Art. 10. - Zatwierdzanie projektów - Rozporządzenie 1164/94 ustanawiające Fundusz Spójności

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1994.130.1

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.
Artykuł  10

Zatwierdzanie projektów

1.
Projekty, które mają być finansowane z Funduszu, są przyjmowane przez Komisję w porozumieniu z Państwem Członkowskim będącym beneficjentem pomocy.
2.
Utrzymywana jest odpowiednia równowaga między projektami w dziedzinie ochrony środowiska i projektami dotyczącymi infrastruktury transportowej. Równowaga ta uwzględnia postanowienia art. 130s ust. 5 Traktatu.
3. 15
Wnioski o udzielenie pomocy dla projektów, na mocy art. 3 ust. 1, składane są przez Państwo Członkowskie będące beneficjentem. Projekty, w tym grupy projektów pokrewnych, mają wystarczającą skalę, aby w znaczący sposób wpływać na ochronę środowiska lub na poprawę transeuropejskich sieci infrastruktury transportowej. W żadnym przypadku cały koszt projektów lub grupy projektów nie może być w zasadzie mniejszy niż 10 mln euro. Projekty lub grupy projektów, których koszt jest mniejszy od podanej wielkości, mogą być zatwierdzone w należycie uzasadnionych przypadkach.
4. 16
Wnioski zawierają następujące informacje: podmiot odpowiedzialny za wykonanie, charakter inwestycji i jej opis, koszt oraz lokalizacja, włącznie, w stosownych przypadkach, ze wskazaniem projektów stanowiących wspólny interes i umiejscowionych na tej samej osi transportowej, kalendarz wykonywania prac, analiza korzyści i kosztów, włącznie z bezpośrednim i pośrednim wpływem na zatrudnienie, dane umożliwiające oszacowanie wpływu na środowisko, dane dotyczące zamówień publicznych, plan finansowania, zawierający, tam, gdzie to możliwe, informacje dotyczące ekonomicznej żywotności projektu, oraz całość środków finansowych, o które Państwo Członkowskie wnioskowało z Funduszu i z każdego innego źródła finansowego Wspólnoty.

Zawierają one również wszystkie istotne informacje dostarczające wymaganego dowodu na to, że projekty są zgodne z niniejszym rozporządzeniem i spełniają kryteria określone w ust. 5, w szczególności, że istnieją średnioterminowe gospodarcze i społeczne korzyści proporcjonalne do wykorzystanych źródeł.

5. 17
W celu zagwarantowania wysokiej jakości projektów stosuje się następujące kryteria:

– średnioterminowe korzyści gospodarcze i społeczne tych projektów, które powinny być proporcjonalne do zaangażowanych zasobów; ocena powinna być sporządzona w świetle analizy kosztów i korzyści,

– priorytety ustalone przez Państwo Członkowskie będące beneficjentem,

– wkład, jaki może wnieść projekt we wprowadzenie polityk Wspólnoty w zakresie środowiska naturalnego łącznie z zasadą zanieczyszczający płaci i sieci transeuropejskich,

– zgodność projektów z politykami Wspólnoty oraz ich zgodność z innymi wspólnotowymi środkami strukturalnymi,

– ustanowienie właściwej równowagi między ochroną środowiska a infrastrukturą transportową.

6.
Z zastrzeżeniem art. 6 oraz dostępności przydziału środków na zobowiązania, Komisja decyduje o przyznaniu pomocy z Funduszu pod warunkiem wypełnienia przepisów niniejszego artykułu co do zasady w terminie trzech miesięcy od otrzymania wniosku. Decyzje Komisji zatwierdzające projekty, etapy projektów lub grupy projektów podobnych określają wielkość wsparcia finansowego i ustalają plan finansowy razem ze wszystkimi przepisami i warunkami koniecznymi dla realizacji tych projektów.
7.
Kluczowe decyzje Komisji są publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
15 Art. 10 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia nr 1264/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.161.57) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.
16 Art. 10 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia nr 1264/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.161.57) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.
17 Art. 10 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. c) rozporządzenia nr 1264/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.161.57) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.