Dział B - Do jakiego urzędu należy złożyć wniosek lub dokonać zgłoszenia? - Rozporządzenie 3385/94 w sprawie formy, treści oraz innych szczegółów wniosków i zgłoszeń przewidzianych w rozporządzeniu Rady nr 17

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1994.377.28

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1994 r.

Do jakiego urzędu należy złożyć wniosek lub dokonać zgłoszenia?

Wnioski i zgłoszenia składane są do urzędu właściwego dla danej sprawy. Komisja jest właściwa do stosowania reguł konkurencji Traktatu WE. Jednakże kompetencje dotyczące stosowania reguł konkurencji Porozumienia EOG są podzielone.

Kompetencje Komisji i Urzędu Nadzoru EFTA w zakresie stosowania reguł konkurencji EOG wynikają z art. 56 Porozumienia EOG. Zgłoszenia i wnioski, odnoszące się do ograniczających konkurencję porozumień, decyzji lub praktyk uzgodnionych, które są w stanie wpłynąć na handel między Państwami Członkowskimi, powinny być kierowane do Komisji, o ile ich skutki dla handlu między Państwami Członkowskimi lub dla konkurencji wewnątrz Wspólnoty nie są znaczące w rozumieniu Obwieszczenia Komisji z 1986 r. w sprawie porozumień o mniejszym znaczeniu(5). Ponadto wszystkie ograniczające konkurencję porozumienia, decyzje lub praktyki uzgodnione, które wpływają na handel między Państwem Członkowskim a jednym lub kilkoma Państwami EFTA, powinny być zgłaszane Komisji, o ile uczestniczące przedsiębiorstwa ponad 67 % swojego całego obrotu w Europejskim Obszarze Gospodarczym uzyskują wewnątrz Wspólnoty(6). Jeżeli jednak te porozumienia, decyzje lub praktyki uzgodnione nie wpływają znacząco na handel między Państwami Członkowskimi lub dla konkurencji we Wspólnocie, wówczas zgłoszenie należy skierować do Urzędu Nadzoru EFTA. Wszystkie inne porozumienia, decyzje i praktyki uzgodnione, należące do zakresu stosowania art. 53 Porozumienia EOG, powinny być zgłaszane do Urzędu Nadzoru EFTA (patrz adres w załączniku III).

Wnioski o udzielenie atestu negatywnego dotyczące art. 54 Porozumienia EOG, powinny być wniesione do Komisji, jeżeli przedsiębiorstwo zajmuje pozycję dominującą jedynie we Wspólnocie, albo do Urzędu Nadzoru EFTA, jeżeli pozycję dominującą zajmuje jedynie na terytorium Państw EFTA lub na jego znacznej części. Jedynie w przypadku gdy przedsiębiorstwo zajmuje pozycję dominującą na obu obszarach należy stosować wskazane powyżej reguły odnoszące się do art. 53.

Komisja dokonuje oceny w oparciu o reguły konkurencji Traktatu WE. Jeżeli dany przypadek należy do zakresu stosowania Porozumienia EOG oraz Komisja jest za niego odpowiedzialna na mocy art. 56 powyższego Porozumienia, zastosuje równocześnie reguły zawarte w Porozumieniu EOG.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.