Rozdział 5 - PRZEZNACZENIE ZYSKÓW - Rozporządzenie 1435/2003 w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2003.207.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 sierpnia 2006 r.

ROZDZIAŁ  V

PRZEZNACZENIE ZYSKÓW

Ustawowa rezerwa

1. 
Bez uszczerbku dla bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa krajowego statut zawiera zasady przeznaczania nadwyżek rocznych.
2. 
W przypadku zaistnienia takiej nadwyżki, statut musi przewidywać utworzenie ustawowej rezerwy, powstałej poprzez uszczuplenie nadwyżki, przed jej jakiejkolwiek innym przeznaczeniem. Jak długo wysokość ustawowej rezerwy nie osiąga wysokości wpłaconego kapitału, określonego w art. 3 ust. 2, musi na nią być przekazywane co najmniej 15 % nadwyżki rocznej każdorazowo pomniejszonej o straty przeniesione z roku poprzedniego.
3. 
Członkom występującym z SCE nie przysługują żadne roszczenia w stosunku do kwot przeznaczanych na ustawową rezerwę.

Rekompensata

Statut może przewidywać, że członkom przysługuje rekompensata odpowiednio do zakresu czynności dokonywanych z nimi przez SCE lub odpowiednio do zakresu wykonywanej przez nich pracy.

Przeznaczenie wolnej nadwyżki

1. 
Wolną nadwyżkę stanowi reszta nadwyżki rocznej pozostała po przekazaniu jej odpowiedniej części na ustawową rezerwę oraz po pomniejszeniu jej o sumy należnych rekompensat powiększona o ewentualne nadwyżki przeniesione z lat poprzednich i rozwiązywane rezerwy lub pomniejszona o ewentualne straty przeniesione z lat poprzednich.
2. 
Walne zgromadzenie zwołane w celu podjęcia uchwały w sprawie przeznaczenia wolnej nadwyżki może zadecydować o jej przeznaczeniu, według porządku obrad i w zakresie przewidzianym w statucie, a w szczególności:
przenieść ją na okres następny,
przeznaczyć ją na ustawowe lub statutowe rezerwy,
przeznaczyć ją na oprocentowanie udziału kapitałowego i innych udostępnionych środków, przy czym wypłata może nastąpić w postaci gotówki lub udziałów.
3. 
Statut może również wykluczać jakikolwiek podział wolnej nadwyżki.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.