Sekcja 3 - Przekształcenie istniejącej spółdzielni w SCE - Rozporządzenie 1435/2003 w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2003.207.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 sierpnia 2006 r.

Sekcja  3

Przekształcenie istniejącej spółdzielni w SCE

Procedury właściwe dla utworzenia przez przekształcenie

1. 
Bez uszczerbku dla przepisów art. 11 przekształcenie spółdzielni w SCE nie skutkuje rozwiązaniem spółdzielni ani utworzeniem nowej osoby prawnej.
2. 
Siedziba statutowa nie może w związku z przekształceniem zostać przeniesiona do innego Państwa Członkowskiego na podstawie art. 7.
3. 
Organ administrujący lub zarządzający przekształcanej spółdzielni sporządza plan przekształcenia oraz sprawozdanie, wyjaśniające i uzasadniające aspekty prawne i ekonomiczne przekształcenia, jak również jego skutki dla zatrudnienia, oraz wskazujące na konsekwencje przyjęcia formy SCE dla członków i pracowników.
4. 
Plan przekształcenia podlega ogłoszeniu według procedury określonej przez prawo każdego z Państw Członkowskich przynajmniej na miesiąc przed walnym zgromadzeniem, zwołanym w celu podjęcia uchwały o przekształceniu spółdzielni.
5. 
Przed walnym zgromadzeniem, określonym w ust. 6, niezależny biegły lub biegli, wyznaczeni lub dopuszczeni, zgodnie z przepisami prawa krajowego, przez sąd lub organ administracyjny Państwa Członkowskiego, któremu podlega przekształcana spółdzielnia, zaświadczają odpowiednio, zgodność z przepisami art. 22 ust. 1 lit. b).
6. 
Walne zgromadzenie przekształcanej spółdzielni zatwierdza plan przekształcenia wraz ze statutem SCE.
7. 
Państwa Członkowskie mogą uzależnić przekształcenie od zatwierdzenia go jednomyślnie lub w głosowaniu kwalifikowaną większością przez organ kontrolny spółdzielni, w którym przewidziane jest uczestnictwo pracowników.
8. 
Istniejące w dniu rejestracji prawa i obowiązki przekształcanej spółdzielni, dotyczące indywidualnych i ogólnych warunków zatrudnienia, wynikających z prawa krajowego, praktyk i indywidualnych umów o pracę lub stosunków pracy, przechodzą w momencie zarejestrowania na SCE.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.