Oddział 3 - Ochrona przed wybuchem metanu oraz wyrzutami gazów i skał. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.24.176

Akt utracił moc
Wersja od: 27 listopada 1992 r.

3. 

Ochrona przed wybuchem metanu oraz wyrzutami gazów i skał.

§ 95.
1.
Zakłady górnicze ze względu na naturalne wydzielanie się metanu do wyrobisk górniczych dzieli się na niemetanowe i metanowe.
2.
Niemetanowym zakładem górniczym jest taki zakład, w którym w żadnym z wyrobisk górniczych, nawet przy zaprzestaniu przewietrzania, koncentracja metanu w powietrzu nie przekracza 0,1%.
3.
Metanowym zakładem górniczym jest taki zakład, w którym chociażby w jednym z wyrobisk górniczych stwierdzono w powietrzu występowanie metanu o koncentracji przekraczającej 0,1%.
§  96.
1.
Każde udostępnione złoże kopaliny (pokłady, żyły, gniazda, wysady) lub jego część, w których stwierdzono występowanie metanu pochodzenia naturalnego, należy zaliczyć do odpowiedniej kategorii zagrożenia metanowego.
2.
W uzasadnionych przypadkach można w obrębie jednego złoża dla poszczególnych jego części ustalać różne kategorie zagrożenia metanowego lub też wydzielać część złoża jako niemetanową.
§  97.
1.
Zakład górniczy, w którym stwierdzono choćby jeden nagły wyrzut gazów i skał lub nagły wypływ gazów, zalicza się do zakładów zagrożonych nagłymi wyrzutami gazów i skał.
2.
Do zakładów górniczych zagrożonych nagłymi wyrzutami gazów i skał może być również zaliczony zakład, w którym wprawdzie nie stwierdzono nagłego wyrzutu gazów i skał lub nagłego wypływu gazów, ale zachodzi możliwość wystąpienia takich zjawisk.
3.
W zakładach górniczych zaliczonych do zagrożonych nagłymi wyrzutami gazów i skał należy poszczególne pokłady i ich części zbadać i sklasyfikować pod względem stopnia zagrożenia.
§  98.
1.
Wyrobiska górnicze, w których stwierdzono występowanie metanu, łącznie z drogami odprowadzającymi powietrze z tych wyrobisk stanowią pola metanowe.
2.
Wszystkie dojścia do pól metanowych należy oznaczyć tablicami z odpowiednimi napisami ostrzegawczymi.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w razie zagrożenia nagłymi wyrzutami gazów i skał lub nagłymi wypływami gazów (§ 97).
§  99.
Okręgowy urząd górniczy dokonuje:
1)
zaliczenia zakładów górniczych do metanowych lub niemetanowych albo do zagrożonych nagłymi wyrzutami gazów i skał,
2)
zaliczenia poszczególnych złóż kopalin lub ich części do odpowiedniej kategorii zagrożenia metanowego albo do zagrożenia nagłymi wyrzutami gazów i skał,
3)
ustalenia granic pól metanowych oraz pól zagrożonych nagłymi wyrzutami gazów i skał.
§  100.
1.
Zawartość metanu w powietrzu nie powinna przekraczać:
1)
w rejonowych prądach powietrza zużytego - 1%,
2)
w szybie wydechowym - 0,75%.
2.
W razie stosowania metanometrii automatycznej zawartość metanu w powietrzu w rejonowych prądach powietrza zużytego może wynosić 1,5%.
3.
W zakładach górniczych, w których nie można zapewnić rozrzedzenia metanu do wartości podanych w ust. 1 i 2, należy stosować odmetanowanie złóż.
§  101.
W razie stwierdzenia pod stropem wyrobiska zawartości metanu:
1)
do 1% - można prowadzić w tym wyrobisku wszystkie roboty, z tym że przy wykonywaniu robót strzałowych wolno stosować materiały wybuchowe powietrzne,
2)
od 1% do 1,5% - można prowadzić w tym wyrobisku wszystkie roboty, z tym że przy wykonywaniu robót strzałowych wolno stosować tylko materiały wybuchowe powietrzne specjalne,
