Rozdział 2 - Zamieszkanie i pobyt w strefie nadgranicznej. - Znaki graniczne, utrzymywanie przejść granicznych oraz zamieszkanie i pobyt w strefie nadgranicznej.

Monitor Polski

M.P.1956.71.861

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1966 r.

II.

Zamieszkanie i pobyt w strefie nadgranicznej.

§  5.
1.
Zezwolenia na zamieszkanie w strefie nadgranicznej wydają właściwe prezydia rad narodowych.
2.
Zezwolenia na pobyt czasowy w strefie nadgranicznej wydają właściwe organy Milicji Obywatelskiej, jeżeli przepisy poniższe nie stanowią inaczej.
3.
Zezwolenia nie są wymagane dla młodocianych do lat 14.
4.
Obowiązek uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w strefie nadgranicznej nie dotyczy osób mających miejsce zamieszkania w tej strefie w dniu wejścia w życie uchwały.
§  6.
1.
Prezydium rady narodowej właściwym do wydawania zezwoleń na zamieszkanie w strefie nadgranicznej jest prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej według miejsca zamierzonego zamieszkania zainteresowanego.
2.
Podanie o zezwolenie należy wnieść do prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej właściwej ze względu na dotychczasowe miejsce zamieszkania zainteresowanego.
§  7.
Organem Milicji Obywatelskiej właściwym do wydawania zezwoleń na pobyt czasowy w strefie nadgranicznej jest powiatowa (miejska) komenda Milicji Obywatelskiej miejsca zamieszkania zainteresowanego.
§  8.
Zezwolenie na zamieszkanie w strefie nadgranicznej powinno wymieniać miejscowość, w której zainteresowany zamierza zamieszkać, a zezwolenie na pobyt czasowy - miejscowość i czasokres zamierzonego pobytu.
§  9.
1.
Zezwolenie na zamieszkanie w strefie nadgranicznej uprawnia do zamieszkania w miejscowości wymienionej w zezwoleniu oraz do przebywania na obszarze powiatu, w którego granicach ta miejscowość się znajduje.
2.
Zezwolenie na pobyt w strefie nadgranicznej uprawnia do przebywania w miejscowości, która została wymieniona w zezwoleniu.
§  10.
1.
Zezwolenie na pobyt w strefie nadgranicznej wydaje się na okres do 2 miesięcy, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej.
2.
W razie uzasadnionej potrzeby zezwolenie na pobyt może być przedłużone przez powiatową (miejską) komendę Milicji Obywatelskiej właściwą ze względu na miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu zainteresowanego w strefie nadgranicznej.
§  11.
Zezwolenie na zamieszkanie lub pobyt w strefie nadgranicznej może być wydane jednocześnie dla osób wpisanych do dowodu osobistego (tymczasowego zaświadczenia tożsamości) zainteresowanego, udającego się wraz z nim do strefy nadgranicznej.
§  12.
Każda osoba przybywająca do strefy nadgranicznej obowiązana jest dopełnić obowiązku meldunkowego przed upływem 24 godzin od przybycia, bez względu na czas, przez który zamierza przebywać w strefie nadgranicznej. Sposób dopełniania obowiązku meldunkowego określają przepisy o meldunkach.
§  13.
1.
Każda osoba przebywająca w strefie nadgranicznej obowiązana jest na żądanie organów Wojsk Ochrony Pogranicza lub Milicji Obywatelskiej okazać dokument stwierdzający jej uprawnienie do przebywania w strefie nadgranicznej wraz z dowodem osobistym lub tymczasowym zaświadczeniem tożsamości. Dla osób stale zamieszkałych w strefie nadgranicznej dokumentem takim może być wpis o miejscu zamieszkania w dowodzie osobistym (tymczasowym zaświadczeniu tożsamości).
2.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariusze organów bezpieczeństwa publicznego i Milicji Obywatelskiej okazują zamiast dowodu osobistego wojskowy dokument osobisty (legitymację, książeczkę lub zaświadczenie) albo legitymację służbową.
3.
Osoby do lat 18 nie obowiązane do posiadania dowodu osobistego mogą zamiast dowodu osobistego okazywać legitymację szkolną albo inny dokument osobisty. Dokument taki nie jest wymagany, jeżeli osoby te przebywają w strefie nadgranicznej wraz z osobami, do których dowodu są wpisane.