§ 6. - Badania psychofizjologiczne w Służbie Ochrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.794

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 kwietnia 2018 r.
§  6. 
1. 
Nie przeprowadza się badania psychofizjologicznego, jeżeli:
1)
osoba poddawana badaniu w sposób jednoznaczny odmawia poddania się badaniu;
2)
nie można ustalić tożsamości osoby poddawanej badaniu;
3)
w danym dniu wystąpią okoliczności uniemożliwiające poprawne przeprowadzenie badania, w szczególności:
a)
zły stan zdrowia lub złe samopoczucie osoby poddawanej badaniu,
b)
przemęczenie osoby poddawanej badaniu,
c)
sytuacja losowa;
4)
osoba poddawana badaniu zgłosi się na badanie w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub użycie środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych środków obniżających jej sprawność psychofizyczną;
5)
osoba poddawana badaniu spóźni się na wyznaczoną godzinę rozpoczęcia badania, a czas spóźnienia uniemożliwia prawidłowe przeprowadzenie badania w danym dniu.
2. 
Ekspert przerywa badanie w przypadku stwierdzenia okoliczności mających wpływ na pobudzenie psychofizjologiczne osoby poddawanej badaniu w stopniu uniemożliwiającym prawidłowe kontynuowanie badania w danym dniu. Stwierdzenie okoliczności powodujących przerwanie badania ekspert dokumentuje w formie pisemnej.
3. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5 oraz ust. 2, ekspert informuje ustnie osobę poddawaną badaniu o przyczynie nieprzeprowadzenia badania albo przerwania badania oraz wyznacza nowy termin badania. Informację o wyznaczeniu nowego terminu badania przekazuje się Komendantowi Służby Ochrony Państwa w formie pisemnej.
4. 
Dwukrotne nieusprawiedliwione niestawienie się osoby skierowanej na badanie psychofizjologiczne jest traktowane jako odmowa poddania się badaniu.
5. 
W przypadku co najmniej dwukrotnego nieprzeprowadzenia badania psychofizjologicznego z powodu złego stanu zdrowia lub złego samopoczucia osoby poddawanej badaniu ekspert informuje o tym Komendanta Służby Ochrony Państwa w formie pisemnej.