Sekcja 1 - System dualistyczny - Rozporządzenie 1435/2003 w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2003.207.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 sierpnia 2006 r.

Sekcja  1

System dualistyczny

Funkcje organu zarządzającego oraz powoływanie jego członków

1. 
Organ zarządzający prowadzi sprawy SCE na własną odpowiedzialność oraz reprezentuje ją w stosunkach z osobami trzecimi oraz przed sądami. Państwo Członkowskie może postanowić, że dyrektor wykonawczy prowadzi sprawy bieżące związane z zarządzaniem na własną odpowiedzialność, na tych samych zasadach, jakie są przewidziane w przypadku spółdzielni mających statutową siedzibę na terytorium tego Państwa Członkowskiego.
2. 
Członek lub członkowie organu zarządzającego są powoływani i odwoływani przez organ nadzorczy.

Jednakże Państwo Członkowskie może wymagać lub zezwolić na określenie w statucie, aby członek lub członkowie organu zarządzającego byli powoływani i odwoływani przez walne zgromadzenie na tych samych warunkach, które przewidziane są w spółdzielniach mających statutową siedzibę na terytorium tego Państwa Członkowskiego.

3. 
Nie można być jednocześnie członkiem organu zarządzającego i nadzorczego tej samej SCE. Jednakże organ nadzorczy może wyznaczyć jednego ze swych członków do wykonywania obowiązków członka organu zarządzającego, jeżeli funkcja ta jest nieobsadzona. W tym okresie funkcje tej osoby jako członka organu nadzorczego ulegają zawieszeniu. Państwo Członkowskie może przewidzieć ograniczenie czasowe.
4. 
Liczbę członków organu zarządzającego lub zasady jej wyznaczania określa statut SCE. Jednakże Państwa Członkowskie mogą określić liczbę maksymalną lub minimalną.
5. 
Jeżeli prawo danego Państwa Członkowskiego nie zawiera żadnych przepisów dotyczących systemu dualistycznego w odniesieniu do spółdzielni, mającej statutową siedzibę na terytorium tego Państwa Członkowskiego, państwo to może wydać odpowiednie przepisy w odniesieniu do SCE.

Przewodniczenie w organie zarządzającym oraz zwoływanie posiedzeń

1. 
Organ zarządzający wybiera przewodniczącego spośród swoich członków, zgodnie ze statutem.
2. 
Przewodniczący zwołuje posiedzenie organu zarządzającego, na zasadach przewidzianych w statucie, z własnej inicjatywy lub na wniosek któregokolwiek z członków. Wniosek taki musi podawać powody zwołania posiedzenia. Jeżeli nie uwzględniono wniosku w terminie 15 dni, posiedzenie organu zarządzającego może być zwołane przez członka, względnie członków, którzy złożyli wniosek.

Funkcje organu nadzorczego oraz powoływanie jego członków

1. 
Organ nadzorczy sprawuje nadzór nad prowadzeniem spraw przez organ zarządzający. Organ ten nie jest uprawniony do samodzielnego prowadzenia spraw SCE. Organ nadzoru nie jest uprawniony do reprezentowania SCE w stosunkach z osobami trzecimi. Reprezentuje on jednak SCE w stosunkach z organem zarządzającym lub członkami tego organu, w postępowaniach sądowych lub przy zawieraniu umów.
2. 
Członkowie organu nadzorczego są powoływani i odwoływani przez walne zgromadzenie. Jednakże członkowie pierwszego organu nadzorczego mogą być powołani przez statut. Nie narusza to ewentualnego porozumienia dotyczącego zaangażowania pracowników, zwartego zgodnie z dyrektywą 2003/72/WE.
3. 
Członkowie niebędący użytkownikami mogą obsadzić nie więcej niż jedną czwartą ogólnej liczby stanowisk w organie nadzorczym.
4. 
Liczba członków organu nadzorczego lub zasady jej wyznaczania określa statut SCE. Jednakże Państwa Członkowskie mogą określić liczbę członków lub skład organu nadzorczego bądź minimalną i/lub maksymalną liczbę członków organu nadzorczego SCE, mającej swoją statutową siedzibę terytorium danego Państwa Członkowskiego.

Prawo do informacji

1. 
Organ zarządzający informuje organ nadzorczy przynajmniej raz na trzy miesiące o stanie spraw SCE i jej przewidywanym rozwoju, uwzględniając przy tym informacje odnoszące się do przedsiębiorstw kontrolowanych przez SCE, które mogą mieć istotny wpływ na sytuację SCE.
2. 
Poza okresowymi informacjami, określonymi w ust. 1, organ zarządzający niezwłocznie przekazuje organowi nadzorczemu informacje na temat zdarzeń mogących mieć istotny wpływ na sytuację SCE.
3. 
Organ nadzorczy może żądać od organu zarządzającego udzielenia wszelkiego rodzaju informacji, jakie mogą być niezbędne do sprawowania nadzoru zgodnie z art. 39 ust. 1. Państwo Członkowskie może ustalić, że każdy członek organu nadzorczego ma prawo skorzystać z takiego uprawnienia.
4. 
Organ nadzorczy może podjąć lub zlecić przeprowadzenie kontroli niezbędnej do wykonywania jego obowiązków.
5. 
Każdy z członków organu nadzorczego ma prawo zapoznać się ze wszystkimi informacjami przekazywanymi temu organowi.

Przewodniczenie w organie nadzorczym oraz zwoływanie posiedzeń

1. 
Organ nadzorczy wybiera przewodniczącego spośród swych członków. Jeżeli połowa członków organu nadzorczego została powołana przez pracowników, tylko członek powołany przez walne zgromadzenie może być wybrany na przewodniczącego.
2. 
Przewodniczący zwołuje posiedzenia organu nadzorczego na zasadach przewidzianych w statucie, z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej jednej trzeciej członków organu nadzorczego, lub na wniosek organu zarządzającego. Wniosek taki musi podawać powody zwołania posiedzenia. Jeżeli nie uwzględniono wniosku w terminie 15 dni, posiedzenie organu nadzorczego może być zwołane przez osoby, które złożyły wniosek.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.