Zmiany w planach sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów na rok 1962 przedsiębiorstw państwowych rozliczających się z budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1962.14.57

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lutego 1962 r.
w sprawie zmian w planach sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów na rok 1962 przedsiębiorstw państwowych rozliczających się z budżetem centralnym.

Na podstawie § 8 uchwały nr 506 Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1961 r. w sprawie projektu budżetu Państwa na 1962 r. i niektórych zasad jego wykonywania zarządza się, co następuje:
1.
Nadwyżki i niedobory środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych rozliczających się z budżetem centralnym zostaną jednorazowo rozliczone z budżetem centralnym według stanu na dzień 1 stycznia 1962 r. W związku z tym środki pochodzące z nadwyżek środków obrotowych na dzień 1 stycznia 1962 r., wraz z pozostałościami funduszu rozwoju na koniec 1961 r., po dokonaniu planowanego rozliczenia tego funduszu za rok 1961, nie mogą być w roku 1962 przez przedsiębiorstwa państwowe rozliczające się z budżetem centralnym przeznaczone na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów.
2.
Jako pozostałość funduszu rozwoju na koniec 1961 r. należy przyjmować fundusz rozwoju wygospodarowany w 1961 r. w części przekraczającej kwotę funduszu rozwoju ujętą w planie techniczno-ekonomicznym na rok 1961 oraz nie rozdysponowane do dnia 31 grudnia 1961 r. pozostałości funduszu rozwoju z lat ubiegłych. Przy rozliczeniu funduszu rozwoju należy uwzględnić przyrost normatywu środków obrotowych w wysokości założonej w planie techniczno-ekonomicznym na 1961 r. w części przewidzianej do pokrycia z funduszu rozwoju.
3.
W planach sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów przedsiębiorstwa powinny zaliczyć do źródeł sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów środki pochodzące z planowanego funduszu rozwoju 1962 r. przekraczające wzrost normatywu środków obrotowych zaplanowany na rok 1962, w części przewidzianej do pokrycia funduszami własnymi i pasywami stałymi.
1.
Przedsiębiorstwa, które w złożonych w bankach planach sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów przewidziały środki pochodzące z nadwyżek środków obrotowych na dzień 1 stycznia 1962 r. i pozostałości funduszu rozwoju na koniec 1961 r., dokonają odpowiedniej korekty tych planów polegającej na wyeliminowaniu z nich źródeł, o których mowa w § 1.
2.
Zobowiązuje się przedsiębiorstwa do złożenia właściwym oddziałom banków finansujących inwestycje planów sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, skorygowanych zgodnie z przepisem ust. 1, nie później niż do dnia 28 lutego 1962 r.
1.
W uzasadnionych przypadkach, gdy wyeliminowanie z planów sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów wpływów pochodzących z nadwyżek środków obrotowych na dzień 1 stycznia 1962 r. i pozostałości funduszu rozwoju na dzień 31 grudnia 1961 r. spowoduje niedobór własnych środków na sfinansowanie inwestycji i kapitalnych remontów w stosunku do wielkości tych środków, przewidzianych w planie sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów na 1962 r. dla poszczególnych ministerstw (urzędów centralnych), niedobór ten będzie pokryty przez Ministerstwo Finansów na podstawie wniosków właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych).
2.
Środki, jakie przedsiębiorstwa uzyskają zgodnie z przepisem ust. 1, będą przez bank finansujący inwestycje traktowane na równi z planowanymi środkami własnymi.
Zasady i tryb dokonywania rozliczeń z budżetem z tytułu nadwyżek i niedoborów środków obrotowych na dzień 1 stycznia 1962 r. oraz pozostałości funduszu rozwoju na koniec 1961 r. zostaną uregulowane odrębnym zarządzeniem.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.