Oddział A - Podział ciężarów ubezpieczeniowych. - Austria-Polska. Konwencja dotycząca Miejskiego Zakładu Ubezpieczeń Gminy Wiedeń oraz Kasy Emerytalnej dla Funkcjonarjuszy Handlu i Przemysłu w Wiedniu. Wiedeń.1925.01.17.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.53.516

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lutego 1932 r.

A.

Podział ciężarów ubezpieczeniowych.

1.
Ciężary ubezpieczeniowe istniejące w końcu miesiąca grudnia 1918 r. wynikające z ubezpieczeń zastępczych i ubezpieczeń dodatkowych (o świadczeniach ponadustawowych) połączonych z ubezpieczeniami zastępczemi, to znaczy prawa do rent i ekspektatywy do rent nabyte przez ubezpieczonych oraz przez członków ich rodzin, przechodzą do zakresu działania tego Państwa, na którego terytorjum ubezpieczeni mieli ostatnie miejsce zatrudnienia, decydujące o właściwości Zakładu ubezpieczenia pensyjnego, o ile według działu B licz. 1 będzie mu przyznana część majątku odpowiedniej instytucji. Ta sama zasada stosuje się do zwrotu składek, wykazanych w bilansie Zakładu i Kasy na koniec roku 1918, oraz do pretensyj o zwrot składek, zgłoszonych następnie z tytułu ubezpieczenia, które ukończyło się najpóźniej z końcem roku 1918.

Należy uważać za ubezpieczonych nietylko członków Zakładu i Kasy, podlegających obowiązkowi ubezpieczenia, ale również i innych funkcjonariuszy ubezpieczonych w ten sam sposób, zatrudnionych u pracodawców, którzy ubezpieczyli swój personel, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia w, drodze ubezpieczenia zastępczego według § 66 lit. a ustawy o ubezpieczeniu pensyjnem w jednem z ubezpieczeń wyżej wymienionych.

Ciężary istniejące w końcu miesiąca grudnia 1918 r., odnoszące się do ubezpieczonych, których ostatnie miejsce zatrudnienia decydujące o właściwości Zakładu ubezpieczenia pensyjnego, znajdowało się poza granicami dawnego Cesarstwa Austriackiego, albo w Państwie, któremu według działu B licz, 1 żadna część funduszów odnośnej instytucji nie została przyznana, przechodzą do zakresu działania tego Państwa narodowego, któremu przypada największa część funkcjonarjuszy danego pracodawcy; gdyby właściwość żadnego z Państw nie mogła być ustalona według wyżej wymienionej zasady, będzie ona określona przez ostatnie miejsce zatrudnienia, decydujące o ubezpieczeniu pensyjnem, położone na dawnem terytorjum, na którem obowiązywała ustawa o ubezpieczeniu pensyjnem; w razie braku takiego miejsca ciężary spadną na Republikę Austrjacką.

2.
Ustalenie przez jaką instytucję i w jaki sposób będą przejęte ciężary ubezpieczeniowe, które przeszły do zakresu działania danego Państwa, pozostawia się wewnętrznemu uregulowaniu przez to Państwo.
3.
Jeżeli Zakład albo Kasa kontynuowały swą działalność na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej po 31 grudnia 1918 r., kontynuowanie to będzie uważane za ubezpieczenie powiernicze, wykonywane na rachunek instytucji, która wejdzie w rachubę na podstawie postanowień licz. 2, o ile zainkasowane składki nie zostały zwrócone.

Ubezpieczenie powiernicze ureguluje się, biorąc za podstawę odsetki rachunku bieżącego rzeczywiście zainkasowane, a mianowicie wpłaty, uskutecznione w walucie austrjacko-węgierskiej w koronach austrjackich, inne zaś wpłaty w walucie, w jakiej zostały uskutecznione.

4.
Republika Austrjacką będzie dbała o to, aby Zakład i Kasa wydały instytucjom wchodzącym w rachubę na podstawie postanowień licz. 2 o tyle, o ile okoliczności na to pozwalają, wszystkie akta i dokumenty pomocnicze, dotyczące ciężarów, które przez instytucje te mają być przejęte według powyższych postanowień. W wypadkach, w których nie będzie możliwe postąpić w ten sposób wobec tego, że większa ilość instytucyj będzie musiała korzystać z tych samych aktów, zainteresowani będą mieli prawo w ciągu lat 10 badać je oraz robić odpisy w siedzibie instytucji ubezpieczeniowej w Wiedniu. Nadto Wysokie Układające się Strony dbać będą o to, aby wszelkie informacje, mające związek z wykonaniem niniejszej konwencji, były udzielane przez właściwe instytucje i zgadzają się, żeby korespondencja w tych sprawach prowadzona była bezpośrednio między odnośnemi instytucjami bez pośrednictwa władz dyplomatycznych i konsularnych.