Rozdział 4 - Objęcie dozorem Wniosek o objęcie dozorem - Austria-Polska. Umowa o wzajemnym wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach karnych. Wiedeń.1990.04.19.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.14.58

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 lutego 1991 r.

Rozdział  IV

Objęcie dozorem

Wniosek o objęcie dozorem
1.
Jeżeli wobec obywatela jednego Umawiającego się Państwa sąd drugiego Umawiającego się Państwa orzekł warunkową sankcję karną z określonym okresem próby, to Państwo wydania wyroku może wystąpić z wnioskiem o objęcie dozorem w Państwie, którego obywatelem jest skazany.
2.
Państwo sprawujące dozór zawiadamia w możliwie krótkim czasie Państwo wydania wyroku, w jakim zakresie wniosek o objęcie dozorem został uwzględniony. Całkowita lub częściowa odmowa wymaga uzasadnienia.

Środki dozoru

1.
Objęcie dozorem polega na ustanowieniu środków przewidzianych przez prawo Państwa sprawującego dozór, mających na celu przystosowanie osoby skazanej do życia w społeczeństwie, oraz na kontroli postępowania skazanego, aby w razie konieczności podjąć decyzję o uchyleniu warunkowej sankcji karnej.
2.
Dozór jest sprawowany zgodnie z prawem Państwa sprawującego dozór.
3.
Przy ustanawianiu środków dozoru zostaną wzięte pod uwagę w możliwie największym stopniu środki orzeczone w Państwie wydania wyroku.
4.
Środki dozoru ustanowione w Państwie sprawujący dozór nie mogą być w żadnym wypadku surowsze, tak co do ich rodzaju, jak i czasu trwania, od środków orzeczonych w Państwie wydania wyroku.

Skutki objęcia dozorem

1.
W czasie wykonywania dozoru w Państwie sprawującym dozór Państwo wydania wyroku nie podejmuje dalszych czynności związanych z wykonaniem wyroku.
2.
Uprawnienie Państwa wydania wyroku do wykonania wyroku wygasa ostatecznie, jeżeli w okresie próby nie zaszła okoliczność, która zgodnie z prawem Państwa wydania wyroku mogłaby doprowadzić do uchylenia warunkowej sankcji karnej.

Ułaskawienie, amnestia i uchylenie warunkowej sankcji karnej

1.
Ułaskawienie skazanego może nastąpić w Państwie wydania wyroku. Państwo sprawujące dozór może zwrócić się do Państwa wydania wyroku z postulatem ułaskawienia. Postulat ten będzie życzliwie potraktowany przez Państwo sprawujące dozór.
2.
Wobec skazanego stosuje się amnestię wydaną zarówno w Państwie sprawującym dozór, jak i w Państwie wydania wyroku.
3.
Do uchylenia lub zmiany warunkowej sankcji karnej właściwe wyłącznie jest Państwo wydania wyroku.

Zawiadomienia

1.
Umawiające się Państwa zawiadamiają się wzajemnie w możliwie krótkim czasie o wszystkich okolicznościach dotyczących sprawowanego dozoru.
2.
Państwo wydania wyroku zawiadamia Państwo sprawujące dozór w szczególności o wydanej amnestii, o ułaskawieniu oraz o uchyleniu lub zmianie warunkowej sankcji karnej.
3.
Państwo sprawujące dozór zawiadamia Państwo wydania wyroku w szczególności o środkach dozoru ustanowionych wobec osoby skazanej oraz o wszystkich okolicznościach, które mogłyby spowodować uchylenie warunkowej sankcji karnej, jak również o wydanej amnestii. Z upływem okresu próby zawiadamia się o zakończeniu dozoru.
4.
Jeżeli Państwo wydania wyroku uchyli warunkową sankcję karną, to może ono wystąpić z wnioskiem na podstawie niniejszej umowy o przejęcie wykonania kary pozbawienia wolności lub środków zabezpieczających.