Zm.: Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-92.1422

Akt jednorazowy
Wersja od: 8 listopada 1952 r.

UCHWAŁA NR 909
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 października 1952 r.
o zmianie Instrukcji Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala:
W uchwale Rady Ministrów z dnia 10 czerwca1950 r. - Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych(Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 pkt 16 otrzymuje brzmienie:
WydziałOddziałZakres spraw
"16. Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej1. Planowania i KoordynacjiSprawy programów, koordynacji i opracowania w oparciu o projekty wojewódzkich zarządów i innych jednostek szczebla wojewódzkiego, zbiorczych planów techniczno-ekonomicznych, budżetów i planów finansowych oraz sprawy nadzoru nad funkcjonowaniem służb planowania i finansów, sprawozdawczości i statystyki w zakresie gospodarki komunalnej, a ponadto sprawy instruktażu i organizacji rachunkowości w przedsiębiorstwach i jednostkach budżetowych.
2. Gospodarki MieszkaniowejSprawy ewidencji i inwentaryzacji istniejących zasobów powierzchni mieszkaniowej, nadzoru nad gospodarką budynkami mieszkalnymi, ustalania planu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osiedli, sprawy budownictwa mieszkaniowego w zakresie właściwości resortu gospodarki komunalnej, sprawy wynikające z dekretu o najmie lokali, a w szczególności sprawy masowych remontów kapitalnych domów mieszkalnych, sprawy czynszów i świadczeń najemców, wpłat na F.G.M., nadzoru nad przymusowymi zrzeszeniami prywatnych właścicieli nieruchomości oraz sprawy związane z walką z grzybem domowym.
3. KwaterunkowySprawy związane ze stosowaniem przepisów o publicznej gospodarce lokalami oraz obsługą Odwoławczej Komisji Lokalowej.
4. OgólnySprawy własnej rachunkowości wydziału, sprawy gospodarcze, techniczno-biurowe i sprawy nie należące do zakresu działania innych jednostek organizacyjnych wydziału - w tym sprawy kadr i szkolenia.

Uwaga:

W prezydiach wojewódzkich rad narodowych, w których nie zostaną utworzone wojewódzkie zarządy budynków mieszkalnych i terenów komunalnych, sprawy należące do zakresu działania tych zarządów załatwiać będą wydziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - oddziały gospodarki mieszkaniowej.";

2)
w § 2 pkt 6 "Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej" w rubryce "Referaty" wyrazy: "3. Inwestycji" zastępuje się wyrazami: "3. Finansów";
3)
w § 10 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Przepis ust. 1 nie dotyczy również organizacji wewnętrznej wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej oraz kwaterunkowych Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, miast liczących ponad 100.000 mieszkańców oraz miast stanowiących powiaty miejskie.";

4)
w § 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi:

WydziałOddziałZakres spraw
Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej1. Planowania i KoordynacjiSprawy programów, koordynacji i opracowania w oparciu o projekty miejskich zarządów i innych jednostek szczebla miejskiego, zbiorczych planów techniczno-ekonomicznych, budżetów i planów finansowych oraz sprawy nadzoru nad funkcjonowaniem służb planowania i finansów, sprawozdawczości i statystyki w zakresie gospodarki komunalnej, ponadto sprawy instruktażu i organizacji rachunkowości w przedsiębiorstwach i jednostkach budżetowych.
2. Gospodarki MieszkaniowejSprawy ewidencji i inwentaryzacji istniejących zasobów powierzchni mieszkaniowej, nadzoru nad gospodarką budynkami mieszkalnymi, ustalania planu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, sprawy budownictwa mieszkaniowego w zakresie właściwości resortu gospodarki komunalnej, sprawy wynikające z dekretu o najmie lokali, a w szczególności sprawy masowych remontów kapitalnych domów mieszkalnych, sprawy czynszów i świadczeń najemców, wpłat na F.G.M., nadzoru nad przymusowymi zrzeszeniami prywatnych właścicieli nieruchomości oraz sprawy związane z walką z grzybem domowym.
3. OgólnySprawy własnej rachunkowości wydziału, sprawy gospodarcze, techniczno-biurowe i sprawy nie należące do zakresu działania innych jednostek organizacyjnych wydziału - w tym sprawy kadr i szkolenia.";
5)
w § 12 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów kwaterunkowych Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz miast liczących ponad100.000 mieszkańców:

