Zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1998.12.23

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 2001 r.

UCHWAŁA Nr 10/98
Zarządu Narodowego Banku Polskiego
z dnia 5 czerwca 1998 r.
w sprawie zasad i trybu naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej

Na podstawie art. 40 i art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 140, poz. 938) uchwala się, co następuje:
§  1.
Banki zobowiązane są naliczać oraz odprowadzać i utrzymywać rezerwę obowiązkową na rachunkach w Narodowym Banku Polskim, zwanym dalej NBP.
§  2.
1.
Do środków, od których banki zobowiązane są naliczać rezerwę obowiązkową, zalicza się środki pieniężne, o których mowa w art. 38 ust. 2 ustawy o Narodowym Banku Polskim:
1)
płatne na każde żądanie, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2, jeżeli nie został zadeklarowany termin ich zwrotu,
2)
terminowe, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2, jeżeli został zadeklarowany termin ich zwrotu.
2.
Rezerwy obowiązkowej, poza wyjątkami określonymi w ustawach, nie tworzy się od środków:
1)
pozyskanych przez bank z tytułu warunkowej sprzedaży papierów wartościowych innemu bankowi krajowemu z udzielonym przyrzeczeniem odkupu,
2)
terminowych przyjętych na cele rolnictwa oraz kredytowania ochrony środowiska na podstawie umów zawartych do dnia 30 czerwca 1998 r,
3)
na rachunkach bieżących Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i Funduszu Współpracy, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska do kwoty nie przekraczającej stanu środków na tych rachunkach w dniu 30 czerwca 1998 r., nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 1998 r.
§  3.
1.
Podstawę naliczenia rezerwy obowiązkowej stanowi średnia arytmetyczna stanów środków, o których mowa w § 2 ust. 1 , na koniec każdego dnia miesiąca, z zastrzeżeniem § 12 ust. 1 .
2.
Banki nowo tworzone naliczają rezerwę obowiązkową na podstawie danych, o których mowa w ust. 1 , za pełny miesiąc prowadzenia działalności operacyjnej.
3.
Rezerwa jest naliczana i odprowadzana w złotych.
§  4. 1
 Rezerwa obowiązkowa podlega odprowadzeniu na rachunek w NBP ostatniego dnia następnego miesiąca po miesiącu, za który nalicza się rezerwę, a jeżeli dzień ten jest dniem wolnym od pracy określonym na podstawie odrębnych przepisów, to odprowadzenie rezerwy następuje pierwszego dnia roboczego po tym dniu, z zastrzeżeniem § 12a.
§  5.
1.
Banki, z wyjątkiem banków, o których mowa w ust. 2 i 3, odprowadzają i utrzymują rezerwę obowiązkową na swoich rachunkach bieżących prowadzonych przez NBP.
2.
Banki, których rachunki bieżące prowadzą inne banki niż NBP, odprowadzają i utrzymują rezerwę obowiązkową na rachunkach rezerwy obowiązkowej prowadzonych przez NBP.
3. 2
