Określenie przypadków oraz trybu zakupu i sprzedaży zagranicznych środków płatniczych przez banki w Narodowym Banku Polskim.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1995.10.18

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5/95
prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 30 marca 1995 r.
w sprawie określenia przypadków oraz trybu zakupu i sprzedaży zagranicznych środków płatniczych przez banki w narodowym Banku Polskim.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1994 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 136, poz. 703) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa:
1)
przypadki, w których banki określone w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 1994 r. - Prawo dewizowe 9Dz. U. Nr 136, poz. 703), zwanej dalej "ustawą" zwolnione są z obowiązku sprzedaży Narodowemu Bankowi Polskiemu, zwanemu dalej "NBP", z zagranicznych środków płatniczych pochodzących z odsprzedaży, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy,
2)
przypadki, w których banki, określone w art. 6 ust. 1 ustawy, zwane dalej "bankami", upoważnione są do zakupu zagranicznych środków płatniczych w NBP,
3)
tryb, w jakim odbywa się sprzedaż przez banki do NBP zagranicznych środków płatniczych pochodzących z odsprzedaży określonej w art. 6 ust. 1 ustawy oraz tryb dokonywania zakupu tych środków w NBP.
§  2.
1.
Banki zwolnione są z obowiązku sprzedaży NBP walut obcych pochodzących ze skupu, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, w przypadkach przeznaczenia ich na:
1)
sprzedaż osobom krajowym i zagranicznym na cel określone w art. 8 ustawy,
2)
wyrównanie własnych pozycji walutowych w granicach norm dopuszczalnego ryzyka walutowego, obowiązujących na podstawie innych przepisów,
3)
sprzedaż bankom, na cele określone w pkt 1 i 2.
2.
Zagraniczne środki płatnicze nie wykorzystane na cele, o których mowa w ust. 1, banki odsprzedają NBP.
§  3.
Banki upoważnione są do zakupu w NBP zagranicznych środków płatniczych w celu:
1)
wykonywania obowiązku, określonego w art. 8 ustawy,
2)
wyrównania własnych pozycji walutowych w granicach norm dopuszczalnego ryzyka walutowego, obowiązujących na podstawie innych przepisów.
§  4.
1.
Sprzedaż przez banki dewiz w NBP, w przypadkach określonych w § 2 ust. 2 następuje w drodze umowy, według kursu NBP ogłoszonego w systemie REUTERS i TELERATE, w chwili zawierania umowy, przy czym pozostałe warunki umowy ustalane są według zasad określonych w § 6, 7, 8 i 9 zarządzenia.
2.
Zakup przez banki dewiz w NBP, w przypadkach określonych w § 3 następuje w drodze umowy, według kursu NBP ogłoszonego w systemie REUTERS i TELERATE w chwili zawierania umowy, przy czym pozostałe warunki umowy ustalane są według zasad określonych w § 6, 7, 8 i 9 zarządzenia.
3.
Zakup i sprzedaż przez NBP walut obcych w postaci banknotów i monet dokonywana jest przy zachowaniu odrębnych przepisów regulujących zasilanie banków w znaki pieniężne.
§  5.
Sprzedaż i zakup dewiz dokonywana jest z Departamentem Operacji Zagranicznych Centrali NBP, w godzinach: od 9,30 do 14,00.
§  6.
Sprzedaż lub zakup dewiz może być dokonywana tylko jeden raz w danej walucie obcej w ciągu dnia operacyjnego. Wartość przedmiotu umowy nie może być niższa od 100.000 USD lub równowartości tej kwoty w innej walucie obcej.
§  7.
1.
Wykonanie umowy sprzedaży lub zakupu dewiz następuje w drodze obciążenia/uznania przez strony umowy rachunków bieżących (nostro), otwartych w walucie obcej, na kwotę waluty oraz w drodze obciążenia/uznania rachunków bieżących banków - stron umowy, prowadzonych przez NBP w walucie krajowej na kwotę waluty, zgodnie z zawartą umową.
