Rozdział 3 - Przewóz tranzytowy - Austria-Polska. Umowa o przyjmowaniu osób przebywających bez zezwolenia. Wiedeń.2002.06.10.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.51.373

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 maja 2005 r.

Rozdział  III

Przewóz tranzytowy

1.
Każda z Umawiających się Stron przyjmie do przewozu tranzytowego obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców, jeżeli druga Umawiająca się Strona wystąpi z odpowiednim wnioskiem i zapewnione jest przyjęcie tych osób przez kraj docelowy oraz dalszy tranzytowy przejazd przez inne państwa.
2.
Wniosku o przewóz tranzytowy nie składa się bądź może on zostać odrzucony, jeżeli dana osoba w państwie docelowym lub ewentualnym dalszym państwie tranzytowym byłaby narażona na niebezpieczeństwo nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub kary bądź na karę śmierci lub jeżeli jej życie bądź wolność byłyby zagrożone ze względu na rasę, religię, narodowość, przynależność do określonej grupy społecznej lub ze względu na jej poglądy polityczne. Wniosek o przewóz tranzytowy może również zostać odrzucony, jeżeli w stosunku do obywatela państwa trzeciego w państwie docelowym mogłoby zostać wszczęte postępowanie karne lub w państwie dalszego tranzytu byłby on narażony na wszczęcie takiego postępowania.
3.
W przypadku odrzucenia przez Umawiającą się Stronę wezwaną wniosku o przewóz tranzytowy z powodu niespełnienia wymaganych warunków poinformuje ona Umawiającą się Stronę wzywającą o przyczynach odrzucenia wniosku.
4.
W przypadku przewozu tranzytowego nie będzie wymagana wiza tranzytowa Umawiającej się Strony wezwanej.
5.
Osoby przyjęte do przewozu tranzytowego mogą zostać przekazane z powrotem drugiej Umawiającej się Stronie, mimo udzielonej zgody, jeżeli w okresie późniejszym wystąpią lub zostaną ujawnione okoliczności, o których mowa w ustępie 2, które stoją na przeszkodzie tranzytowemu przewozowi tych osób lub nie jest zapewniony dalszy przejazd lub ich przyjęcie przez państwo docelowe.