Art. 61. - Podejmowanie uchwał - Rozporządzenie 1435/2003 w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2003.207.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 sierpnia 2006 r.
Artykuł  61

Podejmowanie uchwał

1. 
Walne zgromadzenie może podejmować uchwały w kwestiach wynikających z porządku obrad. Walne zgromadzenie może również obradować i podejmować uchwały dotyczące wprowadzenia do porządku obrad zgromadzenia kwestii zaproponowanych przez mniejszość członków, zgodnie z art. 57.
2. 
Walne zgromadzenie podejmuje uchwały większością ważnych głosów oddanych przez członków obecnych lub reprezentowanych.
3. 
Statut określa wymogi dotyczące kworum i większości, które są stosowane podczas zwyczajnych walnych zgromadzeń.

Jeżeli statut SCE przewiduje możliwość przyjmowania członków inwestorów (niebędących użytkownikami) lub przyznania głosów, których ilość zależy od wielkości wkładu kapitałowego w SCE prowadzącej działalność finansową lub ubezpieczeniową, to musi on również określać szczególne wymogi dotyczące kworum, odnoszące się do członków innych niż członkowie-inwestorzy (niebędący użytkownikami) lub członków, którzy posiadają prawo głosu przyznane niezależnie od wielkości wkładu kapitałowego w SCE prowadzącej działalność finansową lub ubezpieczeniową. Państwa Członkowskie mogą określać minimalną treść tych szczególnych przepisów, w odniesieniu do SCE, które mają swoją statutową siedzibę na jego terytorium.

4. 
Wymóg dotyczący kworum w przypadku walnego zgromadzenia, na którym ma zostać uchwalona zmiana statutu, jest tylko wtedy spełniony, jeśli członkowie obecni lub reprezentowani na pierwszym posiedzeniu stanowią co najmniej połowę wszystkich członków, którzy znajdują się na liście członków, w dniu zwołania walnego zgromadzenia. W przypadku zwołania drugiego posiedzenia, mającego ten sam porządek obrad, kworum nie jest wymagane.

W przypadkach przewidzianych w akapicie pierwszym walne zgromadzenie podejmuje uchwały większością co najmniej dwóch trzecich ważnych głosów, chyba że prawo właściwe dla spółdzielni w Państwie Członkowskim, w którym znajduje się statutowa siedziba SCE, wymaga wyższej większości.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.