Art. 10. - Ochrona interesów finansowych Unii przed nieprawidłowościami - Kanada-Unia Europejska. Umowa w sprawie uczestnictwa Kanady w programach lub działaniach Unii. Montreal.2024.07.03.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2024.2007

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 lipca 2024 r.
ARTYKUŁ  10

Ochrona interesów finansowych Unii przed nieprawidłowościami

1. 
Komisja Europejska i Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) mogą prowadzić dochodzenia administracyjne, w tym kontrole na miejscu i inspekcje, na terytorium Kanady w odniesieniu do kanadyjskiego podmiotu będącego stroną odpowiedniej umowy o finansowaniu lub kanadyjskiego podmiotu trzeciego wykonującego umowę o finansowaniu na podstawie umowy, zgodnie z odpowiednią umową o finansowaniu i inną mającą zastosowanie umową i w zakresie przewidzianym w tych umowach. Dochodzenia te prowadzi się zgodnie z zasadami i warunkami określonymi w mających zastosowanie aktach prawnych jednej lub większej liczby instytucji Unii. Wykonując swoje obowiązki na terytorium Kanady, Komisja Europejska i OLAF działają w sposób zgodny z prawem kanadyjskim.
2. 
Wyznaczony kanadyjski punkt kontaktowy informuje w stosownych przypadkach, w rozsądnym terminie, Komisję Europejską lub OLAF o wszelkich stwierdzonych przez niego przypadkach nieprawidłowości, nadużyć finansowych lub innych nielegalnych działaniach naruszających interesy finansowe Unii lub o wszelkich podejrzeniach dotyczących takich nieprawidłowości, nadużyć lub nielegalnych działań, dotyczących umowy o finansowaniu lub umowy, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu.
3. 
Podczas prowadzenia dochodzenia administracyjnego, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, kontrole na miejscu i inspekcje można przeprowadzać w pomieszczeniach podmiotu kanadyjskiego, o którym mowa w tym ustępie, jak również w pomieszczeniach każdego innego podmiotu kanadyjskiego, który wyrazi na to zgodę.
4. 
Kontrole na miejscu i inspekcje są przygotowywane i prowadzane przez Komisję Europejską lub OLAF w ścisłej współpracy z wyznaczonym kanadyjskim punktem kontaktowym. Wyznaczony punkt kontaktowy otrzymuje odpowiednio wcześniej informację dotyczącą przedmiotu, celu i podstawy prawnej kontroli oraz inspekcji. Urzędnicy wyznaczeni przez kanadyjski punkt kontaktowy mogą uczestniczyć w kontrolach na miejscu i inspekcjach.
5. 
Na wniosek wyznaczonego kanadyjskiego punktu kontaktowego kontrole na miejscu i inspekcje mogą być przeprowadzane wspólnie z Komisją Europejską lub OLAF-em.
6. 
Podczas prowadzenia dochodzenia administracyjnego, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, urzędnicy Unii mają dostęp do wszystkich informacji i dokumentów, w tym danych komputerowych, dotyczących przedmiotowych operacji, które są niezbędne w celu właściwego przeprowadzenia kontroli na miejscu i inspekcji. Mogą w szczególności kopiować stosowne dokumenty.
7. 
W przypadku gdy podmiot kanadyjski, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, sprzeciwia się kontroli na miejscu lub inspekcji, wyznaczony kanadyjski punkt kontaktowy, działając zgodnie z prawem kanadyjskim, dostarcza informacje lub dokumentację, stosownie do przypadku, aby pomóc Komisji Europejskiej lub OLAF-owi w wypełnianiu ich obowiązków związanych z przeprowadzaniem kontroli na miejscu lub inspekcji. W tym kontekście wyznaczony kanadyjski punkt kontaktowy może również, w stosownych przypadkach, ułatwiać informowanie właściwych organów kanadyjskich o fakcie lub podejrzeniu popełnienia przestępstwa w Kanadzie, o których dowiedziały się Komisja Europejska lub OLAF, podczas przeprowadzania kontroli na miejscu lub inspekcji, w celu zabezpieczenia dowodów na potrzeby dochodzenia w sprawie przestępstwa w Kanadzie.
8. 
Komisja Europejska lub OLAF informują wyznaczony kanadyjski punkt kontaktowy o wynikach takich kontroli i inspekcji. W szczególności Komisja Europejska lub OLAF zgłaszają jak najszybciej punktowi kontaktowemu wszelkie stwierdzone przez siebie w trakcie kontroli na miejscu lub inspekcji przypadki nieprawidłowości lub podejrzenia dotyczące takich nieprawidłowości.
9. 
Bez uszczerbku dla stosowania prawa karnego Kanady, Komisja Europejska może nakładać środki i kary administracyjne na podmioty kanadyjskie, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, zgodnie z prawodawstwem Unii.
10. 
W celu prawidłowego wykonania postanowień niniejszego artykułu Komisja Europejska lub OLAF i wyznaczony punkt kontaktowy regularnie wymieniają się informacjami oraz, na wniosek jednej ze Stron, konsultują się wzajemnie.
11. 
W celu ułatwienia skutecznej współpracy i wymiany informacji z OLAF-em Kanada wyznacza punkt kontaktowy.
12. 
Wymiana informacji między Komisją Europejską lub OLAF-em a wyznaczonym punktem kontaktowym odbywa się z należytym uwzględnieniem wymogów dotyczących poufności. Dane osobowe zawarte w wymienianych informacjach muszą być chronione zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami.