§ 1. - Zm.: ogólne warunki dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej i ogólne warunki dostaw towarów pochodzących z importu.

Monitor Polski

M.P.1961.84.350

Akt jednorazowy
Wersja od: 8 listopada 1961 r.
§  1.
W ogólnych warunkach dostaw w obrocie krajowym, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167), wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 28 otrzymuje brzmienie:

"§ 28. 1. Jeżeli dostawca zawiadomiony przez odbiorcę o tym, że przedmiot posiada wady, odrzuci reklamację, uzna ją z zastrzeżeniami albo zastrzeże sobie termin do złożenia oświadczenia, odbiorca powinien zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez organ, który zgodnie z obowiązującymi przepisami jest właściwy do przeprowadzania takich ekspertyz.

2. Nie złożenie przez dostawcę w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia o wadach żadnego oświadczenia oznacza uznanie reklamacji.

3. Obowiązek zwrócenia się o dokonanie ekspertyzy ciąży na odbiorcy również wtedy, gdy przedmiot dostawy ulega szybkiemu zepsuciu, a skomunikowanie się z dostawcą niezwłocznie nie jest możliwe.

4. Jeżeli zarzuty odbiorcy okażą się uzasadnione, koszty związane z ekspertyzą ponosi dostawca.";

2)
§ 34 otrzymuje brzmienie:

"§ 34. 1. Odbiorca dokonuje odbioru jakościowego i ilościowego przedmiotu dostawy najpóźniej w ciągu 14 dni od otrzymania tego przedmiotu.

2. Odbiorca traci roszczenia z tytułu wad jakościowych lub braków ilościowych, jeżeli o stwierdzeniu wad lub braków nie zawiadomi dostawcy niezwłocznie po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.

3. W razie gdy wady lub braki ilościowe były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy odbiorze (wady ukryte), odbiorca traci roszczenia, o których mowa w ust. 2, jeżeli o ujawnieniu wad lub braków nie zawiadomi dostawcy niezwłocznie, a w każdym razie nie później niż w ciągu 14 dni od ich ujawnienia.

4. Termin do zgłoszenia reklamacji z tytułu wad lub braków ilościowych przedmiotów dostarczonych w nie naruszonym opakowaniu fabrycznym biegnie od dnia, w którym opakowanie zostało otwarte.

5. Przy reklamacjach z tytułu wad ukrytych stosuje się odpowiednio przepisy § 28.";

3)
§ 72 otrzymuje brzmienie:

"§ 72. 1. Odbiorca obowiązany jest zapłacić cenę w ciągu 5 dni roboczych po otrzymaniu przedmiotu dostawy, a gdy przedmiot przeznaczony jest na zaopatrzenie rynku - w ciągu 5 dni roboczych od upływu terminu do odbioru jakościowego; jeżeli faktura nadeszła po otrzymaniu przedmiotu dostawy, a gdy przedmiot przeznaczony jest na zaopatrzenie rynku - po upływie terminu do odbioru jakościowego, termin zapiały upływa w 5 dniu roboczym po otrzymaniu faktury.

2. Jeżeli odbiorca nie zgłasza się po odbiór w miejscu i terminie wynikającym z umowy, termin do zapłaty ceny upływa w 5 dniu roboczym od otrzymania przez odbiorcę faktury, jednak nie wcześniej niż w 5 dniu roboczym po otrzymaniu przez niego zawiadomienia o przygotowaniu przedmiotu do odbioru, a gdy przedmiot przeznaczony jest na zaopatrzenie rynku - nie wcześniej niż po upływie 14 dni (§ 34 ust. 1) od dnia, w którym zgodnie z zawiadomieniem o przygotowaniu przedmiotu do wydania odbiorca mógł przedmiot odebrać.

3. Jeżeli termin zapłaty ustalony w sposób określony w ust. 1 lub ust. 2 upłynąłby przed terminem dostawy przewidzianym w umowie, odbiorca może zapłacić cenę w ciągu 5 dni roboczych od upływu terminu dostawy ustalonego w umowie.

4. Jeżeli przedmiot przesłany miał być na niebezpieczeństwo odbiorcy, odbiorca powinien zapłacić cenę nie później niż w ciągu 5 dni roboczych po otrzymaniu faktury i dowodu, że przesyłka wydana została przewoźnikowi i zaginęła w drodze, chyba że termin zapłaty ustalony stosownie do ust. 3 upływa wcześniej lub później.";

4)
§ 73 otrzymuje brzmienie:

"§ 73. 1. Odbiorca, który zgłasza roszczenia z tytułu rękojmi, może wstrzymać zapłatę ceny do czasu dokonania przez dostawcę napraw lub uzupełnienia przedmiotu dostawy albo dostarczenia zamiast przedmiotów wadliwych - przedmiotów wolnych od wad. W razie nie zgłoszenia takich żądań przez odbiorcę przed upływem terminu do zapłaty, określonego na podstawie § 72, odbiorca powinien najpóźniej w ostatnim dniu tego terminu zapłacić cenę ustaloną w sposób przewidziany w § 40 ust. 2.

2. Odbiorca może z należnej ceny potrącić przysługujące mu od dostawcy odszkodowanie z tytułu rękojmi za wady i za zwłokę.",

5)
w § 91 dodaje się ust. 3 i 4 w następującym brzmieniu:

"3. Gdy obowiązujące dla danego artykułu normy określają próbki reprezentatywne, stanowiące podstawę oceny partii towaru, odszkodowanie oblicza się od wartości całej ilości towarów, stanowiącej według tej normy jedną partię.

4. Jeżeli dostawca w danym roku kalendarzowym dostarczył już dwukrotnie takie same przedmioty posiadające wady, nie stosuje się przepisu ust. 1 pkt 1 lit. b), a odszkodowanie wynosi 10% wartości przedmiotów dostarczonych z wadami."