Rozdział 3 - Koszt obsługi ogólnych kosztów administracyjnych - Decyzja wykonawcza 2024/1974 ustanawiająca ramy alokacji kosztów związanych z operacjami zaciągania pożyczek i zarządzania długiem w ramach zróżnicowanej strategii finansowania

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2024.1974

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 lipca 2024 r.

ROZDZIAŁ  3

Koszt obsługi ogólnych kosztów administracyjnych

Koszt obsługi ogólnych kosztów administracyjnych

Koszt obsługi ogólnych kosztów administracyjnych obejmuje stałe koszty administracyjne dla beneficjentów. Obejmuje on koszty utworzenia w odniesieniu do pożyczek w ramach RRF, w granicach określonych w art. 14 i art. 21 ust. 5. Koszt obsługi ogólnych kosztów administracyjnych oblicza się zgodnie z pkt 3 załącznika.

Stałe koszty administracyjne

1. 
Stałe koszty administracyjne obejmują wszelkie koszty poniesione przez Komisję w związku z wykonywaniem operacji zaciągania pożyczek i zarządzania długiem; składają się na nie następujące rodzaje kosztów: opłaty prawne, takie jak opłaty za doradztwo prawne i opinie prawne, opłaty za zarządzanie długiem i płynnością, koszty związane z prowadzeniem rachunku i zarządzaniem płatnościami, koszty audytu zewnętrznego, opłaty za utrzymanie platformy aukcyjnej, opłaty agencji ratingowej, opłaty za notowanie na giełdzie, podatki, opłaty za rejestrację, publikację i dokonywanie rozliczeń, opłaty za technologie informacyjne, wydatki związane z badaniami rynku oraz wynagrodzenia za konsultacje i inne wydatki na relacje z inwestorami i narzędzia do zarządzania inwestorami, oraz wynagrodzenie agentów kontraktowych i koszty szkoleń związane z wdrażaniem zróżnicowanej strategii finansowania.
2. 
W zakresie, w jakim koszty te są typowe dla operacji zaciągania pożyczek realizowanych w ramach innych programów pomocy finansowej, koszty uwzględniane w obliczeniu oblicza się na podstawie proporcjonalnego udziału przypisywanego do operacji zaciągania pożyczek i operacji zarządzania długiem przypisanych do programu CAM w danym roku kalendarzowym.
3. 
Stałe koszty administracyjne oblicza się dla każdej wypłaty otrzymanej na podstawie każdej umowy pożyczki proporcjonalnie do udziału wypłaty w łącznej kwocie pozostałych do spłaty wypłat dokonanych w ramach różnych programów CAM na koniec roku kalendarzowego.

Koszty utworzenia w odniesieniu do pożyczek w ramach RRF

1. 
Koszty utworzenia w odniesieniu do pożyczek w ramach RRF obejmują wszelkie koszty poniesione przez Komisję w związku z budowaniem zdolności do prowadzenia operacji zaciągania pożyczek, zarządzania długiem i zarządzania płatnościami w ramach NGEU. Obejmują one koszty związane z założeniem rachunków na potrzeby NGUE, utworzeniem platformy aukcyjnej, narzędziem do zarządzania inwestorami, inne koszty dotyczące technologii informacyjnych oraz koszty badań rynku i wynagrodzenia za konsultacje.
2. 
Państwa członkowskie, które podpisują umowy pożyczki w ramach RRF, ponoszą 48 % całkowitych kosztów utworzenia.
3. 
W latach 2021, 2022 i 2023 państwa członkowskie pokrywają koszty utworzenia, o których mowa w ust. 1, proporcjonalnie według stosunku kwoty pożyczki na podstawie podpisanej umowy pożyczki w ramach RRF do łącznej kwoty pożyczek na podstawie wszystkich podpisanych umów pożyczki w ramach RRF, jak określono w pkt 3.2. ppkt (i) i (ii) załącznika.
4. 
Do 30 czerwca 2024 r. wszelkie koszty utworzenia nieprzypisane do państw członkowskich, które podpisały umowy pożyczki w ramach RRF, przypisuje się proporcjonalnie według stosunku kwoty pożyczek zaciągniętych na podstawie każdej umowy pożyczki w ramach RRF do łącznych kwot pożyczek na podstawie wszystkich podpisanych umów pożyczki w ramach RRF do 31 grudnia 2023 r., jak określono w pkt 3.2. ppkt (iii) załącznika.
5. 
Żadne dodatkowe koszty utworzenia w odniesieniu do operacji zaciągania pożyczek nie występują po zakończeniu 2023 r. ani nie są alokowane do programów CAM, chyba że są one objęte zakresem art. 5 ust. 1 decyzji (UE, Euratom) 2020/2053.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.