Art. 59. - Prawo głosu - Rozporządzenie 1435/2003 w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2003.207.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 sierpnia 2006 r.
Artykuł  59

Prawo głosu

1. 
Każdy członek SCE posiada jeden głos niezależnie od liczby posiadanych udziałów.
2. 
Statut może przewidywać przyznanie członkowi określonej liczby głosów, uzależnionej od jego zaangażowania w działalność spółdzielni, innego niż udział kapitałowy, jeżeli zezwala na to prawo Państwa Członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SCE. Liczba przyznanych członkowi dodatkowych głosów nie może przekroczyć, w zależności od tego, która z wymienionych wielkości jest mniejsza, pięciu głosów lub 30 % wszystkich głosów.

W przypadku SCE prowadzącej działalność finansową lub ubezpieczeniową, statut może przewidywać, że przyznanie dodatkowych głosów jest uzależnione od zaangażowania członka w działalność spółdzielni, również w postaci udziału kapitałowego, jeżeli prawo Państwa Członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SCE, na to zezwala. Liczba przyznanych członkowi dodatkowych głosów nie może przekroczyć, w zależności od tego, która z wymienionych wielkości jest mniejsza, pięciu głosów lub 20 % wszystkich głosów.

W przypadku SCE, których członkami są w większości spółdzielnie, statut może przewidywać, że liczba przyznanych dodatkowych głosów uzależniona jest od zaangażowania członków w działalność spółdzielni, również w postaci udziału kapitałowego w SCE, i/lub od liczby członków spółdzielni członkowskich, jeżeli prawo Państwa Członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SCE na to zezwala.

3. 
W odniesieniu do prawa głosu, które statut może przyznać członkom niebędącym użytkownikami (inwestorom), SCE podlega prawu Państwa Członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę statutową. Jednakże w żadnym wypadku członkowie niebędący użytkownikami (inwestorzy) nie mogą posiadać łącznie więcej niż 25 % wszystkich głosów.
4. 
Statut SCE może przewidywać prawo udziału przedstawicieli pracowników w walnych zgromadzeniach lub w zgromadzeniach sektorowych i zgromadzeniach sekcji, jeśli w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia prawo Państwa Członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SCE na to zezwala., pod warunkiem że przedstawiciele pracowników nie reprezentują na takim zebraniu więcej niż 15 % ogólnej liczby głosów. Prawo to wygasa w przypadku przeniesienia statutowej siedziby SCE do Państwa Członkowskiego, którego prawo nie przewiduje tego rodzaju udziału.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.