Art. 8a. - Dwudziestopięciomilowa strefa zarządzania połowami wokół Malty - Rozporządzenie 1626/94 ustanawiające środki techniczne dla zachowania zasobów połowowych na Morzu Śródziemnym

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1994.171.1

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.
Artykuł  8a 7

Dwudziestopięciomilowa strefa zarządzania połowami wokół Malty

1.
Dostęp statków Wspólnoty do wód i zasobów w strefie rozciągającej się do 25 mil morskich od linii granicznej wokół Archipelagu Maltańskiego (dalej zwanej "strefą zarządzania połowami") reguluje się w następujący sposób:

a) połów w obrębie strefy zarządzania połowami jest ograniczony do statków rybackich, których całkowita długość nie przekracza 12 metrów i które używają narzędzi innych niż narzędzia ciągnione;

b) całkowity połów tych statków wyrażony za pomocą ogólnej zdolności połowowej nie może przekraczać średniego poziomu odnotowanego w latach 2000-2001, który odpowiada 1.950 statkom o ogólnej mocy silnika i tonażu wynoszącym odpowiednio 83.000 kW i 4.035 GT.

2.
W drodze odstępstwa od lit. a) ust. 1 trawlery, których całkowita długość nie przekracza 24 metrów mają prawo do połowu ryb na niektórych obszarach w obrębie strefy zarządzania połowami zgodnie z załącznikiem V, część a), do niniejszego rozporządzenia pod następującymi warunkami:

a) całkowita zdolność połowowa trawlerów, którym wolno dokonywać połowu w strefie zarządzania połowami nie może przekraczać limitu 4.800 kW;

b) zdolność połowowa każdego trawlera, któremu wolno dokonywać połowu na głębokości mniejszej niż 200 metrów nie może przekraczać 185 kW; izobata głębokości 200 metrów jest oznaczona linią przerywaną, której punkty przelotowe są określone w części b) załącznika V do niniejszego rozporządzenia;

c) trawlery dokonujące połowu w strefie zarządzania połowami posiadają specjalne zezwolenia połowowe zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1627/94 z dnia 27 czerwca 1994 r. ustanawiającego ogólne przepisy dotyczące specjalnych zezwoleń połowowych(8) i są umieszczane w wykazie zawierającym ich nazwę, międzynarodowy numer rejestracyjny i charakterystykę statku, który to wykaz będzie przedstawiany Komisji corocznie przez zainteresowane Państwa Członkowskie;

d) limity zdolności połowowej określone w lit. a) i b) są okresowo poddawane ponownej ocenie w oparciu o doradztwo właściwych instytucji naukowych, w związku z ich wpływem na ochronę zasobów.

3.
Jeśli całkowita zdolność połowowa, o której mowa w lit. a) ust. 2 przekracza całkowitą zdolność połowową trawlerów o całkowitej długości równej lub mniejszej niż 24 metry i prowadzących połowy w strefie zarządzania połowami w okresie referencyjnym 2000-2001 (dalej zwana "referencyjną zdolnością połowową") Komisja, zgodnie z procedurą określoną w art. 10a, rozdziela nadwyżkę dostępnej zdolności połowowej między Państwa Członkowskie, uwzględniając interes Państw Członkowskich występujących o pozwolenie.

Referencyjna zdolność połowa odpowiada 3.600 kW.

4.
Specjalne zezwolenia połowowe na nadwyżkę zdolności połowowej, o której mowa w ust. 3 są wydawane tylko statkom znajdującym się w rejestrze statków Wspólnoty w dniu obowiązywania niniejszego artykułu.
5.
Jeśli całkowita zdolność połowowa trawlerów, które uzyskały pozwolenie na prowadzenie połowów w strefie zarządzania połowami zgodnie z ust. 2 lit. c) przekracza pułap określony w ust. 2 lit. a) ze względu na to, że pułap został obniżony wskutek korekty, o której mowa w ust. 2 lit. d), Komisja rozdziela zdolność połowową między Państwa Członkowskie w oparciu o następującą podstawę:

a) zdolność połowowa w kW odpowiadająca statkom prowadzącym połowy w strefie w latach 2000-2001 stanowi pierwsze kryterium;

b) zdolność połowowa w kW odpowiadająca statkom prowadzącym połowy w strefie w jakimkolwiek innym okresie stanowi drugie kryterium;

c) wszelka pozostała zdolność połowowa dla innych statków zostaje podzielona między Państwa Członkowskie, przy uwzględnieniu interesów Państw Członkowskich wnioskujących o pozwolenie.

6.
W drodze odstępstwa od lit. a) ust. 1 statki dokonujące połowu przy pomocy sieci typu okrężnica lub sznura haczykowatego pozostawianego na dnie oraz statki łowiące koryfenę zgodnie z art. 8b mogą dokonywać połowu w obrębie strefy zarządzania połowami. Otrzymują one specjalne zezwolenie połowowe zgodnie z art. 7 rozporządzenia WE nr 1627/94 i są umieszczane w wykazie zawierającym ich nazwę, międzynarodowy numer rejestracyjny i charakterystykę statków, który to wykaz ma być przekazany Komisji przez każde Państwo Członkowskie.

Konieczne jest kontrolowanie prowadzenia połowów w celu ochrony równowagi zasobów połowowych w strefie.

7.
Dysponent każdego trawlera, który otrzymał pozwolenie na połów w strefie zarządzania połowami zgodnie z ust. 2, który nie jest wyposażony w system VMS (system monitorowania statków), sygnalizuje władzom strefy i władzom państwa nabrzeżnego każde wpłynięcie do strefy zarządzania połowami i każde wypłynięcie z niej.
7 Art. 8a dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 813/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.150.32) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.