Dział 2 - Prace miernicze i geologiczne - Bezpieczeństwo i higiena pracy, prowadzenie ruchu oraz specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.67.342

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 2001 r.

Dział  II

Prace miernicze i geologiczne

§  34.
1.
Służba mierniczo-geologiczna zakładu górniczego obowiązana jest wykonywać prace miernicze i geologiczne w celu rozpoznawania i dokumentowania warunków geologiczno-górniczych, parametrów złoża oraz przedstawiania sytuacji wyrobisk górniczych.
2.
W zakresie prac mierniczych należy w szczególności:
1)
wykonywać geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe wyrobisk,
2)
sporządzać i uzupełniać mapy podstawowe, przeglądowe i specjalne,
3)
wykonywać pomiary realizacyjne przy budowie obiektów budowlanych zakładu górniczego i prowadzeniu wyrobisk, a także pomiary kontrolne dla odbioru robót górniczych oraz zbrojenia szybowego i górniczych wyciągów szybowych,
4)
wyznaczać granice filarów ochronnych, granicznych, bezpieczeństwa i oporowych,
5)
wykonywać pomiary orientacyjne zakładu górniczego,
6)
uzupełniać mapy aktualną sytuacją górniczo-geologiczną sąsiednich zakładów górniczych,
7)
aktualizować mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni w związku z działalnością górniczą,
8)
wykonywać obserwacje deformacji terenu i obiektów budowlanych objętych wpływami eksploatacji górniczej.
3.
W zakresie prac geologicznych należy w szczególności:
1)
prowadzić profilowanie wyrobisk,
2)
wykonywać w wyrobiskach pomiary zaburzeń geologicznych oraz parametrów złoża,
3)
określać parametry geomechaniczne złoża i skał otaczających,
4)
prowadzić badania hydrogeologiczne wyprzedzające roboty górnicze,
5)
wykonywać opróbowanie złoża i wód kopalnianych.
6)
prowadzić ewidencję zasobów i strat w zasobach złóż kopalin oraz prowadzić okresowe analizy gospodarki złożem w procesie ich wydobywania.
4.
W zakładzie górniczym powinna znajdować się odpowiednia składnica dla przechowywania dokumentacji mierniczo-geologicznej, wyposażona i prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami.
5.
Za zgodą właściwego organu państwowego nadzoru górniczego dokumentacja mierniczo-geologiczna może być przechowywana poza zakładem górniczym, w siedzibie przedsiębiorcy.
§  35.
1.
Służba mierniczo-geologiczna powinna przygotowywać i wydawać na potrzeby osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego następujące mapy specjalne wyrobisk:
1)
dla kierownika ruchu zakładu górniczego, w skali 1:2000 lub 1:5000, wraz z głównymi przekrojami geologicznymi; przy eksploatacji wielowarstwowej można sporządzać mapy w skali 1:1000,
2)
dla osób kierownictwa ruchu zakładu górniczego, wskazanych przez kierownika ruchu zakładu górniczego, w skali 1:2000 lub w razie prowadzenia eksploatacji wielowarstwowej w skali 1:1000,
3)
dla kierownika działu wentylacji i kierownika kopalnianej stacji ratownictwa górniczego - mapy wentylacyjne w skali 1:2000,
4)
dla osób średniego dozoru górniczego w skali 1:1000 lub 1:2000 (mapy oddziałowe) oraz w skali 1:5000 przy dużych odległościach pomiędzy robotami górniczymi prowadzonymi przez oddział.
2.
Na mapach określonych w ust. 1 służba mierniczo-geologiczna powinna przedstawiać:
1)
aktualne usytuowanie wyrobisk,
2)
aktualny stan rozpoznania geologicznego, w szczególności w zakresie struktury i parametrów zalegania pokładów, zaburzeń tektonicznych i sedymentacyjnych,
3)
oznaczenie źródeł zagrożeń naturalnych, w tym krawędzi eksploatacyjnych w niżej i wyżej zalegających pokładach,
4)
oznaczenie granic występowania poszczególnych rodzajów zagrożeń naturalnych oraz ich stopni,
5)
oznaczenie granic filarów ochronnych, oporowych, bezpieczeństwa i granicznych.
3.
Terminy sporządzania i uzupełniania map ustala kierownik ruchu zakładu górniczego.
§  36.
1.
Osoby dozoru ruchu, wyznaczone przez kierownika ruchu zakładu górniczego, powinny sporządzać w okresach miesięcznych szkice sztygarskie, na podstawie których służba mierniczo-geologiczna wykonuje pomiary uzupełniające i aktualizuje mapy wyrobisk.
2.
W razie nagłego odcięcia dostępu do wyrobisk i niemożliwości wykonania pomiarów uzupełniających, mapy wyrobisk należy uzupełnić na podstawie szkiców sztygarskich.
§  37.
Kierownik służby mierniczo-geologicznej powinien niezwłocznie informować kierownika ruchu zakładu górniczego o:
1)
prowadzeniu robót górniczych niezgodne z planem ruchu zakładu górniczego lub inną zatwierdzoną dokumentacją,
2)
zbliżaniu się z robotami górniczymi do granic filarów ochronnych, oporowych, bezpieczeństwa i granicznych, zrobów, wodonośnych uskoków, zawodnionych warstw nadkładu lub do miejsc występowania innych zagrożeń,
3)
stwierdzonych istotnych zmianach warunków geologicznych, hydrogeologicznych i geotechnicznych,
4)
nieprawidłowościach w gospodarowaniu zasobami złoża w procesie ich wydobywania.
§  38.
1.
Roboty górnicze w odległości mniejszej niż 100 m od granic filara bezpieczeństwa, a jeżeli nie ustanowiono filara bezpieczeństwa - od zbiorników wodnych, uskoków wodonośnych, miejsc występowania wody z luźnym materiałem lub pól pożarowych, mogą być prowadzone tylko pod szczególnym nadzorem służby mierniczo-geologicznej.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy prowadzeniu robót górniczych na zbicie.
3.
Kierownik służby mierniczo-geologicznej powinien informować kierownika działu robót górniczych o każdym przypadku prowadzenia robót górniczych określonych w ust. 1 i 2.
4.
Służba mierniczo-geologiczna zakładu górniczego przedkłada kierownikowi ruchu zakładu górniczego informacja wymienione w § 37 pkt 1-4 w książce uwag.