3)
od 1,5% do 2% - można prowadzić wszystkie roboty, z wyjątkiem robót strzałowych materiałami wybuchowymi,
4)
powyżej 2% - należy niezwłocznie wycofać załogę z zagrożonych wyrobisk, wyłączyć prąd elektryczny, unieruchomić urządzenia mechaniczne, a dostęp do tych wyrobisk zagrodzić i zawiadomić o tym najbliższą osobę dozoru ruchu. Obowiązek wyłączania urządzeń elektrycznych nie dotyczy tych urządzeń, które zostały dopuszczone do pracy w atmosferze zawierającej powyżej 2% metanu.
§  102.
1.
W polach metanowych należy systematycznie badać zawartość metanu w powietrzu.
2.
Badania zawartości metanu w powietrzu obowiązani są wykonywać:
1)
przodowi - przed rozpoczęciem pracy na każdej zmianie oraz w czasie pracy co dwie godziny,
2)
strzałowi - przed załadowaniem otworów strzałowych, przed każdym strzelaniem i po strzelaniu,
3)
metaniarze - w miejscach wyznaczonych przez osoby dozoru ruchu oraz w razie gdy przerwa w obłożeniu przodka jest dłuższa niż 4 godziny,
4)
osoby dozoru ruchu - przy każdorazowej kontroli miejsca pracy.
3.
Osoby obowiązane do badania zawartości metanu w powietrzu powinny być pouczone i przeszkolone w posługiwaniu się metanomierzami, benzynowymi lampami wskaźnikowymi lub innymi indykatorami, dopuszczonymi do użytku w polach metanowych.
4.
W polach metanowych zaliczonych do najwyższej kategorii zagrożenia metanowego należy stosować automatyczne zabezpieczenia metanometryczne, jeżeli roboty prowadzi się przy użyciu maszyn i urządzeń elektrycznych.
§  103.
1.
W zależności od stopnia zagrożenia niebezpieczeństwem wybuchu, wyrobiska i pomieszczenia w polach metanowych dzieli się na pomieszczenia:
1)
ze stopniem "a" niebezpieczeństwa wybuchu, tj. takie, w których nagromadzenie się metanu w powietrzu powyżej 0,5% jest wykluczone,
2)
ze stopniem "b" niebezpieczeństwa wybuchu, tj. takie, w których w normalnych warunkach przewietrzania nagromadzenie metanu w powietrzu powyżej 1% jest wykluczone,
3)
ze stopniem "c" niebezpieczeństwa wybuchu, tj. takie, w których nawet w normalnych warunkach przewietrzania nagromadzenie metanu w powietrzu może przekroczyć 1%.
2.
Zaliczenia pomieszczeń do poszczególnych stopni niebezpieczeństwa wybuchu dokonuje okręgowy urząd górniczy.
§  104.
W pomieszczeniach ze stopniem "b" lub "c" niebezpieczeństwa wybuchu wolno stosować tylko takie urządzenia elektryczne, których typ został dopuszczony do użytku w takich pomieszczeniach przez Wyższy Urząd Górniczy oraz które zostały zaopatrzone w odpowiednią cechę dopuszczenia.
§  105.
1.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w porozumieniu z właściwymi ministrami ustali:
1)
kategorie zagrożenia metanowego złóż kopalin lub ich części (§ 96 ust. 1) oraz zasady i sposób zaliczania tych złóż lub ich części do odpowiedniej kategorii zagrożenia;
2)
kategorie zagrożenia złóż kopalin lub ich części wyrzutami gazów i skład oraz kryteria zaliczania tych złóż lub ich części do odpowiedniej kategorii zagrożenia;
3)
sposób ustalania granic pól metanowych oraz pól zagrożonych wyrzutami gazów i skał.
2.
Właściwi ministrowie ustalą - w zakresie nie unormowanym rozporządzeniem - szczegółowe przepisy w sprawie bezpiecznego prowadzenia ruchu zakładu górniczego w odpowiednich kategoriach zagrożenia metanowego oraz zagrożenia wyrzutami gazów i skał.