2.
Terminem realizacji płatności dla dewiz i waluty krajowej jest drugi dzień roboczy od daty zawarcia umowy (data waluty spot).
§  8.
1.
Warunkiem wykonania płatności wynikających z zawartych umów sprzedaży lub zakupu dewiz jest uprzednie obustronne pisemne potwierdzenie ich zawarcia, nie później niż do godz. 12.00 dnia poprzedzającego datę waluty.
2.
Potwierdzenie powinno zawierać następujące dane:
1)
data zawarcia umowy,
2)
wysokość kwoty w walucie wymienialnej i w walucie krajowej,
3)
kurs waluty krajowej w stosunku do waluty wymienialnej,
4)
datę waluty,
5)
nazwę banku - korespondencja i numer rachunku prowadzonego w tym banku.
§  9.
1.
W wypadkach określonych w § 3 banki składają zlecenie płatnicze w jednostce organizacyjnej NBP prowadzącej rachunki bieżące banków, z tytułu zakupu dewiz w NBP, na kwotę waluty krajowej wynikającą z zawartej umowy zakupu. Zlecenie to składane jest w NBP nie później niż do godz. 9.00 w dniu realizacji umowy (data waluty spot).
2.
W wypadkach określonych w § 2 ust. 2 Departament Operacji Zagranicznych Centrali NBP uznaje rachunki bieżące banków, na kwotę waluty krajowej, wynikającą z zawartej umowy zakupu dewiz. Uznanie rachunków banków następuje w dniu realizacji umowy (data waluty spot).
§  10.
1.
Banki, z zastrzeżeniem ust. 3, zobowiązane są przesłać do Departamentu Operacji Zagranicznych Centrali NBP aktualne:
1)
wykazy banków - korespondentów wraz z numerami rachunków,
2)
numery rachunków bieżących w złotych prowadzone w jednostkach (komórkach) organizacyjnych NBP,
3)
listy zawierające imienne wykazy pracowników upoważnionych do zawierania transakcji oraz listy wzorów podpisów osób upoważnionych do podpisania potwierdzeń zawartych transakcji bezgotówkowych,
4)
numery telefonów, telefaksów, teleksów.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, powinny być podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3.
Przepis nie dotyczy banków, które do dnia wejścia w życie zarządzenia spełniły obowiązek, o którym mowa w ust. 1.
§  11.
1.
W przypadku niedotrzymania terminu płatności w walucie krajowej z tytułu realizacji umów sprzedaży lub zakupu dewiz, strona winna zwłoki zobowiązana jest do zapłacenia odsetek, obliczonych na zasadach określonych w ust. 2.
2.
Nie zapłacona w terminie kwota podlega oprocentowaniu do dnia uregulowania przez bank zobowiązani wobec drugiej strony, w wysokości iloczynu stopy oprocentowania kredytu redyskontowego, ustalonej w stosunku rocznym i współczynnika 2,0.
3.
NPB dokonuje obciążenia/uznania rachunku bieżącego, prowadzonego w walucie krajowej banku - strony umowy z NBP, w kwocie wynikającej z naliczenia odsetek, o których mowa w ust. 1 i 2.
4.
W przypadku niedotrzymania terminu płatności w walucie obcej z tytułu realizacji umów sprzedaży lub zakupu dewiz, strona winna zwłoki zobowiązana jest do zapłacenia odsetek w tej samej walucie, obliczonych na zasadach określonych w ust. 5.
5.
Nie zapłacona w terminie kwota podlega oprocentowaniu do dnia uregulowania przez bank zobowiązania wobec drugiej strony, w wysokości iloczynu stopy oprocentowania międzybankowych depozytów jednodniowych (overnight), obowiązującej w okresie, za który należą się odsetki i współczynnika 2,0.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 31 marca 1995 r.