Oddział 2 - Cięcie, spawanie lub lutowanie metali. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.24.176

Akt utracił moc
Wersja od: 27 listopada 1992 r.

2. 

Cięcie, spawanie lub lutowanie metali.

§ 123. 5
1.
Zabrania się wykonywania cięcia, spawania, zgrzewania lub lutowania metali w podziemnych wyrobiskach, z wyjątkiem:
1)
podziemnych wyrobisk w niemetanowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny niepalne,
2)
szybów wdechowych oraz szybów wydechowych, którymi jest odprowadzane powietrze z pól niemetanowych lub z pól pierwszej kategorii zagrożenia metanowego,
3)
komór remontowych w obudowie niepalnej, przewietrzanych niezależnym prądem powietrza, zlokalizowanych w polach niemetanowych lub w wyrobiskach, zaliczonych do pomieszczeń ze stopniem "a" niebezpieczeństwa wybuchu,
4)
wyrobisk korytarzowych na odcinku z elektryczną trakcją przewodową.
2.
Przez cięcie metali, o którym mowa w ust. 1, należy rozumieć cięcie tlenowe lub łukiem elektrycznym.
3.
Przez zgrzewanie i lutowanie, o którym mowa w ust. 1, należy rozumieć zgrzewanie lub lutowanie metali przy użyciu otwartego płomienia.
§  124. 6
1.
Cięcie, spawanie, zgrzewanie lub lutowanie metali w podziemnych wyrobiskach, w przypadkach, o których mowa w § 123 ust. 1, oraz na wieżach szybowych - wykonuje się na warunkach ustalonych w zezwoleniu wydanym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Tryb wydawania zezwoleń, o których mowa w ust. 1, oraz zasady i sposób wykonywania cięcia, spawania, zgrzewania lub lutowania metali w podziemnych wyrobiskach i na wieżach szybowych określa załącznik do rozporządzenia.
§  125.
Zabrania się:
1)
używania pod ziemią aparatów do wytwarzania acetylenu,
2)
rozpoczynania w polach metanowych prac cięcia, spawania i lutowania metali bez stwierdzenia bezpośrednio przed rozpoczęciem tych prac, że nagromadzenie się metanu w tym miejscu nie przekracza 0,5%.
§  126.
1.
Przed rozpoczęciem cięcia, spawania lub lutowania metali spawacz obowiązany jest dokładnie oczyścić miejsce pracy ze zbędnych łatwo palnych materiałów i odpowiednio zabezpieczyć to miejsce przed zaprószeniem ognia.
2.
Po każdym zakończeniu cięcia, spawania lub lutowania metali spawacz i osoba nadzorująca te prace obowiązani są dokładnie sprawdzić, czy nie został zaprószony ogień w miejscu pracy i najbliższym jego otoczeniu. Osoba nadzorująca te prace obowiązana jest powtórzyć te czynności w czasie od 1 do 2 godzin po zakończeniu pracy.
5 § 123 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1992 r. (Dz.U.92.82.423) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 listopada 1992 r. Zobacz też § 3 ostatnio powołanego rozporządzenia.
6 § 124 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1992 r. (Dz.U.92.82.423) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 listopada 1992 r.