Oddział 1 - Przepisy ogólne. - Bezpieczeństwo i higiena pracy na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.14.75

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1957 r.

1.

Przepisy ogólne.

§  105.
1.
Wszystkie gretingi i podesty powinny być zaopatrzone w krawężniki o wysokości 10 cm.
2.
Wszystkie gretingi i podesty powinny posiadać oporęczenie o wysokości 1,10 m, zaopatrzone w poprzeczkę umieszczoną pomiędzy poręczą właściwą a krawężnikiem.
3.
Przestrzeń pomiędzy krawężnikiem a poręczą właściwą może być wypełniona również w inny sposób.
§  106.
1.
Schodnie prowadzące na poszczególne poziomy maszynowni powinny być tak usytuowane, by żadne elementy konstrukcyjne statku nie utrudniały swobodnego poruszania się.
2.
Poręcze schodni powinny być tak sporządzone, aby zapewniały bezpieczne poruszanie się po schodni. Wysokość poręczy przy schodniach, których pochylenie jest mniejsze niż 50°, powinna wynosić od 75 do 85 cm.
3.
Stopnie schodni powinny być wykonane w sposób zabezpieczający przed pośliźnięciem.
§  107.
1.
Wysokość przejść w siłowniach pod rurociągami lub innymi częściami konstrukcyjnymi powinna wynosić co najmniej 2,00 m, a szerokość tych przejść co najmniej 70 cm.
2.
Jeżeli ze względów technicznych nie można zachować warunków przewidzianych w ust. 1, należy części konstrukcyjne statku znajdujące się w przejściach, a mogące spowodować obrażenia głowy lub tułowia, zaopatrzyć w elastyczne ochraniacze.
3.
Przepisy ust. 2 nie mają zastosowania do statków nowobudowanych.
§  108.
1.
Płyty, podłogi i gretingi powinny być utrzymywane w czystości. Oliwa lub inne płyny rozlane na podłogę powinny być bezzwłocznie usuwane.
2.
W czasie podróży w warunkach sztormowych na podłogach i gretingach należy położyć chodniki, zapobiegające pośliźnięciu się.
3.
Wymienione w ust. 1 chodniki powinny być przymocowane, tak aby nie mogły się zwijać, zsuwać lub w inny sposób zmieniać swojego położenia.
4.
Zabrania się używania chodników podartych lub silnie zaoliwionych.
§  109.
1.
Ręczne sprawdzanie temperatury łożysk i ręczne smarowanie elementów ruchomych jest dopuszczalne jedynie przy tych typach urządzeń, przy których ze względów technicznych nie można zastosować innego sposobu obsługi.
2.
Stanowiska, z których dokonuje się czynności wymienionych w ust. 1, powinny być zabezpieczone przy pomocy obarierowania lub w inny skuteczny sposób.
§  110.
1.
Maszyny pomocnicze i inne pomocnicze urządzenia siłowni powinny być w miarę możliwości technicznych tak usytuowane, aby dostęp do stanowisk pracy przeznaczonych do ich obsługi lub kontroli nie był utrudniony.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się do statków nowobudowanych lub przebudowywanych, jeżeli warunki techniczne na tego rodzaju przebudowę pozwalają.
§  111.
1.
Wszystkie zbiorniki i przewody będące pod ciśnieniem powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi.
2.
Przewody instalacji parowej lub przewody doprowadzające wodę o wysokiej temperaturze powinny być izolowane termicznie.
§  112.
Pomieszczenia siłowni powinny być dobrze oświetlone.
§  113.
1.
Materiały, które mogą ulec samozapaleniu, jak czyściwo, zaoliwione szmaty itp., powinny być przechowywane w zamykanych skrzyniach metalowych.
2.
Zabrania się ustawiania wymienionych w ust. 1 skrzynek w pobliżu źródeł ciepła.
§  114.
1.
W pomieszczeniach siłowni należy zainstalować stałe urządzenia do transportu pionowego ciężkich elementów maszyn, butli z gazami i innych przedmiotów.
2.
Wymienione w ust. 1 urządzenia powinny być tak zbudowane, aby transport przy ich pomocy nie narażał załogi maszynowej na niebezpieczeństwo.
3.
Stosowanie prowizorycznych urządzeń do stałego transportu pionowego jest zabronione.