Dział G - Kto może złożyć wniosek lub dokonać zgłoszenia? - Rozporządzenie 3385/94 w sprawie formy, treści oraz innych szczegółów wniosków i zgłoszeń przewidzianych w rozporządzeniu Rady nr 17

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1994.377.28

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1994 r.

Kto może złożyć wniosek lub dokonać zgłoszenia?

Każde przedsiębiorstwo, które jest stroną porozumienia, decyzji lub praktyki w rozumieniu art. 85 lub 86 Traktatu WE i art. 53 lub 54 Porozumienia EOG, może wnosić o udzielenie atestu negatywnego, w związku z art. 85 Traktatu WE i art. 53 Porozumienia EOG, lub dokonać zgłoszenia wnosząc o wyłączenie. Związek przedsiębiorstw może złożyć wniosek lub dokonać zgłoszenia odnośnie do podjętych decyzji lub praktyk dokonanych w ramach swojej działalności.

W związku z porozumieniami oraz praktykami uzgodnionymi między przedsiębiorstwami wszystkie strony składają zazwyczaj wspólny wniosek albo dokonują wspólnego zgłoszenia. Jakkolwiek Komisja zaleca usilnie taki sposób postępowania, ponieważ w takim wniosku lub zgłoszeniu przedstawia się jej stanowiska wszystkich przedsiębiorstw stron w porozumieniu, działanie to nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak jedna ze stron porozumienia złoży wniosek lub dokona zgłoszenia tylko we własnym imieniu, to powinna powiadomić o tym wszystkie pozostałe strony porozumienia, decyzji lub praktyki (art. 1 ust. 3 rozporządzenia). Może również doręczyć im kopie wypełnionego formularza lub zgłoszenia, w których w określonych przypadkach usunięto uprzednio poufne informacje i tajemnice handlowe (patrz poniżej część operacyjna pytanie 1.2).

W przypadku złożenia wspólnego wniosku lub wspólnego zgłoszenia powszechną praktyką stało się wyznaczanie wspólnego przedstawiciela, który przy składaniu wniosku lub zgłoszenia i w późniejszych kontaktach z Komisją działa w imieniu wszystkich stron (art. 1 ust. 4 rozporządzenia). Także i w tym przypadku nie jest to obowiązkowe. Każde spośród przedsiębiorstw, które składają wniosek lub dokonują zgłoszenia, może także samo podpisać wniosek lub zgłoszenie w ramach swoich indywidualnych uprawnień.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.