Oddział 6 - Oświetlenie i stosowanie otwartego płomienia. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.24.176

Akt utracił moc
Wersja od: 27 listopada 1992 r.

6. 

Oświetlenie i stosowanie otwartego płomienia.

§ 28.
1.
Każda osoba zjeżdżająca pod ziemię i przebywająca w wyrobiskach podziemnych powinna stale posiadać przy sobie sprawnie działającą lampę górniczą.
2.
Należy stosować tylko takie lampy górnicze, które świecą bez przerwy światłem o dostatecznym natężeniu w ciągu co najmniej 10 godzin od chwili wydania z lampowni.
§  29.
W zakładach górniczych wolno używać tylko lampy górnicze, których typ został dopuszczony do użytku przez Wyższy Urząd Górniczy.
§  30.
Następujące miejsca w wyrobiskach podziemnych powinny mieć zapewnione stałe i dostateczne oświetlenie elektryczne:
1)
podszybia i wyrobiska w sąsiedztwie szybów oraz dworce osobowe,
2)
komory z urządzeniami maszynowymi i elektrycznymi, warsztaty, zajezdnie lokomotyw, składy materiałów wybuchowych i punkty opatrunkowe,
3)
załadownie, przesypy oraz skrzyżowania i zwężenia głównych dróg przewozowych,
4)
inne miejsca wyznaczone przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  31.
1.
W podziemnych wyrobiskach zabrania się używania otwartego ognia i lamp z otwartym płomieniem, palenia tytoniu oraz posiadania przy sobie środków do wzniecania ognia.
2.
Okręgowy urząd górniczy może zezwolić istniejącemu w dniu wejścia w życie rozporządzenia zakładowi górniczemu, eksploatującemu kopalinę niepalną, na używanie lamp z otwartym płomieniem, określając w zezwoleniu zakres i warunki używania takich lamp.