 Banki spółdzielcze utrzymują rezerwę obowiązkową w banku zrzeszającym, z którym są zrzeszone. Bank zrzeszający utrzymuje rezerwę obowiązkową zrzeszonych z nim banków spółdzielczych na swoim rachunku w NBP w kwocie odpowiadającej sumie rezerw obowiązkowych zrzeszonych banków spółdzielczych i własnej rezerwy obowiązkowej.
§  6.
 Bank może utrzymywać na rachunku w NBP rezerwę obowiązkową w wysokości niższej niż podlegająca utrzymaniu, jednakże nie mniej niż 90% tej wielkości, jeśli zobowiąże się do utrzymania w swoich kasach zapasu gotówki w złotych w kwocie odpowiadającej różnicy pomiędzy kwotą rezerwy podlegającą utrzymaniu a kwotą rezerwy odprowadzonej i utrzymywanej na rachunku bieżącym bądź rachunku rezerwy obowiązkowej, z uwzględnieniem obowiązków określonych w § 9. Nadwyżki dziennego stanu gotówki w stosunku do zadeklarowanego zapasu nie zalicza się do rezerwy obowiązkowej.
§  7.
1.
Bank może wykorzystywać w ciągu dnia rezerwę utrzymywaną na rachunku bieżącym bądź rachunku rezerwy obowiązkowej oraz w formie zapasu gotówki w kasach banku do bieżących rozliczeń pieniężnych, z zastrzeżeniem § 8 ust. 1.
2.
Wykorzystanie środków z rachunku rezerwy obowiązkowej następuje na podstawie dyspozycji banku złożonej w NBP.
§  8.
1.
W razie naruszenia obowiązku utrzymywania rezerwy obowiązkowej w wymaganej wysokości z zastrzeżeniem § 6, banki uiszczają odsetki od różnicy pomiędzy tą kwotą, a kwotą rezerwy faktycznie utrzymywaną przez bank od dnia odprowadzenia rezerwy za dany miesiąc do dnia poprzedzającego dzień odprowadzenia na nowo naliczonej rezerwy za następny miesiąc, jeżeli rzeczywista kwota rezerwy jest niższa od rezerwy podlegającej utrzymaniu. Faktyczną kwotę rezerwy za okres jej utrzymywania liczy się jako sumę średnich arytmetycznych stanów środków na rachunku bieżącym bądź rachunku rezerwy obowiązkowej oraz stanów zapasu gotówki w złotych w kasach banku w wysokości nie większej niż deklarowana.
2.
Odsetki, o których mowa w ust. 1, są naliczane według stawki stanowiącej dwukrotność stopy oprocentowania kredytu lombardowego, obowiązującej w okresie, za który należą się odsetki.
3. 3
 Odsetki, o których mowa w ust. 1, są naliczane przez NBP w odniesieniu do banków, których rachunki bieżące bądź rachunki rezerwy obowiązkowej prowadzi NBP, a w stosunku do banków spółdzielczych - przez bank zrzeszający, prowadzący ich rachunki bieżące.
§  9.
1.
Banki składają- nie później niż w terminie, o którym mowa w § 4 - w bankach prowadzących ich rachunki bieżące bądź rachunki rezerwy obowiązkowej, deklarację w sprawie wymaganej wysokości rezerwy obowiązkowej i wysokości zapasu gotówki w kasach banku zwaną dalej "deklaracja , według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały.
2.
W razie zadeklarowania na rachunek bieżący bądź rachunek rezerwy obowiązkowej środków pieniężnych w wysokości niższej niż rezerwa podlegająca utrzymywaniu,

