Oddział 7 - Chłodnie. - Bezpieczeństwo i higiena pracy na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.14.75

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1957 r.

7.

Chłodnie.

§  156.
Nadzór nad obsługą urządzeń chłodniczych powinien być powierzony oficerowi mechanikowi.
§  157.
1.
Wszystkie urządzenia chłodnicze powinny być zbudowane, użytkowane i konserwowane zgodnie z przepisami instytucji klasyfikującej, w której statek jest zarejestrowany.
2.
Wszystkie urządzenia chłodnicze powinny posiadać dokumenty ich produkcji oraz prób.
§  158.
Wszystkie dane dotyczące eksploatacji, naprawy lub jakichkolwiek zmian technicznych urządzeń technicznych powinny być odnotowywane w dzienniku chłodniczym.
§  159.
W pomieszczeniu maszyn chłodniczych lub przy stanowiskach urządzeń chłodniczych należy wywiesić szczegółową instrukcję obsługi.
§  160.
Na statkach nowobudowanych lub przebudowywanych zabrania się instalowania urządzeń chłodniczych, w których stosowane są czynniki chłodnicze o właściwościach szkodliwych dla zdrowia.
§  161.
1.
W przypadku stosowania maszyn chłodniczych z czynnikiem chłodniczym szkodliwym dla życia lub zdrowia maszyny te powinny znajdować się w osobnym pomieszczeniu, oddzielonym grodziami metalowymi i posiadającym co najmniej 2 wyjścia.
2.
Maszyny chłodnicze na dwutlenek węgla lub freon mogą być ustawiane w maszynowni.
§  162.
1.
Drzwi pomiędzy pomieszczeniami chłodniczych maszyn wymienionych w § 161 ust. 1 a pomieszczeniami maszynowymi powinny być uszczelnione.
2.
Jeżeli maszyny chłodnicze na dwutlenek węgla umieszczone są w osobnym pomieszczeniu, a pomieszczenie to usytuowane jest powyżej dolnego poziomu maszynowni, podłoga i drzwi przedziału chłodniczego powinny być uszczelnione.
§  163.
Jeżeli maszyny chłodnicze umieszczone są w osobnych pomieszczeniach, pomieszczenia te powinny być wyposażone w mechaniczne urządzenia wentylacyjne, zapewniające co najmniej 30-krotną wymianę powietrza na godzinę.
§  164.
1.
Maszyny chłodnicze na amoniak i freon powinny posiadać urządzenia umożliwiające wypuszczenie czynnika chłodniczego za burtę.
2.
Zawór urządzenia wymienionego w ust. 1 powinien znajdować się w oszklonej skrzynce umieszczonej w pobliżu stanowiska urządzeń rozrządczych lub w pobliżu wyjścia pomieszczenia maszyn chłodniczych i powinien być wyraźnie oznaczony.
§  165.
1.
Urządzenia chłodnicze powinny być codziennie kontrolowane.
2.
Kontrola powinna obejmować:
1)
manometry, aparaturę pomiarową i zabezpieczającą,
2)
przewody parowe i wodne i ich połączenie,
3)
przewody rozprowadzające czynnik chłodniczy,
4)
silniki elektryczne, pompy i wentylatory,
5)
urządzenia wentylacji awaryjnej,
6)
urządzenia alarmowe,
7)
temperaturę łożysk i dławnic sprężarek.
§  166.
1.
Badanie nieszczelności przewodów i osprzętu urządzeń chłodniczych powinno odbywać się przy pomocy indykatorów (wykrywaczy).
2.
Zbliżanie twarzy do przewodów w celu sprawdzenia szczelności przy pomocy słuchu lub węchu jest zabronione.
§  167.
1.
Sprzęt ochron osobistych powinien być przechowywany w miejscu łatwo dostępnym i w sposób umożliwiający natychmiastowe jego użycie.
2.
W miejscu widocznym należy wywiesić instrukcję udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.