Część 2 - KAPITALNE REMONTY - Źródła finansowania inwestycji i kapitalnych remontów.

Monitor Polski

M.P.1957.96.557

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

CZĘŚĆ  II.

KAPITALNE REMONTY

§  39.
1.
Źródłem finansowania kapitalnych remontów przedsiębiorstw państwowych, z wyjątkiem przedsiębiorstw wymienionych w § 13, jest wydzielona na finansowanie kapitalnych remontów część funduszu amortyzacyjnego.
2.
Resortowe wskaźniki podziału funduszu amortyzacyjnego na część przeznaczoną na remonty kapitalne i część przeznaczoną na inwestycje ustalają narodowe plany gospodarcze. Wysokość części funduszu amortyzacyjnego przeznaczonej na remonty kapitalne w odniesieniu do centralnych zarządów i przedsiębiorstw określają wytyczne w sprawie sporządzania bilansów dochodów i wydatków.
3.
Ministrowie w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów mogą ustalić dla podległych im przedsiębiorstw odmienne zasady finansowania kapitalnych remontów.
4.
Kapitalne remonty przedsiębiorstw państwowych, wymienionych w § 13, finansowane są w ciężar kosztów własnych przedsiębiorstw przy ewentualnym rozłożeniu nakładów w czasie.
5.
Kapitalne remonty obiektów nie będących własnością przedsiębiorstwa, w razie gdy na nim ciąży obowiązek pokrywania nakładów remontowych, finansowane są w ciężar kosztów własnych przedsiębiorstwa przy ewentualnym rozłożeniu ich w czasie.
§  40.
1.
Oprócz środków wymienionych w § 39 na finansowanie remontów kapitalnych mogą być zużywane:
1)
środki uzyskane z funduszu szkód górniczych,
2)
odszkodowania ubezpieczeniowe.
2.
W przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, a wyjątkowo w innych przedsiębiorstwach na finansowanie kapitalnych remontów mogą być ponadto przydzielane dotacje budżetowe.
§  41.
Przedsiębiorstwa mogą korzystać z kredytu bankowego, jeżeli ich potrzeby w zakresie remontów kapitalnych nie mogą być zaspokojone z wygospodarowanych środków własnych.
§  42.
W odniesieniu do roku 1958 Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wspólnie z Ministrem Finansów ustali zasady przenoszenia środków na kapitalne remonty między przedsiębiorstwami.
§  43.
Centralne zarządy (jednostki równorzędne), a w odniesieniu do przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi - wojewódzkie zarządy (jednostki równorzędne) są uprawnione do centralizowania na rachunku rezerwy awaryjnej części środków przeznaczonych na remonty kapitalne w podporządkowanych przedsiębiorstwach, w granicach ustalonych przez ministrów. Środki z rachunku rezerwy awaryjnej będą przez dysponentów rachunków przydzielane przedsiębiorstwom bezzwrotnie na sfinansowanie remontów spowodowanych awarią.
§  44.
Kapitalne remonty jednostek budżetowych finansowane są z kredytów przewidzianych na ten cel w ich preliminarzach budżetowych oraz z przydzielonych im na te cele obowiązkowych świadczeń w naturze, jak też innych środków, których przeznaczenie na remonty kapitalne dopuszczają odrębne przepisy.
§  45.
Kapitalne remonty jednostek spółdzielczych, organizacji społecznych, politycznych i zawodowych finansowane są z ich środków własnych.