zgodnie z § 6, banki przekazują do NBP informację dzienną o stanie gotówki w kasach banku, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały.

§  10. 4
 Uprawnienia i obowiązki banków określone w § 6, 7 i 9 odnoszą się odpowiednio do banków spółdzielczych, z tym że deklaracje i informacje dzienne o stanie gotówki w kasach banku, o których mowa w § 9, banki spółdzielcze przekazują do banków zrzeszających, a banki zrzeszające do NBP.
§  11.
1.
Z zastrzeżeniem § 12 ust. 2, sprawdzenia zgodności stanu środków wykazanego przez bank w deklaracji ze średnim stanem tych środków określonym na podstawie informacji o stanach dziennych wybranych składników pasywów i informacji uzupełniającej o stanach dziennych wybranych składników pasywów banku oraz informacji miesięcznej dokonują:
1)
NBP w odniesieniu do banków, które przekazują informacje o stanach dziennych i informacje miesięczne do NBP,
2) 5
 banki zrzeszające w odniesieniu do zrzeszonych z nimi banków spółdzielczych.
2.
 Zgodność stanu gotówki w kasach banku wykazanego przez bank w informacji, o której mowa w § 9 ust. 2, z zapasem gotówki wynikającym z bankowych dokumentów kasowych sprawdzają:
1)
NBP w odniesieniu do banków posiadających rachunki bieżące bądź rachunki rezerwy obowiązkowej w NBP,
2) 6
 banki zrzeszające w odniesieniu do zrzeszonych z nimi banków spółdzielczych.
§  12.
1.  
Do dnia 31 stycznia 1999 r. banki przyjmują za podstawę naliczania rezerwy obowiązkowej średnią arytmetyczną stanów środków, o których mowa w § 2 ust. 1, na koniec pierwszej i drugiej dekady oraz na ostatni dzień miesiąca, za który nalicza się rezerwę.
2.
Sprawdzenia zgodności stanu środków wykazanego przez bank w deklaracji ze średnim stanem środków określonym na podstawie informacji dekadowej o wybranych składnikach pasywów oraz informacji uzupełniającej o wybranych składnikach pasywów banku i informacji miesięcznej w zakresie rezerwy odprowadzanej do dnia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje NBP w stosunku do banków, które przekazują informacje do NBP oraz bank zrzeszający w odniesieniu do zrzeszonych w nim banków spółdzielczych.
§  12a. 7
 Rezerwa obowiązkowa naliczona za listopad 1999 r. podlega odprowadzeniu na rachunek w NBP w dniu 3 stycznia 2000 r.
§  13.
1.
Traci moc zarządzenie nr 7/97 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 16 października 1997 r. w sprawie rezerwy obowiązkowej banków (Dz. Urz. NBP Nr 16, poz. 29), z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Przepisy zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, stosuje się do rezerwy obowiązkowej podlegającej odprowadzeniu przed dniem 31 sierpnia 1998 r.

§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1998 r. i ma zastosowanie począwszy od rezerwy obowiązkowej podlegającej odprowadzeniu w dniu 31 sierpnia 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

DEKLARACJA

w sprawie wymaganej wysokości rezerwy obowiązkowej i wielkości zapasu gotówki w kasach Banku

1. Bank ......................................................

informuje, że wymagana rezerwa obowiązkowa obliczone na

podstawie stanów środków pieniężnych w złotych i walutach

obcych wyrażonych w złotych, o których mowa w art. 38 ust.

2 ustawy o NBP, wynosi:

Lp.WyszczególnienieŚrednia arytmetyczna stanów na koniec dni x)

..... 199 .. r

Wymagana rezerwa obowiązkowa środków pieniężnych:
w złotychw walutach obcych wyrażonych w złotychw złotychw walutach obcych wyrażonych w złotychrazem kol. 5+6
tysiące złotych z dwoma miejscami po przecinku
1234567
1.Środki ogółem

z tego:

1.1płatne na każde żądanie
1.2terminowe

2. Informujemy, że średnia arytmetyczna stanu środków na koniec

dni ................... 199 ...r. wynosi:

-------------------------------------------------------------

x) W okresie, o którym mowa w § 12 ust. 1 uchwały, stan na

koniec pierwszej i drugiej dekady oraz ostatniego dnia

miesiąca. Po tym okresie średnia arytmetyczna obliczana jest

ze stanów dziennych.

1) z tytułu sprzedaży innemu bankowi krajowemu wyemitowanych

przez nasz bank papierów wartościowych oraz warunkowej

sprzedaży przez nasz bank innemu bankowi krajowemu

papierów wartościowych z udzielonym przyrzeczeniem odkupu

.......................... tys.zł,

2) terminowych na cele rolnictwa oraz kredytowania ochrony

środowiska na podstawie umów zawartych do dnia 30 czerwca

1998 r. ................................. tys.zł,

3) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz

Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i Funduszu

Współpracy na rachunkach bieżących ...............

tys.zł,

4) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki

Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i

gospodarki wodnej na rachunkach bieżących .............

tys.zł,

5) gromadzonych na rachunkach oszczędnościowo-kredytowych w

kasach mieszkaniowych oraz w kasach oszczędnościowo-

budowlanych według umów docelowego oszczędzania

........... tys.zł,

6) środków przyjętych od banku zagranicznego na podstawie

umów zawartych do dnia 31 grudnia 1997 r.