WydziałOddziałZakres spraw
Kwaterunkowy1. Polityki KwaterunkowejSprawy kontroli stanu zagęszczenia w lokalach mieszkalnych, zabezpieczania lokali, rejestracji lokali zastrzeżonych, przekwaterowań z domów zagrożonych, przeznaczonych do rozbiórki oraz przeznaczonych na cele publiczne, sprawy wykonywania orzeczeń kwaterunkowych, współpraca z administracją budynków mieszkalnych i komitetami blokowymi, ewidencja domów przydzielonych instytucjom na mieszkania pracownicze oraz kontrola stanu zagęszczenia w tych mieszkaniach.
2. PrzydziałówSprawy przydziałów lokali mieszkalnych i użytkowych, prowadzenia rejestru wniosków i rejestru lokali zwalnianych, prowadzenia kartoteki, przyjmowania odwołań od orzeczeń Wydziału Kwaterunkowego, wydawania zaświadczeń.
3. OgólnySprawy prowadzenia kancelarii i archiwum wydziału, sprawy osobowe, finansowo-gospodarcze wydziału oraz prowadzenie sprawozdawczości i statystyki z prac wydziału.";
6)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych miast liczących ponad100.000 mieszkańców:

WydziałOddziałZakres spraw
Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej1. PlanowaniaSprawy programów i koordynacji planów, nadzór nad wykonaniem i analiza wyników wykonania planów, statystyka i sprawozdawczość w zakresie gospodarki komunalnej.
2. InwestycjiSprawy planu inwestycyjnego, dokumentacji technicznej, planowania wykonawstwa robót inwestycyjnych, planowania zaopatrzenia inwestycyjnego w zakresie gospodarki komunalnej.
3. FinansówSprawy opracowania w zakresie działania wydziału budżetu i opiniowania planów finansowych przedsiębiorstw komunalnych, sprawy kredytów, kontrola rachunkowości i kasowości przedsiębiorstw komunalnych oraz sprawy rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej własnej i podległych jednostek budżetowych.
4. Gospodarki MieszkaniowejSprawy ewidencji i inwentaryzacji istniejących zasobów powierzchni mieszkaniowej, nadzoru nad gospodarką budynkami mieszkalnymi, ustalania planu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, sprawy budownictwa mieszkaniowego w zakresie resortu gospodarki komunalnej, sprawy wynikające z dekretu o najmie lokali, a w szczególności sprawy masowych remontów kapitalnych domów mieszkalnych, sprawy czynszów i świadczeń najemców, wpłat na F.G.M., nadzoru nad przymusowymi zrzeszeniami prywatnych właścicieli nieruchomości oraz sprawy związane z walką z grzybem domowym.
5. Urządzeń KomunalnychOpracowywanie planów, realizacja zadań planowych i sprawozdawczość dotycząca dróg, ulic, placów, mostów, wiaduktów i innych obiektów służących dla celów komunikacji oraz budowy i utrzymania parków, zieleńców, ogrodów działkowych i otwartych terenów sportowych w zakresie właściwości gospodarki komunalnej, a nadto sprawy grobownictwa.
5. Kadr i SzkoleniaSprawy osobowe pracowników podległych komórek organizacyjnych oraz sprawy szkolenia w zakresie działalności wydziału.
7. Samodzielny Referat Administracyjno-GospodarczySprawy gospodarcze, techniczno-biurowe oraz wszelkie inne sprawy z zakresu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej nie należące do zakresu działania innych jednostek organizacyjnych wydziału.";
7)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie:

WydziałReferaty
Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej1. Planowania
2. Finansów
3. Gospodarki Mieszkaniowej
4. Kwaterunkowy
5. Urządzeń Komunalnych
6. Ogólny
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.