§ 1. - Zm.: zarządzenie w sprawie rodzajów stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz warunków i trybu nadawania uprawnień koniecznych do ich zajmowania.

Monitor Polski

M.P.1997.73.698

Akt jednorazowy
Wersja od: 11 października 1997 r.
§  1.
W zarządzeniu Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z dnia 28 lipca 1987 r. w sprawie rodzajów stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz warunków i trybu nadawania uprawnień koniecznych do ich zajmowania (Monitor Polski Nr 27, poz. 215) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
w ust. 1 po wyrazie "załącznik" dodaje się wyrazy "nr 1",
b)
w ust. 2 po wyrazach "zgodne z programem" tekst otrzymuje brzmienie:

"opracowanym przez osoby lub jednostki prowadzące szkolenie określone w § 2 ust. 5 i 6 zatwierdzonym przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, zwanego dalej

«Prezesem Agencji»",

c)
w ust. 4 wyrazy "zakład społecznej służby zdrowia właściwy" zastępuje się wyrazami "lekarza uprawnionego";
d)
po ust. 4 dodaje się ust. 5 i 6 w brzmieniu:

"5. Szkolenie określone w kolumnie 8 załącznika nr 1 do zarządzenia prowadzą:

1) w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej dla stanowisk w obiektach jądrowych - kierownik obiektu jądrowego,

2) w zakresie ochrony radiologicznej dla stanowisk w jednostkach organizacyjnych innych niż obiekty jądrowe - Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej.

6. Szkolenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 2, mogą prowadzić również inne instytucje, w tym szkoły średnie i wyższe, za zgodą Prezesa Agencji.";

2)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Uprawnienie do zajmowania stanowiska określonego w załączniku nr 1 do zarządzenia, zwane dalej «uprawnieniem», uzyskuje osoba pełnoletnia, spełniająca wymagania dotyczące stanu zdrowia i kwalifikacji określone w tym załączniku, w wyniku egzaminu złożonego z wynikiem pozytywnym przed państwową komisją egzaminacyjną, powołaną przez Prezesa Agencji.

2. Dopuszczenie do egzaminu warunkującego uzyskanie uprawnienia następuje na wniosek osoby ubiegającej się o nadanie uprawnienia, zwanej dalej «kandydatem», kierownika jednostki, w której kandydat jest zatrudniony, albo kierownika jednostki nad nią nadrzędnej.

3. Wniosek powinien zawierać:

1) dane personalne kandydata,

2) informację o przebiegu jego pracy zawodowej,

3) rodzaj stanowiska wymagającego uprawnienia, o które ubiega się kandydat.

4. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty, potwierdzające spełnienie przez kandydata wymagań zdrowotnych i kwalifikacyjnych, o których mowa w ust. 1:

1) odpisy dyplomów (świadectw), potwierdzające posiadane wykształcenie,

2) zaświadczenie o stanie zdrowia,

3) zaświadczenie o odbyciu wymaganego stażu, praktyki i szkolenia.

5. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia nie jest wymagane, jeżeli egzamin, o którym mowa w ust. 1, odbywa się bezpośrednio po zakończeniu tego szkolenia; w takim przypadku instytucja prowadząca szkolenie wydaje zaświadczenia na wniosek kandydata.

6. Dopuszcza się złożenie wniosku bez odbycia wymaganego szkolenia, jeżeli wniosek dotyczy nadania uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej, określonego w załączniku nr 1, a kandydat ma wykształcenie wyższe oraz 3-letni staż pracy ze źródłami promieniowania jonizującego.

7. Wniosek o dopuszczenie do egzaminu w celu uzyskania uprawnień składa się do Prezesa Agencji.";

3)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. 1. Przewodniczący komisji wyznacza termin i miejsce egzaminu i informuje o tym wnioskodawcę nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu. Egzamin może się odbywać również bezpośrednio po zakończeniu szkolenia, o którym mowa w § 2 ust. 5 i 6.

2. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej i obejmuje sprawdzenie wiedzy i umiejętności w zakresie objętym programem szkolenia danego typu, określonego dla poszczególnych stanowisk kreślonych w załączniku nr 1.

