Art. 42. - Funkcje organu administrującego oraz powoływanie jego członków - Rozporządzenie 1435/2003 w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2003.207.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 sierpnia 2006 r.
Artykuł  42

Funkcje organu administrującego oraz powoływanie jego członków

1. 
Organ administrujący prowadzi sprawy SCE oraz reprezentuje ją w stosunkach z osobami trzecimi oraz przed sądami. Państwo Członkowskie może postanowić, że dyrektor wykonawczy prowadzi sprawy bieżące związane z zarządzaniem, na tych samych zasadach, jakie są przewidziane w przypadku spółdzielni mających statutową siedzibę na terytorium tego Państwa Członkowskiego.
2. 
Liczba członków organu administrującego lub zasady jej wyznaczania określa statut SCE. Jednakże Państwa Członkowskie mogą ustalić minimalną oraz, gdzie jest to niezbędne, maksymalną liczbę członków. Wśród członków organu administrującego, nie więcej niż jedna czwarta miejsc może być zajmowana przez członków niebędących użytkownikami.

Jednakże organ administrujący musi składać się z przynajmniej trzech członków, w przypadku gdy przewidziane jest uczestnictwo pracowników zgodnie z dyrektywą 2003/72/WE.

3. 
Członkowie organu administrującego, oraz, jeżeli statut tak stanowi, również ich zastępcy, są powoływani przez walne zgromadzenie. Członkowie pierwszego organu administrującego mogą być powołani przez statut. Nie narusza to ewentualnego porozumienia dotyczącego zaangażowania pracowników, zawartego zgodnie z dyrektywą 2003/72/WE.
4. 
Jeżeli prawo Państwa Członkowskiego nie zawiera żadnych przepisów dotyczących systemu monistycznego w odniesieniu do spółdzielni, mających statutową siedzibę na jego terytorium, państwo to może wydać odpowiednie przepisy w odniesieniu do SCE.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.