Art. 2. - Austria-Polska. Układ dotyczący uregulowania niektórych długów przedwojennych austrjacko-węgierskich. Haga.1930.01.20.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.84.730

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 1930 r.
Artykuł  II.

a) Austrja uznaje, że zobowiązania Polski w stosunku do obywateli austrjackich z tytułu różnych emisyj obligacyj kolejowych: Karola Ludwika, Albrechta (z wyjątkiem emisji z r. 1877) podobnie jak różnych emisyj obligacyj kolei: Północnej, Wągiersko-Galicyjskiej i trzeciej emisji kolei Lwów-Cernauti-Jassi, które były w posiadaniu obywateli austrjackich w dniu 21 maja 1924 r., nie przekraczają stawki konwersyjnej jednego szylinga austrjackiego równego 10.000 koron, o ile przed końcem roku 1931 nie będzie zarządzoną w jakiejkolwiek bądź formie waloryzacja tytułów przedwojennego długu zabezpieczonego austrjackiego, opiewającego na floreny lub korony papierowe, a obciążającego Austrję.

Do końca roku 1931 Austrja wyda Polsce wymienione wyżej obligacje kolejowe względnie affidavity o których mowa w ustępie c), lub inne dowody dopuszczone przez ustawy polskie, będące w posiadaniu obywateli austriackich i przedstawione władzom austrjackim na skutek konwokacji. która będzie dokonana w wykonaniu niniejszego układu. Wydanie tych tytułów (affidavitów lub dowodów) będzie miało miejsce celem ich konwersji na tytuły polskiej pożyczki konwersyjnej kolejowej 5%-owej, bądź według stawki wyżej wymienionej, bądź w razie waloryzacji w Austrji, według stawki jakaby wynikała z waloryzacji tytułów długu zabezpieczonego obciążającego Austrję, i która będzie zastosowana przez Polskę na zasadzie wzajemności materjalnej, przewidzianej przez obowiązujące ustawy polskie, która jednakże w żadnym wypadku nie będzie mogła przewyższać stawki przewidzianej przez te ustawy dla tych samych tytułów, będących w posiadaniu obywateli polskich.

b) Tytuły określone w myśl niniejszego układu jako będące w posiadaniu obywateli austrjackich obejmują, jeśli chodzi o różne emisje obligacyj kolei Albrechta i Karola Ludwika tytuły, które były zarejestrowane i ostemplowane przez władze polskie na zasadzie ustaw obowiązujących jako własność obywateli austrjackich lub jako własność osób, których narodowość nie byłą ustalona i, które w konsekwencji są w myśl ustaw polskich postawione narówni z obywatelami austrjackimi. Według oświadczenia delegacji polskiej, ilość tych tytułów różnych emisyj obligacyj kolei Albrechta i Karola Ludwika przedstawia się następująco:

5% -owe obligacje kolei Albrechta 1872 - 363.600 koron;

4% - owe obligacje kolei Albrechta 1890 - 10.112.000 koron;

4% - owe obligacje kolei Albrechta 1893 - 1.858.600 koron;

4% - owe obligacje kolei Karola Ludwika 1890 - 33.843.600 koron;

4% - owe obligacje kolei Karola Ludwika 1902 - 32.118.800 koron.

Powyższe sumy tytułów, określonych jako będących w posiadaniu obywateli austrjackich, mogą być zmniejszone o tyle, o ile przedstawiane zostaną dowody dostateczne dla ustalenia, że tytuły objęte powyższemi cyframi należały w dniu 21 maja 1924 do osób narodowości innej niż narodowość austriacka. Podobnie sumy te będą mogły być powiększone o tyle, o ile przedstawione zostaną dowody dostateczne dla ustalenia, że poza sumami ustalonemi istnieją tytuły, które w dniu 21 maja 1924 należały do obywateli austrjackich i które nie zostały dotąd przedłożone do rejestracji. Dowody mające być przedstawione w obu wypadkach winny być przedłożone władzom polskim przed końcem roku 1931.

c) Co się tyczy obligacyj różnych emisyj obligacyj kolei Północnej i Węgiersko-Galicyjskiej, jak również trzecie] emisji obligacyj kolei Lwów-Cernauti-Jassi, suma tytułów określonych jako będących w posiadaniu obywateli austrjackich będzie ustalona według przeliczenia dokonanego za wspólnem porozumieniem Rządów Austrjackiego i Polskiego w terminie nieprzekraczającym 1 października 1931 r. uwzględnieniem między innemi affidavitów, wydanych przez Ceskoslovenisky Zuctovacy Ustaw za tę część tytułów, która obciąża Polskę.

d) Co się tyczy tytułów (affidavitów lub dowodów), których dotyczą postanowienia ustępów poprzednich i które nie będą wydane władzom bądź austrjackim, bądź polskim w terminach wyżej przewidzianych, Polska będzie zwolniona z wszelkich swych zobowiązań wobec obywateli austrjackich odnośnie tych tytułów.

e) Co się tyczy tytułów różnych emisyj wzmiankowanych w ustępie a) i będących w posiadaniu austrjackich towarzystw ubezpieczeniowych (bądź W ich centrali, bądź w ich filjach) postanowiono, że postanowienia niniejszego artykułu nie będą mogły przesądzać układów, jakieby mogły być później zawarte w sprawie tych tytułów o tyle, o ileby były one uznane jako pokrycie rezerw premji z umów ubezpieczeniowych pa życie, zawartych między rzeczonemi towarzystwami i obywatelami polskimi.