnym stanem zagrożeń występujących w miejscach ich pracy, z zasadami rozpoznawania objawów zagrożeń oraz ze sposobami postępowania w razie powstania określonych zagrożeń.
§  276.
1.
Osoby kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego powinny znać sporządzony na podstawie odrębnych przepisów plan ratownictwa.
2.
Kierownik ruchu zakładu górniczego ustala sposób i zakres zapoznawania osób kierownictwa i dozoru ruchu z planem ratownictwa oraz z wprowadzonymi w nim zmianami.
§  277.
Przy opracowywaniu projektów technicznych eksploatacji, o których mowa w § 40, w pokładach zaliczonych do drugiej, trzeciej lub czwartej kategorii zagrożenia metanowego, przy równoczesnym występowaniu zagrożenia tąpaniami lub pożarami endogenicznymi w zrobach, należy określić środki zapobiegania tym zagrożeniom, mając na uwadze ich wzajemne oddziaływanie.