Art. 4. - Kapitał SCE - Rozporządzenie 1435/2003 w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2003.207.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 sierpnia 2006 r.
Artykuł  4

Kapitał SCE

1. 
Kapitał subskrybowany SCE jest podzielony na udziały, wyrażone w walucie krajowej. Udziały SCE, której siedziba statutowa znajduje się poza obszarem euro mogą być również wyrażone w euro. Dozwolona jest emisja więcej niż jednego rodzaju udziałów.

Statut może przewidywać, że różne rodzaje udziałów przyznają różne uprawnienia w odniesieniu do podziału nadwyżki finansowej. Udziały przyznające takie same uprawnienia tworzą jedną kategorię.

2. 
Kapitał może być tworzony wyłącznie z aktywów posiadających wartość ekonomiczną. Udziały nie mogą być wydawane w zamian za zobowiązanie się członków do wykonania pracy lub świadczenia usług.
3. 
Udziały są imienne. Ich wartość nominalna jest równa w ramach udziałów tej samej kategorii. Wartość nominalną udziału określa statut. Udziały nie mogą być wydawane po cenie niższej niż ich wartość nominalna.
4. 
Udziały obejmowane w zamian za wkłady pieniężne są pokrywane w dniu subskrypcji, w wysokości nie mniejszej niż 25 % ich wartości nominalnej. Pozostała część pokrywana jest w okresie maksymalnie pięciu lat, o ile statut nie przewiduje krótszego okresu.
5. 
Udziały obejmowane w zamian za wkłady niepieniężne są w pełni pokrywane w chwili subskrypcji.
6. 
W kwestii wyznaczania biegłych oraz oceny wkładów niepieniężnych stosuje się odpowiednio do SCE przepisy właściwe dla spółek akcyjnych tego Państwa Członkowskiego, w którym znajduje się siedziba statutowa SCE.
7. 
Statut określa minimalną liczbę udziałów, jaka musi zostać objęta, w celu uzyskania członkostwa. Jeżeli statut przewiduje, że większość głosów na walnym zgromadzeniu posiadają członkowie będący osobami fizycznymi i jeżeli określa wymóg subskrypcji udziałów dla członków pragnących uczestniczyć w działalności SCE, wówczas nie może on uzależniać nabycia członkostwa od objęcia więcej niż jednego udziału.
8. 
W uchwale walnego zgromadzenia, zwoływanego na zakończenie roku obrotowego określana jest wysokość kapitału na zakończenie danego roku obrotowego uwzględniająca różnicę w wysokości kapitału w stosunku do poprzedniego roku obrotowego.

Na wniosek organu administrującego lub zarządzającego kapitał subskrybowany może zostać podwyższony poprzez kapitalizację całości lub części rezerw dostępnych do podziału, w drodze uchwały walnego zgromadzenia, podjętej zgodnie z wymogami odnośnie do kworum i większości potrzebnymi do zmiany statutu. Nowe udziały przysługują członkom proporcjonalnie do wielkości ich udziałów w dotychczasowym kapitale.

9. 
Wartość nominalna udziału może zostać podwyższona przez konsolidację wyemitowanych udziałów. W przypadku gdy takie podwyższenie powoduje, zgodnie z postanowieniami statutu, konieczność dokonania dodatkowych wpłat przez członków, uchwałę w tej sprawie podejmuje walne zgromadzenie, przy zachowaniu wymogów odnośnie do kworum i większości potrzebnych do zmiany statutu.
10. 
Wartość nominalna udziału może być obniżona przez podział wydanych udziałów.
11. 
Zgodnie z warunkami przewidzianymi w statucie oraz za zgodą walnego zgromadzenia lub organu zarządzającego bądź organu administrującego, udziały mogą być odstępowane lub zbywane członkowi bądź każdej innej osobie nabywającej członkostwo.
12. 
SCE nie może obejmować własnych udziałów bądź też nabywać ich lub przyjmować ich jako zabezpieczenie ani bezpośrednio, ani też za pośrednictwem osoby działającej we własnym imieniu, lecz na rzecz SCE.

Udziały SCE mogą jednakże zostać przyjęte jako zabezpieczenie w typowych transakcjach zawieranych z instytucjami kredytowymi SCE.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.