Rozdział 3 - Inwestycje państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych i handlowych rozliczających się z budżetami terenowymi. - Źródła finansowania inwestycji i kapitalnych remontów.

Monitor Polski

M.P.1957.96.557

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

Rozdział  III.

Inwestycje państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych i handlowych rozliczających się z budżetami terenowymi.

§  13.
Rozdział niniejszy dotyczy inwestycji przedsiębiorstw terenowych nadzorowanych przez:
1)
zarządy przemysłu,
2)
zarządy przemysłu terenowego materiałów budowlanych,
3)
zarządy młynów,
4)
zarządy handlu,

jak również inwestycji przedsiębiorstw zaliczanych do działu budownictwa.

§  14.
1.
Do inwestycji scentralizowanych zalicza się inwestycje polegające na budowie nowych przedsiębiorstw.
2.
Do inwestycji zdecentralizowanych zalicza się:
1)
inwestycje związane z działalnością eksploatacyjną, a nie wymienione w ust. 1,
2)
inwestycje mieszkaniowe i socjalno-kulturalne.
§  15.
Inwestycje scentralizowane finansowane są z kredytu budżetowego oraz ze środków uzyskanych w związku z realizacją tych inwestycji (§ 4 ust. 2).
§  16.
Inwestycje zdecentralizowane związane z działalnością eksploatacyjną finansowane są z funduszu inwestycyjnego przedsiębiorstw oraz z kredytu bankowego.
§  17.
1.
Fundusz inwestycyjny przedsiębiorstw tworzony jest:
1)
z pozostawionych w dyspozycji przedsiębiorstw środków funduszu amortyzacyjnego,
2)
ze środków funduszu rozwoju przedsiębiorstw lub z wydzielonej na finansowanie inwestycji części zysku przedsiębiorstw,
3)
z przydzielonej przez właściwą radę narodową dotacji ze środków budżetowych lub pozabudżetowych, których przeznaczenie na inwestycje zdecentralizowane dopuszczone jest przepisami o wykonywaniu budżetu lub innymi przepisami,
4)
z innych środków, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 3 lit. a)-f).
2.
Przedsiębiorstwa planowo-deficytowe, w których nie jest tworzony fundusz rozwoju, przeznaczają na fundusz inwestycyjny oprócz środków wymienionych w ust. 1 pkt 1, 3 i 4 środki uzyskane na pokrycie strat do wysokości 10% ustalonego w zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym zmniejszenia planowej straty, wynikającego z obniżki kosztów własnych.
§  18.
1.
Wysokość środków funduszu amortyzacyjnego pozostawionego w dyspozycji przedsiębiorstw ustalana jest w trybie obowiązującym dla przekazywania wskaźników do rocznych planów przedsiębiorstw. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Zasady przeznaczania środków z funduszu rozwoju przedsiębiorstwa na jego fundusz inwestycyjny ustalają odrębne przepisy.
3.
Wysokość przeznaczonej na inwestycje części zysku w przedsiębiorstwach, w których nie został utworzony fundusz rozwoju, określają prezydia właściwych rad narodowych.
4.
Część funduszu rozwoju przedsiębiorstwa oraz część zysku przeznaczona na fundusz inwestycyjny w przedsiębiorstwach, w których nie tworzy się funduszu rozwoju, przelewana jest na podstawie kwartalnych i rocznych sprawozdań finansowych.
5.
Tryb i terminy przelewania środków pochodzących z amortyzacji i z likwidacji środków trwałych określa Minister Finansów.
§  19.
W ramach wytycznych ustalonych w narodowym planie gospodarczym prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą ustalać wspólnie z bankami szczegółowe kierunki kredytowania inwestycji zdecentralizowanych.
§  20.
Przepisy §§ 7, 8, 9 i 12 mają odpowiednie zastosowanie.
§  21.
1.
Inwestycje mieszkaniowe i socjalno-kulturalne finansowane są z odrębnego funduszu, tworzonego z następujących środków:
1)
z funduszu zakładowego,
2)
z amortyzacji i wpływów z likwidacji obiektów gospodarki mieszkaniowej i socjalno-kulturalnych,
3)
z zysku z gospodarki mieszkaniowej i działalności socjalno-kulturalnej,
4)
z funduszu szkód górniczych, funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz odszkodowań ubezpieczeniowych dotyczących obiektów gospodarki mieszkaniowej i socjalno-kulturalnych,
5)
z dotacji właściwych rad narodowych przydzielonych ze środków budżetowych lub pozabudżetowych, których przeznaczenie na inwestycje zdecentralizowane dopuszczone jest przepisami o wykonywaniu budżetu państwa lub innymi przepisami,
6)
z innych dotacji oraz z dobrowolnych świadczeń załogi.
2.
Przepisy § 10 ust. 1 i 3 oraz §§ 11 i 12 mają odpowiednie zastosowanie, z tym że uzgodnień, o których mowa w § 10 ust. 3, dokonują prezydia wojewódzkich rad narodowych.