Rozdział 5 - Inwestycje jednostek budżetowych. - Źródła finansowania inwestycji i kapitalnych remontów.

Monitor Polski

M.P.1957.96.557

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

Rozdział  V.

Inwestycje jednostek budżetowych.

§  29.
1.
Do inwestycji scentralizowanych zalicza się inwestycje realizowane na podstawie limitów inwestycyjnych ustalonych w narodowym planie gospodarczym, z tym że nie mogą być do nich zaliczane inwestycje polegające wyłącznie na zakupach maszyn, urządzeń, narzędzi i inwentarza.
2.
Do inwestycji zdecentralizowanych zalicza się:
1)
zakup maszyn, urządzeń, narzędzi i inwentarza,
2)
inne inwestycje realizowane poza limitami inwestycyjnymi ustalonymi w narodowym planie gospodarczym i finansowane ze środków określonych przepisami niniejszej uchwały.
§  30.
Inwestycje scentralizowane finansowane są z kredytu budżetowego oraz ze środków uzyskanych w związku z realizacją tych inwestycji (§ 4 ust. 2).
§  31.
1.
Inwestycje zdecentralizowane jednostek budżetowych polegające na zakupach maszyn, urządzeń, narzędzi i inwentarza, finansowane są ze środków budżetowych, określonych preliminarzami poszczególnych jednostek. Ponadto inwestycje zdecentralizowane mogą być finansowane z następujących źródeł:
1)
z wpływów z odszkodowań ubezpieczeniowych,
2)
z dotacji przydzielonych z funduszów organizacji społecznych,
3)
z dotacji przydzielonych ze środków budżetowych,
4)
z oszczędności na wydatkach budżetowych (jeżeli przepisy o wykonywaniu budżetu nie zabraniają przenoszenia środków z poszczególnych podziałek klasyfikacji budżetowej),
5)
ze środków funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, odszkodowań uzyskanych z funduszów szkód górniczych, nadwyżek opłat za prace naukowo-badawcze i naukowo-usługowe wykonane przez szkoły wyższe, środków uzyskanych z tytułu świadczeń w naturze na niektóre cele publiczne, środków z podatku miejskiego i opłat uzdrowiskowych, środków samoopodatkowania ludności, środków na realizację czynów społecznych oraz innych środków, których przeznaczenie na tego rodzaju inwestycje dopuszczają odrębne przepisy.
2.
Jednostki budżetowe posiadające gospodarstwa pomocnicze mogą przeznaczać na inwestycje zdecentralizowane w tych gospodarstwach ponadto środki pochodzące z nadwyżek tych gospodarstw w następującej wysokości:
1)
zakłady służby zdrowia - 50% planowych i ponadplanowych nadwyżek,
2)
państwowe domy dziecka, państwowe ośrodki wychowania, państwowe specjalne zakłady wychowania, państwowe szkoły specjalne, zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich - 100% planowych i ponadplanowych nadwyżek,
3)
pozostałe jednostki budżetowe - 100% ponadplanowych nadwyżek.
3.
Oprócz środków wymienionych w ust. 1 i 2 zakłady pomocy społecznej i zakłady lecznicze mogą przeznaczać na inwestycje zdecentralizowane, związane z zaspokojeniem potrzeb kulturalno-oświatowych i socjalno-bytowych pensjonariuszy i pacjentów, środki uzyskane za prace wykonane przez pensjonariuszy i pacjentów.