Rozdział 3 - Zwolnienia od pracy w celach sportowych i turystycznych. - Zwolnienia od pracy w uspołecznionych zakładach pracy.

Monitor Polski

M.P.1973.17.103

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1973 r.

Rozdział  3

Zwolnienia od pracy w celach sportowych i turystycznych.

§  11.
Zakład pracy może zwolnić od pracy pracownika będącego zawodnikiem sportowym lub działaczem kultury fizycznej albo turystyki w celu wzięcia udziału w zawodach i imprezach sportowych i turystycznych lub w celu organizowania tych zawodów i imprez.
§  12.
1.
Uprawnienie do występowania z wnioskami o zwolnienie pracownika od pracy w celach sportowych i turystycznych przysługuje:
1)
Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej i Turystyki,
2)
komitetom kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych,
3)
centralnym, wojewódzkim i powiatowym instancjom zrzeszenia związków zawodowych i wchodzących w jego skład związków zawodowych,
4)
zarządom głównym i okręgowym polskich związków sportowych,
5)
władzom centralnym i okręgowym zrzeszeń kultury fizycznej oraz federacjom klubów sportowych,
6)
organom wojskowym i spraw wewnętrznych zajmującym się sprawami kultury fizycznej i turystyki,
7)
Zarządowi Głównemu i zarządom okręgowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz zarządowi Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
2.
Zakład pracy nie powinien wyrażać zgody na zwolnienie pracownika od pracy, jeżeli zwolnienie to mogłoby narazić zakład na szkody lub zakłócić tok jego pracy.
§  13.
1.
Zwolnienie od pracy w celach sportowych i turystycznych może być udzielone:
1)
zawodnikowi sportowemu na czas trwania zawodów oraz dojazdu do ich miejsca, a niezależnie od tego - w celu wzięcia udziału w obozach szkoleniowych, kondycyjnych, unifikacyjnych oraz treningowych - na czas ich trwania, nie dłuższy jednak niż 2 tygodnie w ciągu roku; czas tego zwolnienia może być przedłużony dla zawodników w zespołach pierwszej ligi (równorzędnych) do 6 tygodni, a dla członków kadry narodowej - do 8 tygodni w ciągu roku,
2)
działaczom kultury fizycznej i turystyki - w celu pełnienia funkcji organizatorskich, kierowniczych, instruktorskich lub sędziowskich na zawodach i imprezach sportowych lub turystycznych, jak również w celu wzięcia udziału w charakterze uczestnika w kursie szkoleniowym - do 2 tygodni w ciągu roku.
2.
Przepis § 8 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
3.
Zwolnienia od pracy ratownikowi Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego udziela się na czas niezbędny do wykonywania funkcji ratownika - w trybie przyjętym dla organizowania tych akcji.
§  14.
1.
Za czas zwolnień od pracy w celach sportowych lub turystycznych pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Za czas tych zwolnień pracownik otrzymuje od organizatora imprezy (instytucji organizującej zawody, kurs, obóz lub inną imprezę w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki) równowartość utraconego wynagrodzenia; podstawę wypłaty stanowi pisemne stwierdzenie przez zakład pracy wysokości utraconego przez pracownika wynagrodzenia.
2.
Jeżeli organizatorem imprezy sportowej lub turystycznej jest zakład pracy lub przyzakładowa organizacja sportowa albo turystyczna, przysługująca pracownikowi równowartość utraconego wynagrodzenia, o której mowa w ust. 1, może być pokrywana z funduszu socjalnego danego zakładu pracy.