................ tys.zł,

7) środków pozyskanych z zagranicy od banku zagranicznego na

podstawie umów zawartych po dniu 31 grudnia 1997 r. oraz

od podmiotów niebankowych na okres 2 lat i dłuższy

.............tys. zł.

3. Bank zobowiązuje się do:

1) utrzymania stanu gotówki w kasach w złotych, który

zgodnie z § 6 uchwały nr 10/98 Zarządu NBP z dnia 5

czerwca 1998 r. w sprawie zasad i trybu naliczania i

utrzymywania rezerwy obowiązkowej (Dz.Urz. NBP Nr 12 poz.

23) będzie wynosił ................. tys.zł

(słownie ..............................................)i

pomniejsza kwotę wymaganej rezerwy obowiązkowej,

2) przekazywania informacji o stanie gotówki w kasach banku

w danym dniu - następnego dnia roboczego.

4. Bank odprowadza w dniu .............1999...r. i utrzymuje w

NBP na rachunku bieżącym banku xx) rachunku rezerwy

obowiązkowej xx)

kwotę ................................. tys.zł,

(słownie .................................................).

---------------------------------------------------------------

Objaśnienia:

1) w pkt 1 w tabeli w Lp. 1 kol. 3 4 należy wykazać średnią

arytmetyczną stanów środków wynikających z informacji o

stanach dziennych wybranych składników pasywów i informacji

uzupełniającej o stanach dziennych wybranych składników

pasywów banku oraz informacji miesięcznej banku.

W okresie, o którym mowa w § 12 ust. 1, wykazuje się stan

środków wynikający z informacji wskazanych w § 12 ust. 2.

2) w pkt 2.6 należy ująć także środki pozyskane z tytułu

sprzedaży wyemitowanych papierów wartościowych oraz

warunkowej sprzedaży papierów wartościowych z przyrzeczeniem

odkupu na rzecz innego banku,

3) pkt 3 należy przekreślić w całości, jeżeli bank nie zamierza

korzystać z możliwości zadeklarowania utrzymywania na

rachunku w NBP rezerwy obowiązkowej w wysokości niższej od

rezerwy podlegającej utrzymywaniu, zgodnie z § 6 uchwały.

xx) niepotrzebne skreślić

Sporządził ................

(imię i nazwisko, telefon)

..........................

(podpisy osób upoważnionych

do składania oświadczeń w

zakresie praw i obowiązków

majątkowych banku)

........................, dnia ......199...r.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Bank ........................................

Informacja dzienna o stanie gotówki w kasach banku (konto 100 we wzorcowym planie kont)

Gotówka w kasach banku zaliczona do rezerwy obowiązkowej odprowadzonej w dniu ............199... r. faktycznie wynosiła:

Data......................

(dzień, miesiąc, rok)

Stan konta 100 "złote-rezydent" .................tys.zł x)

x) stan konta należy podawać w tysiącach złotych z dwoma

miejscami po przecinku

Sporządził:................

(nazwisko, telefon)

Za Bank:

.........................

(podpis osoby

upoważnionej do

składania oświadczeń w

zakresie praw i

obowiązków majątkowych

banku)

1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 32/1999 z dnia 8 października 1999 r. (Dz.Urz.99.20.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1999 r.
2 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 3/2001 z dnia 26 stycznia 2001 r. (Dz.Urz.NBP.01.1.2) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 stycznia 2001 r.
3 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 3/2001 z dnia 26 stycznia 2001 r. (Dz.Urz.NBP.01.1.2) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 stycznia 2001 r.
4 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 3/2001 z dnia 26 stycznia 2001 r. (Dz.Urz.NBP.01.1.2) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 stycznia 2001 r.
5 § 11 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 3/2001 z dnia 26 stycznia 2001 r. (Dz.Urz.NBP.01.1.2) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 stycznia 2001 r.
6 § 11 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 3/2001 z dnia 26 stycznia 2001 r. (Dz.Urz.NBP.01.1.2) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 stycznia 2001 r.
7 § 12a dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 32/1999 z dnia 8 października 1999 r. (Dz.Urz.99.20.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1999 r.