3. Z przeprowadzonego egzaminu komisja sporządza protokół obejmujący:

1) imię i nazwisko przewodniczącego komisji oraz imiona i nazwiska członków komisji,

2) oznaczenie dokumentu powołującego komisję i ustalającego jej skład,

3 imiona i nazwiska osób, które przystąpiły do egzaminu,

4) oceny z poszczególnych części egzaminu i ocenę końcową,

5) wnioski komisji w sprawie nadania lub odmowy nadania uprawnienia.";

4)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Uprawnienia nadaje Prezes Agencji na czas oznaczony, w drodze decyzji.

2. Decyzja o nadaniu uprawnienia do zajmowania stanowiska w obiekcie jądrowym, określonego w załączniku nr 1, zawiera: imię, nazwisko i adres osoby uprawnionej, nazwę i adres obiektu jądrowego, w którym jest lub będzie zatrudniona osoba uprawniona, oraz szczegółowe określenie jej stanowiska i zakresu czynności. Nadane uprawnienie ważne jest tylko w obiekcie wskazanym w decyzji.

3. Decyzja o nadaniu uprawnienia do zajmowania stanowiska w jednostkach organizacyjnych innych niż obiekty jądrowe, określonego w załączniku nr 1, zawiera imię, nazwisko i adres osoby uprawnionej, określenie typu ukończonego przez tę osobę szkolenia w zakresie ochrony radiologicznej oraz określenie stanowiska, jakie osoba ta może zajmować. Nadane uprawnienie jest ważne na terenie całego kraju w jednostkach, w których wymagane jest stanowisko odpowiadające stanowisku określonemu w decyzji.

4. Dokumenty związane z przeprowadzeniem egzaminu i nadawaniem uprawnień przechowywane są w Państwowej Agencji Atomistyki.";

5)
po § 6 dodaje się § 6a w brzmieniu:

"§ 6a. 1. Jednostka. organizacyjna inna niż obiekt jądrowy, w której wymagane jest określone w załączniku stanowisko inspektora ochrony radiologicznej, z wyłączeniem jednostek stosujących urządzenia do teleterapii, może:

a) powierzyć wykonywanie obowiązków inspektora pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy w danej jednostce i posiadającemu wymagane uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej,

b) zlecić wykonywanie obowiązków inspektora ochrony radiologicznej osobie trzeciej posiadającej wymagane uprawnienia, jeżeli rodzaj prowadzonych prac ze źródłami promieniowania jonizującego nie uzasadnia zatrudnienia etatowego inspektora ochrony radiologicznej.

2. Ramowy zakres obowiązków i uprawnień inspektora ochrony radiologicznej określa załącznik nr 2 do zarządzenia.";

6)
w § 7 w ust. 1 po wyrazach "wymagającym uprawnienia" dodaje się wyrazy "lub osoba posiadająca uprawnienia";
7)
w § 8 po wyrazie "załącznika" dodaje się wyrazy "nr 1";
8)
dotychczasowy załącznik do zarządzenia otrzymuje oznaczenie "nr 1";
9)
w załączniku nr 1:
a)
w grupie I.1. w poz. 12 po wyrazie "Inspektor" dodaje się wyrazy "bezpieczeństwa jądrowego i",
b)
w grupie II w poz. 4 po wyrazie "akcelerator" dodaje się wyrazy "lub aparat rentgenowski o energii promieniowania powyżej 300 keV",
c)
w grupie II poz. 7 otrzymuje brzmienie:
23456789
"7Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce prowadzącej prace ze źródłami promieniotwórczymi w terenie:
- zakładowyBLwyższe21B5
- w grupie terenowejBLśrednie21C5",
d)
w grupie II w poz. 9 po wyrazie "promieniotwórcze" dodaje się wyrazy "z wyłączeniem izotopowych czujek dymu",
e)
w grupie II po pozycji 12 tabela otrzymuje brzmienie:
23456789
"13Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce przerabiającej lub składującej odpady promieniotwórczeBLwyższe11B5
14Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce instalującej czujki dymu
- zakładowyBLwyższe11B.25
- w grupie terenowejBLśrednie11C.25
15Inspektor ochrony radiologicznej w zakładach medycyny nuklearnejBLwyższe11B.15
16Operator akceleratora oraz operator urządzeń do teleterapiiBLśrednie11C.15"
f)
pod tabelą, po uwadze dotyczącej skrótu "E", dodaje się wyrazy:

"B.1, B.2 oraz C.1, C.2 - szkolenie o zakresie wiadomości z ochrony radiologicznej, dostosowanym do potrzeb określonego w tabeli typu zakładu;

10)
dodaje się załącznik nr 2 do zarządzenia w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.